Uczniowie klasy 4c uczą się sytematycznie poprawnej pisowni, realizując klasowy projekt MISTRZOWIE ORTOGRAFII. Na pierwszy ogień - zasady pisowni ó-u. Czwartoklasiści rozwiązywali zagadki i wykonywali zadania ortograficzne, a z darów jesieni tworzyli "cudaki", które w nazwie maja literkę ó lub u. Powstała cała galeria wiewiórek, królików, ludzików, ale była też sukienka, mucha, żółw, grubasek czy siódemka. Wszystkie prace uczniów można obejrzeć na parapetowej wystawie jesiennej w sali nr 19. Żeby nauczyć się ortografii, trzeba też trochę zaangażować mięśnie (nie tylko mózgu). Czwartoklasiści wzięli udział w dyktandzie bieganym. Sześć grup rywalizowało ze sobą, kto pierwszy i bezbłędnie przepisze tekst o cukierni babci Józi. Z lekcji polskiego uczniowie wychodzili z wypiekami na twarzy. Bo ortografia potrafi być bardzo męcząca.
Ortograficzne pracusie
- 4
Pamiętamy...
Przy okazji dnia Wszystkich Świętych przedstawiciele klas 1-3 udali się na pobliski cmentarz, żeby zapalić znicze i uczcić pamięć żołnierzy poległych w obronie naszego kraju. Dzieci w ciszy i zadumie przeszły alejkami cmentarza, doskonale pamiętając o stosownym zachowaniu w miejscu zadumy. Takie wyjście to idealna lekcja historii i kształtowanie postaw szacunku do własnego kraju.
1
5c w Muzeum J. Piłsudskiego
Uczniowie z klasy 5c wraz wychowawcą - panem Marcinem Maciejewskim i polonistką - panią Agnieszką Kożuchowską 6 listopada pojechali do Sulejówka do Muzeum Józefa Piłsudskiego na zajęcia "Świętujemy Niepodległą". W związku z tym, że wizyta w muzeum była kilka dni przed 105. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, uczniowie na wystawie stałej oglądali eksponaty związane z procesem odbudowywania Polski po 123. latach zaborów, dowiedzieli się, jaką rolę w tamtym czasie pełnił marszałek J. Piłsudski, rozmawiali z panią przewodniczką o symbolach i barwach narodowych. Uczniowie mieli również okazję poznania tajników alfabetu Morse’a, który na początku XX wieku był głównym sposobem komunikowania się między państwami. Zadaniem uczniów było wymyślenie wyrazów związanych z odzyskaniem przez nasz kraj niepodległości, a następnie zaszyfrowanie ich alfabetem Morse’a. Na zakończenie wycieczki uczniowie wzięli udział w warsztatach plastycznych, podczas których wykonywali przypinki z samodzielnie wymyślonymi sloganami dotyczącymi Święta Niepodległości. Wizyta w muzeum bez wątpienia wprowadziła wszystkich w patriotyczną atmosferę. Uczniowie z 5c byli zachwyceni wizytą w muzeum, deklarują, że chętnie wybiorą się tam ponownie.
4
Tydzień radosnego świętowania
Nauczycielki historii - pani Ewelina Frankiewicz, pani Marta Woźnica i pani Urszula Ćwiek zapraszają do wspólnego świętowania i zabawy z historią.
Zaczynamy już 6 listopada.
Szczegóły - na plakacie.
Bieg Radości z Niepodległości
10 listopada odbędzie się już po raz 6. w naszej szkole i jednocześnie po raz 1. jako impreza dla uczniów ze szkół miejskich "Bieg Radości z Niepodległości". Uczniowie klas 0-3 oraz reprezentacje uczniów z mińskich podstawówek spotkają się, aby razem świętować kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Najpierw wspólnie odśpiewamy hymn, poźniej będzie rozgrzewka przed biegiem, a następnie sam bieg - przy czym najważniejsze jest radosne, głośne i grupowe pokonanie trasy (można biec, truchtać, podskakiwać...). Im weselej i bardziej biało-czerwono, tym lepiej! Szczegóły na plakacie i u wychowawczyń klas 0-3. Świętujmy z radością!
11 Listopada - świętujmy radośnie!
W imieniu organizatorów zapraszamy na obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Świętujmy radośnie! 11 listopada zapraszamy na plac Stary Rynek do wspólnego uczczenia Narodowego Święta Niepodległości. To najważniejsze święto państwowe w Polsce, symboliczne upamiętnienie wszelkich starań o wolność i niepodległość naszego kraju. Dzień, w którym radujemy się tym, iż żyjemy w niezawisłym państwie i odczuwamy dumę z faktu, że jesteśmy Polakami.
W trosce o kultywowanie tradycji, ale też inspirowanie mińskiej społeczności do radosnego świętowania po części oficjalnej uroczystości zapraszamy do udziału w rodzinnym spotkaniu na Starym Rynku.
Tegoroczna edycja „Z Piłsudskim przy gramofonie” będzie nawiązywała do unikalnego nagrania wypowiedzi Józefa Piłsudskiego z września 1924 roku.
Atrakcją specjalną, podkreślającą, że 11 listopada jest dniem radosnym, w którym cieszymy się naszą wolnością będą pokazy tańca z lat 30-stych i animacje taneczne Swing Avenue włączające uczestników do wspólnej zabawy. Na Starym Rynku zagości także Czytelnia Słów i Dźwięków Elektra z Mazowieckiego Instytutu Kultury.
Zaplanowaliśmy też mini miasteczko z kawiarenką, w której z gramofonu popłynie głos marszałka i muzyka z epoki. Będzie można ułożyć pasjansa – ulubioną grę Piłsudskiego. W punkcie fotograficznym wystylizujecie się na lata 20-ste, a w retrobibliotece wymienicie płytami winylowymi. Przewidzieliśmy także kącik muzealny przedstawiający postać marszałka Piłsudskiego i jego związki z Mińskiem Mazowieckim. Dzieciom zaproponujemy zawody hobby horse ze wspaniałymi nagrodami autorstwa mińskiej artystki Pauliny Rogalskiej.
Nie zabraknie też patriotycznych przypinek i pocztówek, które będą pamiątką dla uczestników.
Z okazji jubileuszu 25-lecia Samorządu Województwa Mazowieckiego naszym obchodom patronuje marka „Mazowsze serce Polski”.
Słodkie Halloween!
Z ubiegłym tygodniu w szkole odbyły się lekcje kulturowe nawiązujące do tradycji i historii Halloween. Popularny zwyczaj związany z maskaradą, obchodzony w wielu krajach w wieczór 31 października postanowiliśmy połączyć z przyjemnym i pożytecznym. Uczniowie zamienili się w kucharzy, a za zadanie mieli przygotować w domu potrawę, której jednym ze składników obowiązkowo musiała być dynia, jako symbol zarówno jesieni jak i Halloween. Dodatkowo, każdy kucharz musiał tym razem zdradzić swój przepis i napisać go w języku angielskim. Odbyły się również klasowe konkursy na najsmaczniejsze danie z dynii i na najciekawiej przygotowany przepis. Potrawy bardzo wszystkim smakowały. Gratulujemy kulinarnych talentów.
Nad Srebrną - zaproszenie
18 listopada 2023 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Mińsku Mazowieckim organizuje VI Mińskie Spotkania Wydawnictw Publikacji Regionalnych „Nad Srebrną” poświęcone Mińskowi Mazowieckiemu, powiatowi mińskiemu i okolicom.
Wydawnictwa te cieszą się od lat dużym zainteresowaniem, są jednak rozproszone i niekiedy trudno do nich dotrzeć. Dla wydawców Mińskie Spotkania będą okazją do zaprezentowania swego dorobku wydawniczego i wymiany doświadczeń, dla czytelników, bibliotek i placówek kultury – do poznania lokalnego rynku wydawniczego i uzupełniania zbiorów.
Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Termin: 18 listopada 2023 r. (sobota), godzina 14:00
Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Mińsku Mazowieckim, ul. Piłsudskiego 1a, Mińsk Mazowiecki
Program - Program_VI_MINSKIE_SPOTKANIA_WYDAWCOW_PUBLIKACJI_REGIONALNYCH.pdf
Szczegóły - na plakacie.
Październikowy numer "Na Marginesie"
Zapraszamy do lektury październikowego wydania miesięcznika "NA MARGINESIE". Znajdziecie w nim 20 stron ciekawostek z życia szkoły. Zachęcamy do bliższego poznania nowej przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego, przeczytania relacji z obchodów Dnia Papieskiego, Dnia Głośnego Czytania, krótkich rozmów z nauczycielami i uczniami na różne tematy. Dowiecie się, jaki charakter mają największe psy na świecie oraz co nowego powstanie przy naszej szkole. W gazetce znajdziecie także informacje sportowe. Życzymy miłej lektury!
Link do gazetki: Na_marginesie-_pazdziernik_2023r..pdf
Archiwum Aktualności