Wychodząc naprzeciw nieśmiało nadchodzącej wiośnie, 15 marca Samorząd Szkolny zorganizował akcję pt. "Dzień krawata i spódnicy". Dziewczęta prezentowały się w pięknych spódniczkach, niektóre zaś pokusiły się o założenie krawata podobnie jak chłopcy, którzy ozdobili nim swoje koszule. Na uczniów, którzy wzięli udział w zabawie, czekała niespodzianka - spódnica lub krawat noszony przez cały dzień zwalniał w tym dniu z pytania. To była doskonała okazja, by wyglądać inaczej niż zwykle.
Dzień krawata i spódnicy
I uroczysta sesja Młodzieżowej Rady Miasta
W piątek 15 marca w Miejskim Domu Kultury w Mińsku Mazowieckim miało miejsce historyczne wydarzenie. 15 młodych mińszczan ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu miasta złożyło uroczyste ślubowanie i oficjalnie odebrało mandat członków MRM. Podczas pierwszej sesji dokonano także wyboru prezydium rady. Nasza uczennica Kinga Podrucka pełniła rolę członka komisji skrutacyjnej odpowiedzialnej za przebieg wszystkich głosowań. Znakomicie poradziła sobie w nowej roli. Gratulujemy wszystkim radnym MRM, życzymy owocnej współpracy, wielu pomysłów i energii w działaniu.
2
LEKCJA O OCHRONIE LASU
W zeszłym tygodniu z inicjatywy Szkolnego Koła Wolontariatu naszą szkołę odwiedziła pani Izabela Kazimierska - pracownik Nadleśnictwa Mińsk Mazowiecki. W klasie 3c odbyła się ciekawa lekcja na temat ochrony lasu. Na początku uczniowie dowiedzieli się, na czym polega zawód leśnika. Poznali też wiele ciekawostek na temat zwierząt zamieszkujących lasy naszego regionu. Trzecioklasiści zostali również zapoznani z najważniejszymi zasadami dotyczącymi zachowania w lesie. Dzieci dowiedziały się, że nie wolno hałasować, płoszyć zwierzyny oraz zaśmiecać terenów zielonych. Pod koniec lekcji pani leśnik pokazała uczniom zdjęcia śmieci, które najczęściej można spotkać w polskich lasach. Uczniowie mieli za zadania odgadnąć, jak długo dany produkt ulega rozkładowi w środowisku naturalnym.
XXII KONCERT CHARYTATYWNY - zapraszamy!
17 marca o godz. 17.00 w szkolnej hali sportowej rozpocznie się XXII Koncert Charytatywny "Trochę słońca". Akcja tegorocznej koncertowej prezentacji będzie się rozgrywała na wiejskim podwórku. Rządzi tam kogut, który marzy o podróżowaniu, a pomaga mu energiczny pies. Plotkują trzy kury, kaczka pilnuje swoich kaczątek, gęś ma depresję, świnki taplają się w błocie i robią selfiaki, a kot ze stoickim spokojem wszystko komentuje. I pewnego dnia wśród żółtych kurczątek na tym podwórku rodzi się Niebieski. Co z tego wyniknie?
W tym roku na scenie w rolach aktorskich będzie można zobaczyć nauczycieli i uczniów z koła teatralnego. Zatańczą nauczyciele oraz dzieci z klas młodszych i starszych, a rodzice wystąpią w specjalnie przygotowanej scence (prosto z kurnika). Będzie można usłyszeć śpiewającego pana dyrektora Grzegorza Wyszogrodzkiego i zespół pod batutą pani Magdaleny Jakubowskiej. A do tego kiermasz pysznych wypieków i oryginalnych prac plastycznych o świątecznej tematyce.
Zapraszamy i zachęcamy do wsparcia naszej cyklicznej inicjatywy charytatywnej. Jak zawsze pieniądze zebrane podczas koncertu będą przeznaczone na pomoc potrzebującym uczniom naszej szkoły.
Logopedyczny konkurs plastyczny
W marcu w naszej szkole panie logopedki ogłosiły konkurs plastyczny "Języczkiem pentliczkiem malowane". Do organizatorek wpłynęło ponad 30 prac - wszystkie bardzo pomysłowe, starannie wykonane i pomocne przy terapii logopedycznej. Oto wyniki konkursu: w kategorii zerówki i klas pierwszych zwyciężyła praca Joanny Niedek z grupy 0A, drugie miejsce zajął Oskar Pomierny z 1a, na III znalazł się Franciszek Malesa z 1a, a wyróżnienie zdobył Antoni Stańczyk z 1a. W kategorii klas 2-4 pierwsze miejsce zajęła Ewa Wolińska z 3a, II miejsce jury przyznało Hannie Gnyp z 2a, a III miejsce - Barbarze Kielak z 2a, natomiast wyróżnienie otrzymał Jan Łyczkowski z 3b. Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie. Zachęcamy do obejrzenia wystawy prac umieszczonej na dolnym korytarzu.
1
Konkurs matematyczny „Puchacz Piotr”
„Puchacz Piotr” to ogólnopolski konkurs matematyczny dla uczniów klas 1-3, a 14 marca odbył się jego pierwszy etap. W naszej szkoły wzięło w nim udział aż 40 dzieci. Celem konkursu jest zachęcanie młodych matematyków do podejmowania niestandardowych wyzwań, pogłębianie umiejętności i wiedzy z zakresu matematyki, a także rozwijanie umiejętności stosowania zdobytej wiedzy w praktyce. Trzymamy kciuki za naszych uczniów, którzy zakwalifikują się do kolejnego etapu konkursu!
5c poznała legendy warszawskie
We wtorek uczniowie klasy 5C wraz z polonistką-panią Agnieszką Kożuchowską oraz wychowawcą- panem Marcinem Maciejewskim wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Celem wyjazdu było poznanie legend naszej stolicy. Na początku piątoklasiści obejrzeli spektakl „Legendy warszawskie” w teatrze Capitol. Poznali legendę o Złotej Kaczce, która żyła w lochach Zamku Ostrogskich, o Bazyliszku zamieszkującym piwnicę jednej z kamienic na Starym Mieście oraz historię diabła Chmielorza, którego przechytrzył Jan Maćko Kwasiżur. Zachowana w średniowiecznej stylistyce scenografia i epokowe kostiumy na chwilę przeniosły uczniów do dawnej Warszawy. Po spektaklu uczniowie wybrali się z przewodniczką na spacer po warszawskiej Starówce, aby poznać kolejne legendy stolicy. Dowiedzieli się m.in. jaki jest związek między liczbą 44 a okresem panowania króla Zygmunta III Wazy. Poznali też kilka wersji legendy o Warsie i Sawie, według których postacie te były mężem i żoną, rybakiem i syreną lub też bliźniętami.
3
Wiosna w 2c
Uczniowie z klasy 2c już poczuli wiosnę... Postanowili założyć klasowy ogródek. W doniczkach znalazły się cebulki różnych kwiatów oraz korzenie warzyw takich jak: marchewka, pietruszka czy cebula. Co z tego wyrośnie? Zobaczymy! Efektami naszych działań na pewno się podzielimy w najbliższym czasie!
Projekt "Zdrowy Jaś"
W poniedziałek i we wtorek dzieci z zerówki oraz uczniowie klas 1-3 spotkali się z Natalią i Mateuszem (licealistami realizującymi projekt "Zwolnieni z teorii"). Są oni autorami projektu "Zdrowy Jaś" i przygotowali dla najmłodszych warsztaty dotyczące zdrowego stylu życia. Dzięki prezentacji multimedialnej i rozmowom uczniowie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę o zdrowym odżywianiu. Dowiedzieli się, czego należy jeść najwięcej, jakich produktów trzeba unikać, a także jak radzić sobie ze stresem i propagować zdrowy styl życia. Zajęcia utwierdziły dzieci w przekonaniu, że warto pamiętać o zdrowiu.
7
Konkurs recytatorski w kl. 1-3
7 marca odbył się w naszej szkole konkurs recytatorski pt. "Na wesoło z wierszami Wandy Chotomskiej i Agnieszki Frączek". Uczniowie klas 1-3 mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności recytatorskie. Recytowali wybrane przez siebie wiersze, wspomagając się rekwizytami, odpowiednią mimiką i modulacją głosu, a nawet odpowiednim strojem. Poziom uczniowskich występów był naprawdę bardzo wysoki! Wszystkim uczestnikom gratulujemy wspaniałych prezentacji!
3
Molekularny Dzień Kobiet
Z okazji Dnia Kobiet odbyły się warsztaty kuchni molekularnej, w których brały udział aż 22 klasy z naszej szkoły. Uczniowie poznali skomplikowane chemiczne i fizyczne określenia, takie jak sublimacja, naczynie Dewara, a także właściwości ciekłego azotu i suchego lodu. Mogli doświadczyć nie tylko zamrażania mandarynki i kwiatów, ale także zobaczyli, co dzieje się z napompowanym balonem zamoczonym w ciekłym azocie. Największą atrakcją okazały się jednak dymiące chrupki i lody!
6
Zabiegane pierwszaki
Wszyscy pierwszoklasiści bardzo lubią biegać i rywalizować. Nauka ortografii a przy tym i gramatyki w biegu jest dla małych uczniów atrakcyjna. W dyktandzie bieganym zorganizowanym z okazji Dnia Gramatyki uczniowie rozwijali umiejętność czytania, spostrzegawczość oraz pamięć. Uczyli się współpracy i odpowiedzialności za wynik. Za pomocą klocków Lego z zasobów Laboratoriów Przyszłości utrwalali pojęcia: sylaba, wyraz, zdanie. Z rozsypanek wyrazowych układali zdania, liczyli ilość wyrazów. Była świetna zabawa, ruch i sporo śmiechu.
Słodkie świętowanie w 7a
Uczniowie 7a świętowali Dzień kobiet na słodko. Panowie z 7a zadbali nie tylko o prezenty dla swoich koleżanek i wychowawczyni klasy, ale również postanowili zadbać o podniebienia płci pięknej. Przy zastawionym słodkościami stole przyjęli swoje koleżanki i złożyli im najlepsze życzenia z okazji ich święta. Dziewczyny były bardzo wzruszone. Wspólne świętowanie było radosną i niezapomnianą chwilą.
"Bo z kobietami nigdy nie wie się..."
7b świętowała Dzień Kobiet, tworząc na lekcji j. polskiego wzorzec idealnej kobiety. Uczniowie inspirowali się literaturą. Wszystko zaczęło się od Ewy - kobiety z Edenu, pierwszej niewiasty stąpającego po ziemi. Analizowaliśmy, co pisał o niej J. Tuwim w wierszu „Ewa”. Kobieta jest niczym anioł i diabeł, dobro a zarazem zło. Jest czymś niepojętym i nieziemskim. Nie zabrakło odniesień do kobiet o specjalnym statusie, którymi okazały się Afrodyta, Atena, Demeter oraz Penelopa - lojalna i oddana żona Odyseusza. Wszelkie zalety kobiecej natury odkryliśmy, słuchając utworu E. Górniak „Jestem kobietą”: „Jestem kobietą. Wodą, ogniem, burzą, perłą na dnie”. Podsumowując, ideał kobiety dla każdego mężczyzny jest inny. Jaka kobieta przynajmniej w teorii jest marzeniem? Kolejny raz okazało się, że nie ma reguły.
Dzień Kobiet w 5a
W czwartek 7 marca na lekcji z wychowawcą obchodziliśmy w klasie 5a Dzień Kobiet. Chłopcy podarowali koleżankom z klasy kwiaty i lizaki, dziewczynki natomiast z pomocą wychowawczyni urządziły chłopcom turniej klasowy – „Co ty wiesz o kobietach?”. Trzeba przyznać, że chociaż pytania nie były łatwe, to chłopcy bardzo się starali, żeby udzielać prawidłowych odpowiedzi. Na zdjęciu poniżej prezentujemy jedno z pytań turnieju – znacie odpowiedź?
Sensoryczne pisanki w 4c
Uczniowie klasy 4c wykonali zadanie marcowe w Ogólnopolskim Projekcie "Gramy Zmysłami". W tym miesiącu hasło zadania do wykonania brzmiało: "Sensoryczna pisanka". Czwartoklasiści niezwykle kreatywnie i z dużą starannością ozdobili pomponami styropianowe jajka. Swoje kolorowe pisanki uczniowie przekazali na kiermasz świąteczny, który będzie 17 marca podczas XXII Koncertu Charytatywnego "Trochę słońca".
2c w Centrum Nauki Kopernik
W ubiegłą środę klasa 2c odwiedziła Centrum Nauki Kopernik. Uczniowie szukali inspiracji do obserwowania i doświadczania świata nauki. Zadawali liczne pytania, jednocześnie poszukując na nie odpowiedzi. Przecież nauka nie musi być nudna... Wręcz przeciwnie!
Razem przeciw depresji
Uczniowie ze Szkolnego Klubu Europejskiego wraz z opiekunką panią Katarzyną Kozłowską-Wyszogrodzką na zaproszenie Europe Direct 6 marca wzięli udział w konferencji "Razem przeciw depresji". Młodzież miała okazję wysłuchać wykładu i rozmów ze specjalistami zajmującymi się na co dzień problemami dzieci i młodzieży. Uczniowie uczestniczyli również w warsztatach prowadzonych przez p. Piotra Hałajczaka - psychologa, seksuologa oraz logopedę. Uczestnicy spotkania mieli okazję poznać sposoby, jak pomagać sobie podczas stanów "obniżonego nastroju", np. zażywając kąpieli leśnych. W konferencji uczestniczył także pan dyrektor Grzegorz Wyszogrodzki, pani pedagog Justyna Kołodziejczyk i pani pedagog specjalny Aneta Korkosz.
Spotkanie z Lego Mastersami
We wtorek 5 marca w naszej szkole odbyło się wyjątkowe wydarzenie. Gościliśmy zwycięzców 4. edycji programu TVN Lego Masters - Piotra Drysia i Bartosza Sasińskiego. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas 1-5. Ekscytujący był każdy moment spotkania. Piski i krzyki radości podczas wchodzenia gości do hali sportowej niosły się po całej szkole. Nasi goście rozdawali swoim fanom autografy przez prawie 2 godziny - na koszulkach, telefonach, piórnikach, itp. Panowie - piotr Dryś i Bartosz Sasiński udzielili wywiadu uczniom klasy 3b - Zuzannie Zarzyckiej i Janowi Łyczkowskiemu. Opowiedzieli o swojej przygodzie - sukcesach i porażkach podczas nagrywania programu. Później na prośbę dzieci mówili o zakulisowych ciekawostkach oraz pokazali kilka zdjęć swoich programowych budowli. Gdy na ekranie ukazało się zdjęcie drzewa, cała sala skojarzyła moment z programu TVN i odśpiewała piosenkę "Kolorowy wiatr". Na koniec panowie rozstrzygnęli konkurs na szkolnego mastera lego. Zwycięzcami zostali: Hanna Gągol z 1b, Iga Sidor z 2d, Jan Rosołek z 3a, Feliks Urynowicz z 4a, Mateusz Kałka z 5a. Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie nagród!
26
Marzec przyrodników
I przyszedł marzec, kiedy to w naszej szkole będą królować przedmioty przyrodnicze – przyroda, biologia, chemia, geografia i fizyka. Uczniowie będą mogli wziąć udział w różnorodnych konkursach indywidualnych i klasowych.
14.03.(czwartek) - o godz. 9:45 odbędą się zmagania o tytuł „Najlepszej Klasy Przyrodomaniaków” dla klas piątych, szóstych i siódmych; na długiej przerwie o godz. 12:20 na górnym korytarzu zapraszamy na „Rebusomanię” klasy czwarte i piąte; o godz. 11:35 - konkurs wiedzy o tytuł „ Najlepszego Przyrodomaniaka” dla klas czwartych i siódmych; o godz. 12:40 o tytuł „Najlepszego Przyrodomaniaka” powalczą uczniowie klas piątych i szóstych.
15.03. (piątek) - na długiej przerwie o godz. 12:20 na górnym korytarzu odbędzie się „Rebusomania” dla klas szóstych i siódmych.
Innymi atrakcjami będą następujące konkursy plastyczne: 1) konkurs na plakat „STOP wypalaniu traw.”; 2) zwiastun wiosny – zdjęcie lub praca plastyczna z krótkim opisem; 3) konkurs na najciekawszą pomoc dydaktyczną z przyrody, biologii, geografii, fizyki lub chemii.
ZAPRASZAMY! – nauczyciele przedmiotów przyrodniczych
Archiwum Aktualności