Festiwal Nauki i Pasji
14 czerwca w Miejskiej Szkole Artystycznej uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w prelekcjach zorganizowanych w ramach Festiwalu Nauki i Pasji. Klasy 4c i 5c wysłuchały pana profesora Błażeja Błażejowskiego, który opowiadał o swoich naukowych wyprawach na tereny Arktyki. Uczniowie z klas 4b i 5d mieli przyjemność wysłuchania opowieści pana Michała Składanowskiego o jego pasji żeglowania i doświadczeniach z obszarów polarnych. Trzecioklasiści z klas 3a i 3d byli na wykładzie pana Michała Krause z Orientarium ZOO w Łodzi. Poznali zagadnienia dotyczące orangutanów - ogrodników lasów tropikalnych Borneo i Sumatry. Na spotkanie z panią Marzeną Szilke-Ożarek - archeologiem Egiptu i antropologiem wybrali się uczniowie klas: 4d, 5a i 5b. Spotkania z podróżnikami to okazja do poznawania świata, ale także inspiracja do rozwijania pasji. Dziękujemy za możliwość spotkania z interesującymi ludźmi.
Lekcje angielskiego z zagranicznymi wolontariuszami
Już po raz trzeci w tym roku szkolnym gościliśmy w naszej szkole zagranicznych wolontariuszy z fundacji EBU zajmującej się edukacją międzykulturową w oparciu o europejski program Erasmus Plus. Tym razem odwiedziły nas: Maria z Grecji, Isabella z Kolumbii, Elena z Włoch oraz Anouk z Francji. Nasi zagraniczni goście przeprowadzili w klasach IV-VII zajęcia językowe w formie gier leksykalnych, zabaw ruchowych oraz quizów, dzięki którym nasi uczniowie mieli okazję poznać kulturę obcych krajów oraz zwyczaje ich mieszkańców. Odbył się również test ze znajomości flag europejskich krajów. Jak zawsze wizyta zagranicznych wolontariuszy była okazją do ćwiczenia komunikacji w języku angielskim, wzbogacenia słownictwa oraz przełamania bariery językowej.
Kazimierz Dolny zdobyty
7 czerwca klasy 1c i 2c uczestniczyły w wycieczce do Kazimierza Dolnego. Wspólnie z panią przewodnik zwiedziliśmy miasto, kościół na Wietrznej Górze, klasztor Ojców Franciszkanów, ruiny zamku oraz zdobyliśmy Górę Trzech Krzyży. Usłyszeliśmy wiele ciekawych opowieści i legend na temat tej królewskiej miejscowości. Po zjedzeniu pizzy i lodów na kazimierskim rynku udaliśmy się w rejs statkiem po Wiśle. Zakończyliśmy wycieczkę udziałem w warsztatach lepienia z ciasta kazimierskich kogutów. Wróciliśmy zmęczeni, ale pełni wrażeń po tak emocjonującym dniu.
Warsztaty z pierwszej pomocy dla klas 3
13 czerwca odbył się warsztaty z udzielania pierwszej pomocy związane z udziałem naszej szkoły w projekcie "Ratujemy i uczymy ratować". Zajęcia były kierowane dla uczniów klas 3. Uczniowie dowiedzieli się, jak postępować w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia, odegrali scenki z rozmowy z dyspozytorem numeru 112. Każdy uczeń nauczył się układania poszkodowanego do pozycji bezpiecznej oraz wykonał resuscytację na fantomie. Uczniowie otrzymali książeczki i atrapy telefonów. Warsztaty zostały przeprowadzone przez panie Iwonę Szulawską i Małgorzatę Kożuchowską, które brały udział w programie ,,Ratujemy i uczymy ratować" zorganizowanym przez WOŚP. Możemy pomóc!
Festiwal Nauki i Pasji - zaproszenie
Zapraszamy społeczność naszej szkoły (uczniów, nauczycieli, rodziców, pracowników szkoły) na Festiwal Nauki i Pasji, który będzie 14 czerwca w Miejskiej Szkole Artystycznej. Szczegóły na plakacie.
Ortograficzna nagroda
Uczniowie z klasy 4c przez cały rok szkolny realizowali projekt "Mistrzowie ortografii". Rozwiązywali karty pracy, tworzyli rebusy, ubierali ortograficzną choinkę, łamali ortograficzne szyfry - wszystko po to, by lepiej poznać niełatwe zasady polskiej ortografii. W nagrodę za dodatkową pracę rodzice uczniów ufundowali czwartoklasistom niezwykły prezent, ktorym był klasowy wyjazd pociągiem do warszawskiego kina na film "Garfield". Podopieczni pani Katarzyny Rosłoń i pani Izabeli Saganowskiej już potrafią samodzielnie wybrać pociąg, kupić bilet, wiedzą, jak się zachować w czasie podróży. Ostatnie projektowe zadanie dla uczniów polegało na wymyśleniu zdania, które połączy obejrzany film z ortograficznym projektem. Oto niekóre pomysły uczniów:
Mali archeolodzy
W środę 12.06 dzieci z zerówki szkolnej wzięły udział w warsztatach archeologicznych organizowanych przez Muzeum Ziemi Mińskiej. Podczas zajęć dzieci mogły poznać zawód archeologa oraz obejrzały narzędzia pracy, jakimi się posługuje. Na koniec sami szukali skarbów, a później wydobywali je z masy gipsowej. Każdy uczestnik otrzymał dyplom oraz mógł zabrać ze sobą swoje znalezisko.
"Polak ma essę!"
Jest nam niezmiernie miło poinformować, iż uczniowie klasy 6a wraz z p. Joanną Sterną przez cały rok szkolny brali aktywny udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Polak ma essę!”.Głównym założeniem projektu było utrwalenie zdobytej wiedzy oraz nabywanie nowych umiejętności poprzez zabawę i integrację uczniów. Przez twórczą aktywność dzieci w procesie zabawy, pomoc w rozwijaniu naturalnej kreatywności dzieci, a także nauki poprzez zabawę, dodatkowo doskonalenie umiejętności swobodnej wypowiedzi, w tym naturalnego wyrażania odczuć uczniowie podnieśli swoje kompetencje takie jak: kreatywność, komunikacja, krytyczne myślenie i kooperacja.
Współpracujemy z klasą pedagogiczną
Dzięki uprzejmości p. Wioletty Kucińskiej - mamy naszych uczennic i jednocześnie wychowawczyni klasy pedagogicznej, dzieci z grupy 0 miały okazję odwiedzić Zespół Szkół nr 1 w Mińsku Mazowieckim. Uczennice klasy pedagogicznej przygotowały dla naszych dzieci wiele ciekawych zabaw, konkurencji oraz zajęcia taneczne. Dziewczyny mogły sprawdzić się w roli przyszłych pedagogów, natomiast zerówkowicze skorzystać z nowych doświadczeń i świetnej zabawy. Dziękujemy za tę wartościową współpracę.
Z uczniowskim pozdrowieniem
Klasa 6a wraz z p. Joanną Sterną po raz drugi wzięła udział w ogólnopolskiej akcji "Z uczniowskim pozdrowieniem", czyli wymiany pocztówek z pozdrowieniami między uczniami. Otrzymaliśmy pocztówki min. ze Szkoły Podstawowej nr 11 W Siedlcach, Szkoły Podstawowej nr 36 w Sosnowcu, Szkoły Podstawowa nr 11 im. Bohaterów Załogi ORP “Grom” w Gdyni oraz z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Miechowcu. Projekt zainicjowała Szkoła Podstawowa nr 11 z Siedlec. Wszystkich uczestników akcji serdecznie pozdrawiamy!
Pokaz pierwszej pomocy
10 czerwca w naszej szkole odbył się pokaz z udzielania pierwszej pomocy, w którym wzięły udział klasy 1-3. Pokaz poprowadzili strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Mińsku Mazowieckim. Udzielenie pierwszej pomocy jest naszym obowiązkiem, jednak często w sytuacjach zagrożenia nie wiemy, jak się zachować. Podczas pokazu uczniowie poznali procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia, przypomnieli sobie numery alarmowe oraz niezbędne informacje, które powinni przekazać dyspozytorom, gdy trzeba zadzwonić po pomoc. Nauczyli się, jak oceniać bezpieczeństwo na miejscu zdarzenia i których zmysłów użyć, aby prawidłowo ocenić, czy osoba, której udzielają pomocy oddycha. Uczniowie mieli okazję poćwiczyć ułożenie osoby poszkodowanej w pozycji bezpiecznej oraz wykonywanie RKO. Serdecznie dziękujemy Ochotniczej Straży Pożarnej w Mińsku Mazowieckim za przyjęcie naszego zaproszenia oraz zaan
2b i 2d na Mazurach
6 czerwca uczniowie klas 2b i 2d pożegnali rodziców i wybrali się na swoją pierwszą 2-dniową wycieczkę do ośrodka Gwarek na Mazurach. Pełni ekscytacji, przez dwa dni braliśmy udział w zajęciach na świeżym powietrzu. Mieliśmy możliwość doświadczenia tubingu, czyli zjazdów na pontonach z górki, albo poczuć się jak prawdziwi agenci, którzy są na tropie groźnych gangsterów. Drugiego dnia z samego rana braliśmy udział w grach podwórkowych, a także mogliśmy sprawdzić się jako konstruktorzy, budując swoje własne stoły. Dla wszystkich wycieczka okazała się frajdą i umiliła odliczanie dni do wakacji!
Dwudniowa wycieczka klas 4d, 5a i 6c
5 i 6 czerwca klasy 4d, 5a i 6c wraz ze swoimi wychowawczyniami – Panią Bogumiłą Borzęcką – Gołoś, Panią Iwoną Karwowską i Panią Małgorzatą Kędziorek oraz nauczycielkami Panią Urszulą Ćwiek i Panią Malwiną Porowską udały się w fascynującą podróż śladami średniowiecznych spichlerzy oraz szukały tropów dinozaurów na terenie Polski.
Dzień Pustej Klasy
Dzień Pustej Klasy to wyjątkowe święto edukacji na świeżym powietrzu. Pierwszoklasiści wybrali się do parku w poszukiwaniu tytułowego drzewa do samego nieba z omawianej lektury. W trakcie poszukiwań dzieci dostrzegły tęczę i przy pomocy wychowawczyń przypomniały sobie, jakie warunki muszą być spełnione, by powstało to zjawisko. Był również czas na przyglądanie się zwyczajom napotkanych zwierząt: kaczek, gołębi, ślimaków oraz podziwianie roślinności. Uczniowie, korzystając ze szkolnej ścieżki edukacyjnej, uczyli się rozpoznawać drzewa i liście. Obserwowali chmury, próbowali je opisać, a nawet - jak Dyzio Marzyciel - wyobrażali sobie, co przedstawiają. Swoje umiejętności matematyczne rozwijali, wykorzystując kości do gry. Klasa 2a wyszukiwała w terenie nazw części mowy, doskonaliła znajomość topografii miasta, a matematykę zastosowała w praktyce poprzez obliczenia pieniężne w budce z lodam
Sukcesy piłkarek i piłkarzy
Reprezentacja szkolna dziewcząt z klas IV-V zajęła 3. miejsce, a chłopców z klas I-III - 2. miejsce w Turnieju o Puchar Dyrektora SP 6 w piłce nożnej.
Nasi reprezentanci dzielnie walczyli z przeciwnikami. Chłopcy byli bliżej triumfu, a do zwycięstwa zabrakło im jednego gola. Opiekunem drużyn był pan Marcin Sokołowski, który nie krył zadowolenia z osiągniętych wyników młodych piłkarzy i piłkarek.
Rapowanie na historii
Klasy szóste kończą rok nauki historii z przytupem. Szóstoklasiści układali teksty piosenek, a później rapowali o jednym z trudniejszych okresów w historii Polski. Dlaczego rap? Pierwsze litery nazw zaborców: Rosji, Austrii i Prus układają się w słowo: RAP. Dlatego wspólnie z uczniami nauczycielka historii - pani Marta Woźnica - ustaliła, że zaśpiewają i pobawią się w tekściarzy. Wyszło fantastycznie!
Wystawa prac uczniowskich
W dniach 5-6 czerwca podziwialiśmy prace plastyczne ucznów naszej szkoły. Wystawa plenerowa oraz prezentacja na górnym korytarzu to możliwość pokazania talentów plastycznych naszych uczniów. W ten sposób rozpoczęliśmy w szkole etap podsumowywania tegorocznych działań. Jeśli ktoś nie zdążył obejrzeć dzieł plastycznych w plenerze - zachęcamy do obejrzenia zdjęć.
Olimpiada Przedszkoli i Oddziałów Zerówek
6 czerwca na boisku przy ulicy Wyszyńskiego odbyła się Olimpiada Przedszkoli i Oddziałów Zerówek przy Szkołach Podstawowych. Nasza szkolna zerówka reprezentowała szkołę z dużym zaangażowaniem. Uczniowie rozpoczęli olimpiadę uroczystym przemarszem z flagą olimpijską oraz z płonącymi zniczami, a następnie udali się na wyznaczone miejsce startu, gdzie głośno sobie kibicowali. Nasi zerówkowicze dali z siebie wszystko, wzięli udział w sześciu konkurencjach: sztafecie, biegu z przeszkodami, biegu z workiem na głowie, skokach w workach, slalomie oraz skoku w dal, w którym okazali się najlepsi. Zawody były dla wszystkich świetną zabawą, okazją do poznania innych dzieci oraz pewnością, że nie miejsce na podium jest najważniejsze, a wspaniała zabawa i integracja. Wszyscy uczestnicy olimpiady zostali obdarowani upominkami i pamiątkowymi medalami oraz pucharami. Bardzo dziękujemy organizatorom za ws
Zerówka na Farmie Iluzji
Dzień dziecka uczniowie zerówki uczcili 4 czerwca wycieczką do Farmy Iluzji. Tam z przewodnikiem Jankiem - uczniem magii - zostali oprowadzeni po całej farmie wysłuchali historii powstania pełnych magii miejsc. Deszcz nie odstraszył nikogo od poznania iluzji i szybko udało się odgonić złe chmury, żeby skorzystać z magicznej karuzeli, jeżdżącej Gąsienicy czy skaczącej ławki na drzewie. Kończąc zwiedzanie, dzieci poznały małego smoka, którego nazwały Maliną i zostały przyjęte do Akademii Małego Iluzjonisty. Labirynty pełne luster, krzywe podłogi i dziwne stwory zostaną w pamięci zerówkowiczów na długo! To był niesamowicie magiczny dzień dziecka!
"Gramy zmysłami" - podsumowanie projektu
Uczniowie klasy 4c przez cały rok uczestniczyli w III edycji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "Gramy zmysłami". Czwartoklasiści w ramach działań projektowych m.in. pokonywali sensoryczny tór przeszkód, rozpoznawali smaki, robili walentynki, bombki. Z pewnością w trakcie roku mieli możlwiość rozwijania swej wrażliwości i uważności. Podziękowania należą się koordynatorkom projektu - pani Katarzynie Rosłoń i pani Małgorzacie Drzazdze oraz wychowawcy klasy - panu Sławomirowi Rybińskiemu. W ramach podsumowania rocznego udziału w projekcie każdy uczeń z 4c otrzymał dyplom i czekoladę.