• Żywa lekcja przyrody

     • W środę i w czwartek w naszej szkole odbyły się warsztaty edukacyjne “Piękny i fascynujący świat zwierząt”, które poprowadził pan Jarosław Rejmer. Żywa lekcja przyrody cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród klas młodszych. Prezentowane zwierzątka były małe i duże, szare i kolorowe, piękne i ciekawe, a przede wszystkim budzące wiele emocji. Prowadzący warsztaty zabrali uczniów do fascynującego świata zwierząt egzotycznych, takich jak: kameleony, gekony, patyczaki, straszyki, liśćce, karaczany, ptaszniki, szarańcze, skorpiony i wije. Uczniowie mieli okazję poznać budowę zwierząt, sposoby dostosowania do środowiska, odżywiania, a także ich zachowania i zwyczaje. Ta lekcja z  pewnością na długo zostanie w pamięci i być może obudzi inspirację do nowych zainteresowań przyrodniczych naszych uczniów.

     • WIWAT MAJ, 3 MAJ!

     • W imieniu organizatorów przekazujemy informację dotyczącą organizacji obchodów 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Szczegóły na plakacie.

      W naszej szkole świętować będziemy 5 maja. Szczegóły podamy po Majówce. Będzie biało-czerwono i tanecznie...

     • Warsztaty fotograficzne

     • W piątek 21 kwietnia klasa 2d gościła pana Mariusza Wróblewskiego - tatę Marty, naszego katechetę, ale również wspaniałego fotografa. 

      Na początku uczniowie zostali zapoznani z tym, jak należy posługiwać się aparatem fotograficznym, później przeszli do części praktycznej. Na potrzeby zdjęć dzieci udały się do parku, aby na pięknym, naturalnym tle wykonywać sobie nawzajem zdjęcia portretowe - oczywiście pod kierunkiem i czujnym okiem pana Mariusza. Dla uczniów była to wspaniała przygoda. Kto wie… Może kogoś te warsztaty zainspirują do zostania w przyszłości fotografem? 

      Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z naszych warsztatów oraz fotografii wykonanych przez uczniów z klasy 2d, a panu Mariuszowi serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i cenne wskazówki. 

     • Dzień Książki w naszej szkole

     • 23 kwietnia jest świętem książki, które zainspirowało nas w szkole do podjęcia działań związanych z czytaniem i promowaniem tej przyjemnej czynności. W środę - 26 kwietnia - podsumowaliśmy obchody Dnia Książki. Podczas spotkania, na którym odwiedzili nas niezwykli goście - bohaterowie znanych i lubianych książek oraz niezwykły czarodziej (pan Rybiński) rozdane zostały nagrody dla tych osób, które zechciały wziąć udział w konkursach. W klasach młodszych uczniowie projektowali zakładki do książek i nowe okładki do ulubionych lektur, a w klasach starszych uczniowie odpowiadali na lekturowe pytania konkursowe przygotowane w aplikacji KAHOOT.  Spotkanie było też okazją do nagrodzenia osób, które zechciały napisać recenzję polecanych przez siebie książek. W ten sposób z okazji Dnia Książki powstał specjalny numer gazetki szkolnej "Na marginesie". Z dumą i radością można potwierdzić, że do naszej szkoły chodzą miłośnicy książek. Zachęcamy do zapoznania się ze specjalnym wydaniem szkolnego miesięcznika, a przede wszystkim zachęcamy do przeczytania polecanych w nim książek. Dziękujemy Radzie Rodziców za sponsorowanie upominków.

      Link do specjalnego wydania miesięcznika "Na marginesie": gazetka_-_numer_specjalny_kwiecien_2023.pdf

     • Sceniczna wersja historii Oskara

     • 25 kwietnia uczniowie klas ósmych wraz ze swoimi wychowawcami i polonistami wybrali się do Teatru Kamienica na spektakl "Oskar i pani Róża" na podstawie książki E.E.Schmitta, która jest dla uczniów lekturą uzupełniającą. Przedstawienie, w którym zagrało dwoje aktorów -  Anna Januszewska i Wojciech Brzeziński, wyreżyserowała Anna Augustynowicz. Obejrzeliśmy sceniczną wersję historii 10-letniego Oskara umierającego na białaczkę. Dzieki pomysłowi opiekunki, wolontariuszki - pani Róży chłopiec każdy ze swoich ostatnich dwunastu dni życia przeżywa, jakby jeden dzień znaczył tyle co 10 lat. Pozornie smutna opowieśc przynosi piekne pouczenie: "Codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy" i doceniania wartości życia. 

     • Odsłaniamy świat reklamy

     • Uczniowie klas 4-6 wzięli udział w "Lekcji w kinie" na temat świata reklam. Dowiedzieli się, z jakich zabiegów korzystają reklamodawcy, żeby sprzedać produkt, poznali narzędzia perswazji wykorzystywane przez twórców reklam. Odkryli także, w jaki sposób reklamy odwołują się do naszych emocji i jakie środki językowe są najczęściej wykorzystywane przez twórców reklam. Krótko mówiąc - w lekkiej, łatwej i przyjemnej formie uczniowie zrealizowali ważne zagadnienia z podstawy programowej języka polskiego. Na koniec wszyscy obejrzeli wciągającą i wzruszającą  opowieść o wielkiej przygodzie - film "Chłopiec z chmur". 

     • Poznajemy nosorożce, jeże i pangoliny

     • 24 kwietnia po raz kolejny spotkaliśmy się z Panem Pawłem Szustakiewiczem w ramach projektu "Mali Odkrywcy" - rozwój talentów i zainteresowań uczniów poprzez podróże. W trakcie prelekcji "Zagrożone i chronione gatunki z różnych stron świata" rozwinęliśmy wiedzę oraz zainteresowania w zakresie przyrody świata i zagrożonych gatunków. Poznaliśmy znaczenie wybranych ekosystemów i udział ludzi w procesach przyrodniczych. Omówiliśmy wybrane gatunki zwierząt, zarówno tych egzotycznych jak nosorożce i pangoliny ale także tych, które uczniowie mogą spotkać w drodze do szkoły jak jeże. Dokumenty filmowe pozwoliły też "dotknąć" i poznać doświadczenia z Polski oraz innych krajów. Spotkanie z pewnością było inspiracją do rozwoju zainteresowań oraz pasji przyrodniczych. Projekt został współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego we współpracy z Urzędem Miasta oraz "Fundacją w Podróży".

     • Kwietniowa gazetka - już jest!

     • Szkolni dziennikarze przygotowali kolejny numer miesięcznika "Na marginesie". Przeczytacie w nim o wydarzeniach i akcjach, które już za nami, dowiecie się, jaki wybór szkół ponadpodstawowych mają obecni ósmoklasiści. Poza tym - jak co miesiąc - w gazetce są wywiady z nauczycielkami i stałe lubiane przez czytelników rubryki (ping-pong, vs, recenzja gry). Ósmoklasistom radzimy, jak opanować przedegzaminacyjny stres. Pokazujemy też refleksje czwartoklasistów związane z przejściem z klas młodszych do grona klas starszych. Uczniowie opowiadają, jak ważna była to dla nich zmiana. Każdy znajdzie coś dla siebie - zachęcamy do lektury gazetki.

      Link do aktualnego wydania: gazetka_-_kwiecien_2023.pdf 

     • Na strzelnicy

     • W piątek 21 kwietnia uczniowie klas5a i 5b wzięli udział  w lekcji przysposobienia wojskowego. Uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 w Mińsku Mazowieckim przeprowadzili z naszą młodzieżą zajęcia z zakresu zapoznania się z bronią palną, strzelania i udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie mieli możliwość złożyć i rozłożyć broń, sprawdzić swoje umiejętności na wirtualnej strzelnicy, założyć niezbędne oporządzenie żołnierza. Zajęcia wzbudziły wiele pozytywny emocji wśród uczniów.

     • Piątoklasiści na "Alicji w Krainie Czarów"

     • Uczniowie klas 5a i 5b obejrzeli w Teatrze Roma musical pt. „Alicja w Karinie Czarów”. Dzieci wspólnie z bohaterką odbyły niezwykłą podróż do Krainy Czarów i przeżyły niezapomniane chwile wspólnej zabawy. Znakomita gra aktorów sprawiła, że dzieci z dużym zainteresowaniem śledziły spektakl od początku do końca, a także brały w nim czynny udział, klaszcząc i tańcząc razem z aktorami. 

     • Posadziliśmy las!

     • W piątek 21 kwietnia oddziały 1b i 3b wybrały się do Mieni, aby posadzić las. Akcją sadzenia drzew kierowali leśnicy z Nadleśnictwa Mińsk. Uczniowie zostali podzieleni na grupy. Każda z nich otrzymała sadzonki sosny oraz kostury- proste narzędzie do sadzenia drzew. Uczniowie z zapałem zabrali się do pracy. Bardzo się starali oraz współpracowali ze sobą, aby prawidłowo wykonać zadanie nad którym czuwał pan Nadleśniczy. Wspólnie udało nam się posadzić ponad 400 sztuk młodej sosny! Uczniowie zapewnili, że za kilka lat przyjadą sprawdzić jak rośnie posadzony przez nich las. Wydarzenie to było okazją nie tylko do świętowania Dnia Ziemi, ale do integracji uczniów, współpracy, uwrażliwienia na piękno przyrody i konieczności jej poszanowania. 

     • Światowy Dzień Ziemi

     • W piątek 21 kwietnia uczniowie klas 1a oraz 2d świętowali przypadający na 22 kwietnia Dzień Ziemi. Dzieci rozpoczęły świętowanie od rozwiązywania łamigłówek i rebusów dotyczących naszej planety. Następnie w grupach wykonały plakaty na temat środowiska, ekologii, segregacji śmieci, dbania o naszą planetę. Obchody Dnia Ziemi służą budowaniu świadomości społecznej w zakresie ochrony środowiska, a także podejmowaniu konkretnych działań proekologicznych. Pamiętajmy, że nasze obecne zachowania rzutują na przyszłość naszej planety!

     • Egzamin tuż, tuż - spotkanie dla ósmoklasistów

     • 21 kwietnia pan dyrektor Grzegorz Wyszogrodzki spotkał się z uczniami klas ósmych, by zmotywować ich do ambitnego wykorzystania czasu, który został do egzaminów ósmoklasisty. Zachęcał do wzmożonego wysiłku, efektywnego planowania pracy i skupienia się na najważniejszych celach. Uczniowie zostali już w praktyce zapoznani z procedurami egzaminacyjnymi - w marcu pisali egzaminy próbne z zastosowaniem procedur organizacji egzaminu kończącego naukę w szkole podstawowej. Trzymamy kciuki, by ómoklasiści jak najlepiej wykorzystali swoją szansę. 

     • Jak wspierać uczniów z depresją

     • 20 kwietnia w naszej szkole odbyło się spotkanie dla nauczycieli, pedagogów, psychologów, wychowawców pracujących w szkołach i placówkach na terenie powiatu mińskiego zroganizowane przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Sulejówku we współpracy z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Mińsku Mazowieckiem. Psycholog pan Marek Rosłoniec wygłosił wykład "Jak wspierać dzieci i młodzież z objawami depresji". Temat trudny, ale bardzo ważny, bo coraz więcej uczniów zmaga się z obniżonym nastrojem. W spotkaniu wzięła udział duża część kadry pedagogicznej naszej szkoły. Bo chcemy wiedzieć, jak pomóc.

     • 4a w muzeum

     • Klasa 4a  w dniu 12 kwietnia odwiedziła Muzeum Ziemii Mińskiej. Uczniowie obejrzeli wystawę pt. Dawne zawody w miniaturze. Intrygująca lekcja historii życia codziennego.  Na wystawie przedstawionych było osiemnaście miniaturowych ekspozycji dawnych warsztatów i pracowni. Wsrod nich,  m. in. garcarza, introligatora, praczki, szewca, zegarmistrza, zielarki, kowala, abażurnika czy modystki. Miniaturowe ekspozycje wykonała artystka p. Elżbieta Marcinowska - Wilczyńska. 

     • Puchacz Piotr

     • Mamy już wyniki ogólnopolskiego konkursu matematycznego Puchacz Piotr!

      Gratulacje dla wszystkich uczniów, którzy przeszli do drugiego etapu.

      Rodzice dzieci, które dostały się dalej otrzymają dziś (tj. 19.04) wiadomość z informacjami na dziennik elektroniczny.

      Gratuluję jeszcze raz i pozdrawiam.

      Marta Woźnica

     • Akcja Żonkile 2023

     • 19 kwietnia 2023 przypada 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim, czyli największej akcji zbrojnej Żydów podczas II wojny światowej. W naszej szkole był to szczególny dzień – połączyła nas pamięć o tych, którzy w obliczu nieuchronnej zagłady wybrali śmierć z bronią w ręku. Kolejny raz przystąpiliśmy do społeczno-edukacyjnej akcji Żonkile organizowanej przez Muzeum Żydów Polskich POLIN. Wykorzystując niezwykłe opowiadania poruszające zagadnienia śmierci i okazywania wsparcia osobom dyskryminowanym oraz przybliżające tragiczne wydarzenia historyczne, budowaliśmy most pamięci z bohaterami tamtych dni. A wzorem Marka Edelmana, jednego z przywódców powstania, wykorzystaliśmy żółte papierowe kwiaty – żonkile, by podkreślić znaczenie wspólnoty i solidarności – wartości, które powinny mieć obecnie ogromną siłę rażenia, zważywszy na wydarzenia mające miejsce za naszą wschodnią granicą. Dziękujemy pani Marzenie Grzyb za koordynowanie szkolnych obchodów akcji Żonkile.

     • Giełda Szkół Ponadpodstawowych

     • 19 kwietnia uczniowie klas ósmych wzięli udział w XIX Giełdzie Szkół Ponadpodstawowych. Tym razem gospodarzem przedsięwzięcia był Zespół Szkół Zawodowych nr 1, tzw. Budowlanka. Była okazja, aby zapoznać się z ofertą szkół z powiatu mińskiego, poznać zasady i terminy rekrutacji, a przede wszystkim porozmawiać z uczniami liceów, techników i szkół branżowych.

     • Potrzebne eko-wsparcie

     • W czwartek i piątek (20 i 21 kwietnia) można pozbyć się zalegających domowe piwnice elektroodpadów, oddając je do Szkoły Podstawowej nr 5. Szkoła bierze udział w Ogólnopolskim Konkursie Ekologicznym, a więc oddając elektrośmieci - nie tylko zrobimy wiosenne porządki,ale i wesprzemy ekologiczne zaangażowanie uczniów i ich opiekunów. Zachęcamy do udziału w akcji. Szczegóły na plakacie.

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim
   • (+48) 25 758 95 47
   • ul. Budowlana 2 05-300 Mińsk Mazowiecki Poland
 • Galeria zdjęć

   brak danych