Mistrzowie w konkursach przedmiotowych
Niezmiernie miło nam poinformować, że dwóch uczniów naszej szkoły zakwalifikowało się do etapu wojewódzkiego konkursów przedmiotowych organizowanych przez Mazowieckie Kuratorium Oświaty. Jakub Olejnik z kl. 7a - podopieczny pani Moniki Gromulskiej w ubiegłym tygodniu już napisał etap wojewódzki konkursu z języka angielskiego. Paweł Węgliński z kl. 8 - podopieczny pana Sławomira Rybińskiego w tym tygodniu z kolei będzie uczestniczył w etapie wojewódzkim konkursu z chemii. Trzymamy kciuki za obu uczniów i życzymy niesłabnącej motywacji do zdobywania wiedzy i umiejętności. Gratulujemy uczniom i ich opiekunom ogromnego sukcesu edukacyjnego. Jesteśmy z Was dumni!
Projekt matematyczny
Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła została zakwalifikowana do udziału w projekcie edukacyjnym "Rozwijanie zdolności rozwiązywania problemów matematycznych poprzez zwiększenie kreatywności uczniów i samodzielne formułowanie zadań do rozwiązania". Projekt jest realizowany przez MSCDN w Warszawie przy współpracy z Centrum Kreatywnego Uczenia się Matematyki (Wydział Matematyki, Uniwersytet w Białymstoku). W projekcie biorą udział 3 nauczycielki - pani Hanna Tkachuk, pani Aleksandra Kołak i pani Małgorzata Kożuchowska. Nauczycielki uczestniczą w szkoleniach, a zdobytą wiedzę i umiejętności będą wykorzystywały w pracy na swoich lekcjach.
Koncert Muzyki Filmowej w MSA
Obcowanie ze sztuką rozwija wyobraźnię i wrażliwość muzyczną. 10 marca uczniowie klas 3a, 4d, 5b i 5c udali się na Koncert Muzyki Filmowej. W wykonaniu artystów ze Szkoły Muzycznej usłyszeli znane utwory z ulubionych seriali i gier komputerowych - wybrzmiały przykładowo: "Miś Uszatek”, "Pszczółka Maja”, "Ojciec chrzestny”, "Mamma Mia”. Talent muzyczny zaprezentował na scenie Maksymilian Chekanov z kl. Vc, grając utwory na instrumentach takich jak marimba i ksylofon. Każdy występ publiczność nagradzała gromkimi brawami. Koncert dostarczył słuchaczom wielu wrażeń oraz wzbogacił wiedzę na temat rodzajów instrumentów muzycznych.
Magia!
Słoń zagrał na fujarce, Pinokio nam zaśpiewał, tańczyły w koło drzewa.
Widziano także osła, którego mrówka niosła, był i wieloryb stary co nosi okulary.
Pieczone były łososie w pomidorowym sosie, był słoń z trąbami dwiema.
A to wszystko można usłyszeć i poczuć w Kleks. Magia kina, do którego wybrała się klasa 3a.
Gorrrąco polecamy fanom Akademii Pana Kleksa!
Nasze Kobiety Roku!
Z ogromną radością i dumą informujemy, że dwie nasze nauczycielki - pani pedagog Justyna Kołodziejczyk i nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i historii pani Ewelina Frankiewicz zostały laureatkami pierwszej Gali Kobiet Mińska Mazowieckiego im. Anny Mińskiej, której finał odbył się wczoraj (9 marca) w Miejskim Domu Kultury. Pani Justyna Kołodziejczyk odebrała statuetkę w kategorii "Współpracowniczka z sercem", zaś pani Ewelina Frankiewicz w kategorii "Opiekunka". Obie panie swoim zaangażowaniem i działaniami znacznie przekraczającymi obowiązki zawodowe w pełni zasłużyły na te wyróżnienia. Jesteśmy dumni, że dzięki nominacji zgłoszonej przez pana dyrektora Grzegorza Wyszogrodzkiego to właśnie z naszej szkoły w gronie laureatek pojawiły się te dwie osoby. Obie panie podkreślały, że gala była niezwykle elegancka, wytworna i czuły się dzięki tej oprawie bardzo docenione. Podczas niedzielnej
mLEGITYMACJA
Nasza szkoła przystąpiła do projektu mLegitymacja. Wszelkie potrzebne informacje na ten temat rodzice otrzymają za pośrednictwem dziennika elektronicznego.
mLegitymacja to legitymacja szkolna w telefonie będąca częścią aplikacji mObywatel. Jest bezpiecznym, nowoczesnym i bezpłatnym narzędziem, które – identycznie jak papierowa i elegitymacja – poświadcza uprawnienia uczniów do ulgowych przejazdów kolejowych, czy autobusowych.
Peryskop - uczniowie dzielą się wiedzą
7 marca po raz kolejny gościliśmy w szkole uczniów z Liceum Ogólnokształcącego im. Polskiej Macierzy Szkolnej, którzy realizują projekt społeczny w ramach olimpiady "Zwolnieni z teorii". Trzecioklasiści z 3f - Amelia Kulma, Antoni Grabowski, Mateusz Pękala i Marek Wójcicki - poprowadzili zajęcia z uczniami klas 6a, 6c, 6d i 7c na temat mechanizmów działania social-mediów na młodych ludzi. Nasi uczniowie zdobyli wiedzę na temat celowanych reklam dostosowanych do upodobań i zachowań odbiorców oraz algorytmów zaprojektowanych, by uzależniać. Poruszony został także temat zmiany postrzegania rzeczywistości wskutek nadmiernego używania social-mediów oraz utraty kontroli nad tym, do czego odbiorcy mają dostęp. Dziękujemy licealistom za ważne i bardzo potrzebne zajęcia.
Z ekonomią za pan brat
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, PKB, popyt i podaż, inflacja i deflacja, wskaźnik per capita, oligopol, mikro- i makroekonomia, cykl koniunkturalny to pojęcia, których znajomością wykazali się uczniowie klas ósmych: Martyna Płochocka z 8b i Mikołaj Madziar z 8a. 5 marca wzięli udział w Powiatowym Konkursie Wiedzy i Umiejętności Ekonomiczno – Społecznych w Zespole Szkół Ekonomicznych i „zainwestowali w srebro”, zdobywając tym samym II miejsce. Serdecznie gratulujemy młodym ekonomistom i ich nauczycielce wiedzy o społeczeństwie - pani Marzenie Grzyb.
Ostatnia próba
Uczniowie klas ósmych rozpoczęli dziś drugą i ostatnią sesję egzaminów próbnych. 5 marca pisali egzamin z języka polskiego, w czwartek - napiszą matematykę, a w piątek zmierzą się z zadaniami z języka angielskiego. Ósmoklasiści mogą w ten sposób nie tylko sprawdzić swój stan wiedzy przed majowymi egzaminami, ale też przećwiczyć procedury obowiązujące na egzaminie państwowym. Dziś wszyscy w strojach galowych losowali numerki stolików, kodowali swoje arkusze egzaminacyjne za pomocą kodu ucznia i numeru PESEL, pisali czarnym długopisem i dbali, by poprawnie wypełnić kartę odpowiedzi. To ważne, by przećwiczyć te formalne obowiązki, aby w maju nie powodowały one niepotrzebnego dodatkowego stresu. W tym roku do egzaminu przystąpią uczniowie dwóch klas ósmych. Przed nimi jeszcze dwa miesiące intensywnej pracy. Mamy nadzieję, że wyniki egzaminów próbnych pomogą wyznaczyć kierunki tej pracy na os
Mistrzostwa Powiatu w pływaniu klas 6 i młodszych
5 marca w AQUAPARK Mińsk Mazowiecki odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Pływaniu indywidualnym i sztafetowym dziewcząt i chłopców. Nasze dziewczęta w składzie: Weronika Chojnacka, Milena Augustyniak, Anna Iwaniuk, Dominika Kalbara, Gabriela Sławińska, Julia Kowalczyk, Julia Grajda, Karolina Bielecka wywalczyły złoty medal w pływaniu sztafetowym, natomiast chłopcy: Oliwier Kowalczyk, Marcin Kowalczyk, Piotr Szostak, Stanisław Wilk, Daniel Kos, Julek Stelmaszczyk, Marcel Gołębiewski, Stanisław Pietrzkiewicz rywalizację sztafetową zakończyli na 3. miejscu, awansując do etapu regionalnego. Indywidualnie medale wywalczyli: Anna Iwaniuk - II miejsce (25m, styl klasyczny), Julia Grajda - III miejsce (50m, styl dowolny). Wielkie brawa dla naszych pływaczek i pływaków, którzy kolejny raz udowodnili, że pływanie to jedna z wiodących dyscyplin sportowych w naszej szkole. Gratulujemy i uczniom, i opi
Z wizytą w Wilanowie u króla Jana
4 marca uczniowie klasy 6c wraz z opiekunami - panią Agnieszką Kożuchowską oraz panem Marcinem Maciejewskim - wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Głównym punktem programu było zwiedzanie Pałacu Jana III Sobieskiego w Wilanowie. Uczniowie poznali historię oraz dzieje przepięknej rezydencji króla. W czasie lekcji muzealnej mieli okazję podziwiać piękno wystroju pałacu i otaczającego go malowniczego ogrodu. Szóstoklasiści zostali oprowadzeni po głównych komnatach rezydencji, poznali ciekawe anegdoty z życia króla oraz jego żony - królowej Marysieńki. Uczniowie dowiedzieli się m.in. jaką postacią był król Sobieski, co lubił robić w wolnym czasie, czym bawiły się jego dzieci. Wizyta w pałacu była więc doskonałą lekcją historii. Uczniowie przenieśli się w czasie do XVII wieku i poznali najważniejsze wydarzenia tamtych czasów. Po lekcji muzealnej uczniowie uczestniczyli w warsztatach kulina
1c na spektaklu "Magia Czarownicy"
Klasa 1C magicznie rozpoczęła tydzień - uczniowie wybrali się do mińskiego kina Muza. Pierwszoklasiści wzięli udział w przedstawieniu pt. "Magia Czarownicy" wystawionym przez Teatr Iluzji MAGIC SHOW. Dzieci poznały tajniki lewitujących przedmiotów oraz ludzi, obserwowały zmieniające się kreacje czarownicy, która bańki mydlane zmieniała w szklane kule. Dzieci podziwiały neonowe obrazy, a także sami uczyły się czarowania. Wizyta w mińskim kinie była idealnym podsumowaniem tematów z poprzedniego tygodnia nauki, w którym klasa omawiała zagadnienia dotyczące teatru, kina i prawidłowego zachowania w miejscach publicznych. Dzięki zdobytej wiedzy pierwszaki prawidłowo się zachowywały, czynnie uczestniczyły w kontakcie z aktorami. Po raz kolejny praktyczna lekcja podsumowująca wiedzę teoretyczną została zdana celująco!
Klasa 8a na strzelnicy
4 marca klasa 8a uczestniczyła w zajęciach z przysposobienia wojskowego. Były one dalszym ciągiem wspólnych działań naszej szkoły i “Budowlanki”. Uczniowie klasy 3 OPW pod opieką pana Arkadiusza Sołowieja zaprezentowali możliwości techniczne wirtualnej strzelnicy oraz uczyli się, jak rozkładać i składać broń. Wizyta w ZS nr 1 stała się też okazją do poznania oferty szkoły i spotkania z jej uczniami, co jest niezwykle istotne dla ósmoklasistów. Dziękujemy poloniście uczącemu w klasie 8a - panu Pawłowi Aniszewskiemu - za zorganizowanie wizyty na strzelnicy.
Naturalnie z Kubusiem!
W tym roku szkolnym przystąpiliśmy do programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”- jest to jeden z największych ogólnopolskich programów edukacyjnych dla szkół podstawowych (klasy I-III) poświęcony tematyce ekologicznej, organizowany przez markę Kubuś. Jego celem jest proekologiczna edukacja dzieci i zachęcanie ich do ruchu już od najmłodszych lat. W tym roku nasze klasy III wzięły udział w zajęciach tematycznych, podczas których uczniowie nauczyli się troszczyć o środowisko naturalne, poznali podstawowe zasady ekologii i dowiedzieli się, dlaczego warto jeść owoce i warzywa oraz poznali korzyści płynące z ruchu. Nasi uczniowie projekt ukończyli celująco! Potwierdza to certyfikat, który otrzymała nasza szkoła.
Książki, które wspierają rozwój emocjonalny przedszkolaka
Czytanie to nie tylko zabawa – to także sposób na lepsze zrozumienie siebie i świata. Odpowiednio dobrane książki pomagają najmłodszym rozpoznawać i nazywać emocje, budować empatię i radzić sobie z trudnymi sytuacjami. Miasto Mińsk Mazowiecki, jako członek Aliansu Przeciw Depresji, podejmuje działania na rzecz profilaktyki zdrowia psychicznego. Wierzymy, że rozmowy o emocjach warto zaczynać jak najwcześniej – a książki są do tego świetnym narzędziem.
W marcu - tydzień nauk przyrodniczych
W marcu uczniowie są zaproszeni do udziału w działaniach przygtowanych przez zespół nauczycieli przedmiotów przyrodniczych: przyrody, biologii, geografii, fizyki i chemii. Główne wydarzenia są zaplanowane na tydzień od 17 do 21 marca. Zachęcamy do zapoznania się z harmonogramem - szczegóły na plakacie.
"Na marginesie" - wydanie lutowe
Zachęcamy do zapoznania się z najnowszym numerem gazetki szkolnej "Na marginesie".
Międzypokoleniowy program artystyczny
Tradycją naszej szkoły jest współpraca z Mińskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku. W czwartek, 27 lutego 2025 roku, uczniowie z klas szóstych wystąpili w programie artystycznym poświęconym życiu i twórczości Adama Asnyka. W rolę poety wcielił się Norbert Kowalik, na scenie towarzyszył mu Antoni Kopeć jako powstaniec. Narratorkami spektaklu były: Julia Bożym i Viktoriia Solodiuk, a Wojciech Gryz recytował wiersz ,,Miejmy nadzieję”. Oprawę muzyczną pod kierunkiem pani Marty Woźnicy przygotowały dziewczęta: Nadia Abramowska, Matylda Chromińska, Julia Grajda, Alicja Kucińska, Kornelia Piotrowska–Lipka, Laura Pawłowska, Anna Rysiawa, Anna Składanowska i Nina Nejman. W ich wykonaniu usłyszeliśmy pieśni ,,Biały krzyż” i ,,Miejcie nadzieję”. Naszym uczniom towarzyszyli na scenie seniorzy. To artystyczne wydarzenie dostarczyło wszystkim uczestnikom wiele radości i pozytywnych emocji. Było nie tylk
Mistrzostwa Powiatu w tenisie stołowym chłopców klas 7-8
27 lutego w Zamieniu odbyły się Mistrzostwa Powiatu w tenisie stołowym chłopców klas 7-8. Nasza drużyna w składzie: Oskar Królak z 7a, Filip Szuba z 7c, Jakub Berger z 7c, wywalczyła brązowy medal w powiecie, i złoto w mieście. Gratulujemy chłopakom i trenerowi - panu Markowi Kudelskiemu.
Matematyka przez działanie w 1d
Na lekcjach z edukacji matematycznej uczniowie ćwiczą umiejętność dodawania i odejmowania z wykorzystaniem kostek sześciennych. Kostki do gry są świetnym narzędziem do nauki podstaw matematyki. Uczniowie rzucają kostkami i układają działania matematyczne. Na lekcjach jest również element rywalizacji. Uczniowie podzieleni na drużyny muszą rzucić kostką, zapisać liczbę wyrzuconych oczek, wpisać ją do działania matematycznego i jak najszybszej je obliczyć, wpisując prawidłowy wynik. Pracują także w grupach z kostkami domina. Na ostatnich zajęciach uczyli się dodawania z przekroczeniem progu dziesiątkowego z wykorzystaniem kolorowych kulek z bibuły i wytłoczek po jajkach. Nauka matematyki przez zabawę daje wiele radości dzieciom.