11 listopada to dzień szczególny dla każdego Polaka. To rocznica odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości, po wielu latach zaborów i trudnej walki o wolność. 12 listopada reprezentacje szkół podstawowych z terenu Mińska Mazowieckiego oraz wszyscy uczniowie z klas 1-3 z naszej szkoły spotkali się przy Miejskim Domu Kultury, aby uczcić to ważne wydarzenie w sposób radosny i aktywny poprzez udział w „Biegu Radości z Niepodległości”. Wszystkich uczestników wydarzenia powitał dyrektor szkoły - pan Grzegorz Wyszogrodzki. W tym roku nauczyciele naszej szkoły zorganizowali tę radosną inicjatywę po raz siódmy, a po raz drugi jako imprezę miejską. „Bieg Radości z Niepodległości” to nie tylko sportowe wyzwanie, ale także piękny sposób, by poczuć się częścią historii naszego kraju. Każdy z nas, startując w biegu, symbolicznie łączył się z tymi, którzy walczyli o naszą wolność. Oprócz sportowej aktywności wszyscy zebrani odśpiewali wspólnie hymn Polski oraz wysłuchali muzycznego występu szkolnego chóru śpiewającego patriotyczne pieśni. Na zakończenie imprezy nasi goście - uczniowie z mińskich szkół wraz z nauczycielkami zostali zaproszeni na pyszną rozgrzewającą grochówkę, której sponsorem była nasza szkolna Rada Rodziców. Pobiegliśmy dziś razem, dla Polski – dla naszej wolnej, niepodległej Ojczyzny! Organizacja biegu to działanie projektowe, które chętnie wdrażamy w naszej szkole. Całość koordynowała pani Małgorzata Kożuchowska, która współpracowała z paniami Katarzyną Chłopik i Eweliną Frankiewicz przy wsparciu całego zespołu nauczycielek klas 1-3. Śpiewaliśmy przy akompaniamencie pani Magdaleny Jakubowskiej, rozgrzewkę poprowadził nauczyciel w-fu - pan Marcin Sokołowski. Pomagali także uczniowie z klasy 6c oraz ze szkolnego koła wolontariatu. Współpraca się opłaca!
Bieg Radości z Niepodległości
- 10
Szkoła do Hymnu
Po raz kolejny nasza szkoła wzięła udział w akcji "Szkoła do Hymnu" - w piątek 8 listopdada o godz. 11.11 wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły zaśpiewali "Mazurka Dąbrowskiego". Uczciliśmy z radością 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
#SzkołaDoHymnu
Ukryta w sercach Polaków…
123 lata czekali nasi pradziadkowie na wolną Polskę. Kilka pokoleń urodziło się i zmarło w niewoli, a jednak potrafili przechować w sercach ojczyznę. Potrafili uczyć swoje dzieci pacierza i historii kraju, nie zapomnieli języka, wierzyli, że przyjdzie dzień, w którym słowo „wolność” stanie się rzeczywistością.
Tydzień pamięci o rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęliśmy już 8 listopada, włączając się w ogólnopolską akcję „Szkoła do hymnu”. Odśpiewaliśmy a capella cztery zwrotki. Potem uczestniczyliśmy w przepięknej inscenizacji zakończonej tańcem narodowym w prawdziwych strojach historycznych, które pokazali nam drugoklasiści pod opieką swoich wychowawczyń – pań Katarzyny Chłopik, Izabelli Kożuchowskiej, Małgorzaty Kożuchowskiej i Małgorzaty Korzeń oraz innych nauczycielek, które wspierały przygotowanie przedstawienia. Dla 8-latków była to pierwsza lekcja historii o najważniejszych wydarzeniach Polski.
„Zróbmy i my coś dla wolności…” - powiedział pan dyrektor Grzegorz Wyszogrodzki, dziękując wykonawcom i podsumowując apel niepodległościowy. Dzisiejszą inscenizacją rozpoczęliśmy radosne obchody 106. rocznicy odzyskania niepodległości, a od 12 listopada – dalszy ciąg przedsięwzięć upamiętniających historyczny dzień odzyskania wolności.
9
Pomóż(my) Powstańcom Warszawskim
W trakcie trwania tygodnia historycznego w naszej szkole zostanie przeprowadzona zbiórka na rzecz powstańców - uczestników Powstania Warszawskiego. Zebrana w szkole kwota trafi do osób potrzebujących wsparcia. Zachęcamy do włączenia się w akcję, szczegóły na plakacie.
Ważne spotkanie w 1b
Pierwszoklasiści z 1b świętowanie rocznicy odzyskania Niepodległości zaczęli od spotkania z zawodowym żołnierzem - mamą naszej uczennicy p. Adrianną Sosnowską. Mama Zosi opowiedziała nam o swojej codziennej pracy w wydziale łączności. Scharakteryzowała różne rodzaje wojsk i ich działalność. Usłyszeliśmy, jak ważna dla bezpieczeństwa i niepodległości naszego państwa jest praca żołnierzy. Pierwszoklasiści dowiedzieli się, co trzeba zrobić, aby zostać zawodowym żołnierzem. Chętni mogli przymierzyć furażerkę, hełm oraz maskę gazową. Dziękujemy serdecznie za odwiedziny. Uczniowie 1b poznali również symbole narodowe. Jeden z tych symboli - godło Polski uczniowie wykonali na zajęciach plastycznych. Teraz już każdy uczeń wie, czym jest Niepodległość i jak ważna jest dla wszystkich Polaków.
Konkurs EUROSCOLA 2025
Nasza szkoła bierze udział w konkursie EUROSCOLA 2025. Przedstawiamy naszą propozycję plakatu promującego Centrum Multimedialne Europa Experience - "Spotkania z Europą". Czekamy na rozstrzygnięcie konkursu i mamy nadzieję na zwycięstwo. W imieniu Szkolnego Klubu Europejskiego plakat przygotowała Marta Rucińska z 8b. Dziękujemy!
Przed nami - TYDZIEŃ HISTORYCZNY
"Z historią za pan brat" to hasło Tygodnia Historycznego, który od jutra będzie w naszej szkole. W piątek 8.11 weźmiemy udział w ogólnopolskiej akcji "Szkoła do Hymnu" i o godz. 11.11 zaśpiewamy wspólnie nasz hymn, później obejrzymy okolicznościowe przedstawienie "Urodziny Ojczyzny" przygotowane przez uczniów klas II wraz z wychowawczyniami. Pamiętajmy o stroju galowym! We wtorek uczniowie kl. 4-8 znajdą na korytarzach kody QR z zakodowanymi dla nich treściami historycznymi - bądźcie uważni! Klasy 1-3 wezmą udział w "Biegu Radości z Niepodległości" - uczcimy naszą wolność na spotowo i z biało-czerwonymi barwami. W środę grupa uczniów będzie pracować na warsztatach poprowadzonych przez przedstawicieli Muzeum POLIN "Muzeum w pudełku". W czwartek na przerwach zaśpiewamy patriotyczne pieśni, a w piątek zadaniem uczniów będzie praca nad bohaterskim leporello. Zapraszamy do udziału w aktywnościach przygotowanych na najbliższe dni!
Lekcja online nt. przemocy
Uczniowie klas 4-8 uczestniczyli dziś w lekcji online "Przemoc? Dowiedz się, jak reagować i jak telefon zaufania może Ci pomóc". Zajęcia odbyły się w ramach kampanii "Dzieciństwo bez przemocy", zostały przygotowane przez Fundację "Dajemy Dzieciom Siłę". Uczniowie usłyszeli o różnych formach przemocy oraz dowiedzieli się, od kogo mogą jej doświadczyć oraz do kogo mogą się zwrócić z prośbą o pomoc. Na koniec uczestnikom webinaru przypomniano numer Telefonu Zaufania 116 111. Uczniowie zyskali pewność, że warto szukać pomocy i rozmawiać o tym, co jest dla nich problemem.
Lena zwyciężyła w Powiatowym Przeglądzie Patriotycznym
We wtorek, 5 listopada 2024 roku, uczniowie z klas I-VI wzięli udział w Powiatowym Przeglądzie Patriotycznym w Mrozach. Naszą szkołę reprezentowali: Julia Pogorzelska, Ignacy Sikorski, Hanna Gromulska, Julia Suchomska, Lena Bątruk i Lilianna Gąsior. Wszyscy uczniowie stanęli na wysokości zadania i pięknie zaprezentowali wiersze. Na szczególne wyróżnienie zasłużyła Lena Bątruk z klasy Va. Jury konkursowe wysoko oceniło występ Leny i przyznało jej I miejsce. Gratulujemy i cieszymy się z sukcesu uczennicy!
(zdj. ze strony GCK Mrozy)
Spektakl w Teatrze "Syrena"
W poniedziałek 4 listopada uczniowie z klas 3b i 3d obejrzeli wspaniałe przedstawienie teatralne oparte na lekturze szkolnej pt."Dzieci z Bullerbyn". Pozycja książkowa, której autorką jest Astrid Lindgren, uczy i bawi już od wielu pokoleń. Niezwykle dynamiczny charakter przedstawienia oraz interesujący i zabawny sposób pokazania przygód szóstki przyjaciół z małej wioski przykuł uwagę naszych uczniów. Niejednokrotnie widzowie zachęcani przez aktorów angażowali się w wybrane scenki, tym samym biorąc aktywny udział w tworzeniu tego widowiska i przy okazji świetnie się bawiąc. Taka wizyta w teatrze z pewnością zachęci dzieci do czytania i zgłębiania przygód jej bohaterów.
maTma-shirt wybrany!
Konkurs na najciekawszą koszulkę z matematycznym motywem został rozstrzygnięty. Z przyjemnością informujemy, że I miejsce zdobył maTma-shirt Alicji Kucińskiej z klasy 6d, na miejscu II znalazł się projekt Viktorii Solodiuk z klasy 6a. Trzecie miejsce zostało przyznane autorom dwóch prac - Łucji Głąbskiej z klasy 6d i Grzegorzowi Rawie z klasy 7c. Wyróżnienie otrzymała Aleksandra Stelmaszek z klasy 7a. Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim projektantom dziękujemy za zaangażowanie.
Jesienne lampiony ze słoika
Na dworze coraz chłodniej, a w naszej szkole ciepło i przytulnie. Podczas zajęć z terapii ręki oraz terapii pedagogicznej z terapią ręki prowadzonych przez p. Agatę Christoph uczniowie wykonali lampiony ze słoika. Jest to ciekawa i kreatywna forma pracy na zajęciach. Przy okazji ćwiczyliśmy wzmacnianie mięśni kończyny górnej oraz ćwiczyliśmy usprawnianie palców. Bawiliśmy się w wyciąganie darów jesieni z miski wypełnionej pomarańczowym ryżem oraz rysowaliśmy na podświetlanym ekranie dynie.
Bieg Radości z Niepodległości
Zapraszamy uczniów kl. 1-3 do udziału w radosnym świętowaniu kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Szczegółowe informacje rodzice otrzymali za pośrednictwem dziennika elektronicznego. Będziemy biegać 12 listopada.
Podziękowanie dla wolontariuszy
Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu serdecznie dziękują wszystkim uczniom oraz ich rodzicom, którzy wzięli udział w zbiórce karmy dla Schroniska Bezdomnych Zwierząt w Celestynowie. Poniżej zamieszczamy również podziękowania ze strony dyrekcji Schroniska.
Październikowy numer "Na marginesie"
Przed Wami kolejny numer szkolnej gazetki „Na marginesie”. Czekają na Was wywiady z nowymi nauczycielami, poznacie najciekawsze halloweenowe zabawy, recenzję filmu „Apollo 13”, a na deser zachęcamy do wypróbowania przepisu na jabłka w karmelu. Życzymy przyjemnej lektury.
Link do gazetki: Na_marginesie-pazdziernik_2024.pdf
Literkowi mistrzowie z 1b
Międzynarodowy Projekt "Literki w akcji" ma na celu rozwijanie umiejętności czytania i pisania poprzez kreatywne aktywności i dobrą zabawę. Klasa 1b chętnie bierze udział w literkowych zadaniach. Na co dzień pierwszoklasiści korzystają z tabletów graficznych, tam chętnie piszą swoje pierwsze litery i wyrazy. W październiku litery zostały stworzone z plastycznej masy solnej. Uczniowie doskonalili również umiejętność współpracy, tworząc wyrazy z darów jesieni. Niedługo klasa 1b będzie literkowymi mistrzami!
3
Skrzynia matematycznych tajemnic - znamy najlepszych odkrywców skarbów!
Uwaga, uwaga! Wiadomość z ostatniej chwili! Zadania, zadanka i zadaneczka rozwiązali wybornie:
*Jan Pogorzelski z klasy 4a,
* Maja Czerwińska z klasy 5c,
* Wiktora Borówek i Ida Karbowiak z klasy 6b,
* Paulina Boruc z klasy 7b.
Dodatkową, specjalną nagrodę za największą aktywność w rozwiązywaniu matematycznych tajemnic otrzymuje Lila Gąsior z klasy 6a. Nagrodzonym poszukiwaczom prawidłowych odpowiedzi serdecznie gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w naszym konkursie.
Archiwum Aktualności