Uczniowie klasy 1b uwielbiają czytanie, dlatego z wielkim entuzjazmem wybrali się do Miejskiej Biblioteki Publicznej. Podczas wizyty dowiedzieli się, w jaki sposób można wypożyczać książki, jak dbać o wypożyczone egzemplarze i jakie skarby kryją się na bibliotecznych półkach. Przy okazji naszej wizyty uczniowie przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji "Czytamy Muminki". Jest to inicjatywa czytelnicza organizowana w ramach 110. rocznicy urodzin autorki "Muminków" Tove Jansson oraz 60. rocznicy pierwszego wydania książki „W Dolinie Muminków” w Polsce. Pierwszoklasiści doskonale poradzili sobie z rozpoznaniem mieszkańców „Doliny Muminków". Zaprezentowana książka pop-up „Muminki szukają domu" wzbudziła zachwyt uczniów. Z zaciekawieniem wysłuchali tej niezwykłej opowieści i chętnie dzielili się swoimi refleksjami. Na koniec pierwszoklasiści obejrzeli przeróżne muminkowe gadżety. Nasza Miejska Biblioteka Publiczna spodobała się pierwszoklasistom. Już szykują się na kolejną wizytę, tym razem ze swoimi rodzicami, aby założyć karty czytelnicze. Dziękujemy Miejskiej Bibliotece Publicznej za gościnę!
Nasza szkoła
1b z wizytą w Miejskiej Bibliotece Publicznej
- 3
Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych
Od 16 do 28 maja 2025 trwa proces elektronicznej rekrutacji do szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat Miński. Nabór prowadzony jest za pomocą systemu elektronicznego Vulcan (z wyjątkiem Liceum Sztuk Plastycznych w Mińsku Mazowieckim, gdzie odbywa się nabór tradycyjny i o przyjęciu decyduje wynik egzaminu z rysunku i malarstwa). Wszelkie niezbędne informacje dostępne są poniżej i na stronie Powiatu Mińskiego.
Zebranie i dzień otwarty - 22 maja
Zapraszamy Rodziców / Opiekunów na ostatnie w tym roku szkolnym zebranie z wychowawcami klas. Po spotkaniach klasowych będzie możliwość rozmowy z nauczycielami podczas dnia otwartego.
harmonogram: zebranie_z_rodzicami_-_22.05.2025.pdf
Egzaminy na kartę rowerową
21 maja uczniowie klas czwartych zdawali praktyczną część egzaminu na kartę rowerową. Wcześniej musieli zdać część teoretyczną i wykazać się znajomością zasad związanych z bezpiecznym poruszaniem się rewerem po drogach. Na ulicach miasteczka rozstawionego na boisku szkolnym uczniowie radzili sobie bardzo dobrze, jeździli zgodnie z przepisami, w kasku na głowie. Trzymamy kciuki, aby od teraz byli świadomymi użytkownikami dróg i bezpiecznie przemieszczali się na swoich rowerach.
Upominek dla Rodziny
Rodzina jest wartością, jest pierwszym miejscem, w którym dzieci uczą się miłości, szacunku i zaufania. To w rodzinach buduje się poczucie bezpieczeństwa będące fundamentem rozwoju młodego człowieka. W maju i czerwcu obchodzimy ważne święta rodzinne, dlatego uczniowie klas 1-3 podejmują szereg różnych aktywności, aby świętować te wyjątkowe dni i docenić swoich najbliższych. Swoje działania uczniowie klas 1-3 rozpoczęli od warsztatów florystycznych pt. „Upominek dla Rodziny". Uczniowie wykonali własnoręcznie przepiękne kompozycje kwiatowe. Dowiedzieli się, jak dbać o rośliny doniczkowe tak, aby cieszyły one oko przez długi czas. Każdy uczeń włożył wiele pracy i serca w wykonanie prezentu dla najbliższych. Rodzice byli za zachwyceni i wzruszeni!
4
Konkurs recytatorski dla klas 1-3
Zachęcamy uczniów z klas 1-3 do udziału w szkolnym konkursie recytatorskim. Szczegóły na plakacie:
Klasa 6c na biwaku
W dniach 19-20 maja uczniowie klasy 6c wraz z opiekunem – panem Pawłem Aniszewskim oraz wychowawcą- panem Marcinem Maciejewskim wybrali się na dwudniowy biwak, którego główną atrakcją był spływ kajakowy po rzece Liwiec. Uczniowie byli zakwaterowani w Węgrowie w urokliwym pensjonacie urządzonym w stylu typowo góralskim. Po przybyciu do ośrodka oraz zakwaterowaniu udaliśmy się na brzeg rzeki Liwiec, skąd zaczynała się nasza kajakowa wyprawa. Najpierw jednak odbyło się szczegółowe szkolenie w zakresie bezpieczeństwa przeprowadzone przez wykwalifikowanego ratownika wodnego. Postawiliśmy sobie nie lada wyzwanie- naszym celem było przemierzenie 14-kilometrowego, dość krętego odcinka rzeki. Płynięcie w dwuosobowych kajakach wymagało od nas dużej umiejętności współpracy oraz zaangażowania. Trasę pokonaliśmy w sześć godzin. Zmęczeni, a jednocześnie niezmiernie zadowoleni z osiągniętego celu, wróciliśmy do pensjonatu, gdzie czekał na nas ciepły posiłek. Po południu wybraliśmy się na spacer krajoznawczy po Węgrowie. Zwiedziliśmy kościół farny, gdzie przechowywane jest słynne lustro przepowiadające przyszłość. Zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie na rynku przy ławeczce Jana Twardowskiego. Zobaczyliśmy też pamiątkowy dzwon poświęcony rodzinie Kruszewskich- miejscowych ludwisarzy. Odwiedziliśmy także obiekty sakralne związane z religią protestancką - kościół ewangelicki, kaplicę oraz cmentarz tego wyznania. Będąc w restauracji ‘Everest’ na słodkim podwieczorku, mieliśmy okazję podziwiać znajdujące się tam reliefy przedstawiające najważniejsze sceny z życia alchemika. Naszym przewodnikiem po Węgrowie był pan Paweł Aniszewski, który w niezwykle inspirujący sposób przybliżył nam historię tego miasta. Główną atrakcją wieczoru było ognisko integracyjne, w którym wzięli udział zarówno uczniowie, jak i kilkoro rodziców. Drugiego dnia wycieczki, zaraz po śniadaniu przygotowanym przez dyżurnych, ponownie wyruszyliśmy na kajaki. Tym razem trasa była krótsza, jednak równie wymagająca jak pierwszego dnia. Po drodze mieliśmy okazję zatrzymać się przy zamku w Liwie, gdzie pan Paweł Aniszewski opowiedział nam o historii oraz legendach związanych z tym miejscem. To był niezwykle udany wyjazd. Czas spędziliśmy aktywnie, w przepięknych okolicznościach przyrody. Podczas spływu kajakowego mieliśmy okazję nauczyć się współpracy oraz wykazać się wytrwałością w dążeniu do celu. Poznaliśmy tez wiele interesujących faktów o Węgrowie oraz okolicy.
11
Projekt pielgrzymkowego znaczka - prace konkursowe
Dwoje uczniów z naszej szkoły wzięło udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym na znaczek XXV Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodziny Szkól im. Jana Pawła II na Jasna Górę pod hasłem: „Św. Jan Paweł II. Prorok Nadziei”. Ania Lazarowicz z kl. 4A i Adam Lazarowicz z kl. 8A przygotowali przepiękne znaczki pielgrzymkowe, które zostały przesłane do organizatora konkurs, którym jest Szkoła Podstawowa w Wawrze. Gratulujemy i czekamy na wyniki, które będą ogłoszone 30 maja 2025 r.
105. rocznica urodzin Patrona szkoły
18 maja obchodziliśmy 105. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Patron naszej szkoły urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. 16 października 1978 roku został papieżem. Jego życie było przepełnione szacunkiem i miłością wobec drugiego człowieka. Na lekcjach uczniowie wspominali postać tego Wielkiego Człowieka oraz przygotowali laurki i pocztówki do nieba dla Jana Pawła II.
1
Polsko-hiszpański projekt e-Twinning
Nasza szkoła kontynuuje współpracę z hiszpańską szkołą IES Al-Zujáyr z miasta IZujáyr położonego w prowincji Grenada na południu Hiszpanii w ramach europejskiego projektu internetowego e-twinning. Jednym z głównych zadań projektowych było przyrządzenie przez uczniów obu placówek popularnych narodowych dań. W zeszłym miesiącu polscy uczniowie nagrali krótkie filmiki, w których zaprezentowali przepisy kulinarne typowych hiszpańskich potraw w języku angielskim. W maju Hiszpanie przesłali swoje filmiki z przyrządzonymi przez siebie typowymi polskimi potrawami. Przygotowali m.in. pierogi, placki ziemniaczane oraz krokiety. Hiszpanom jednak wyjątkowo przypadły do gustu popularne polskie słodkości: pączki, babka czekoladowa czy też ciasto ‘Karpatka’. Dzięki temu nasi hiszpańscy przyjaciele nie tylko poznali sekrety kuchni polskiej, nauczyli się również skomplikowanej wymowy polskich potraw. Kolejne zadanie w ramach naszego projektu będzie dotyczyło korzyści związanych z uprawianiem sportu oraz promowania aktywności fizycznej. Polscy uczniowie zaprezentują w formie krótkich filmików swoje ulubione dyscypliny sportowe, Hiszpanie pokażą nam, w jaki sposób aktywny styl życia jest promowany w ich szkole. Projekt realizują chętni uczniowie z klas: 6c, 6d, 7a oraz 7b wraz ze swoimi nauczycielami języka angielskiego: panią Moniką Gromulską, panią Aleksandrą Malesą oraz panem Marcinem Maciejewskim.
Wyróżniony "Bazyliszek"
13 maja szkolna grupa teatralna MiM p. Marty Woźnicy wzięła udział w XIX Wojewódzkim Przeglądzie Twórczości Artystycznej "Kulturomaniak" 2025.
Na scenie przed jury nasze szkolne artystki wystawiły legendę polską "Bazyliszek". Było to ciekawe doświadczenie. Dla większości aktorek pierwsze z deskami teatru. W przeglądzie zdobyły wyróżnienie.
Gratulujemy! Życzymy szczęścia oraz sukcesów w kolejnych teatralnych projektach.
Link do strony Domu Kultury Mrozy i relacji z Kulturomaniaka
Sesja fotograficzna w "Mechaniku"
W miniony piątek uczniowie klasy 3a wraz z wychowawczynią panią Aleksandrą Kołak wzięli udział w wyjątkowej sesji zdjęciowej zorganizowanej i przeprowadzonej przez młodych fotografów z klasy o profilu fotograficznym. Wydarzenie odbyło się w pracowni fotograficznej Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Mińsku Mazowieckim, która na ten dzień zamieniła się w prawdziwe studio! Sesja była częścią projektu edukacyjnego, w którym uczniowie kierunku fotograficznego doskonalą swoje umiejętności w praktyce - od przygotowania planu zdjęciowego, przez pracę z modelem, aż po obróbkę graficzną zdjęć. Nasi uczniowie nie tylko świetnie się bawili, ale także mieli okazję zobaczyć, jak wygląda praca fotografa „od kuchni”. To doświadczenie było cenne zarówno dla fotografów, jak i modeli! Serdeczne podziękowania kierujemy do nauczyciela "Mechanika" - pana Mariusza Wróblewskiego oraz uczniów klasy fotograficznej za ich profesjonalizm, zaangażowanie i kreatywność. Dzięki Wam to wydarzenie miało wyjątkowy charakter i z pewnością na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników. Jesteśmy dumni z Waszej pracy i z niecierpliwością czekamy na efekty w postaci zdjęć!
Uczymy się RAZEM - RAZEM świętujemy!
Dziś ukraińscy uczniowie naszej szkoły obchodzili Dzień Wyszywanki, wyjątkowe święto tradycyjnej, ukraińskiej wyszywanej koszuli – "wyszywanki". Obchodzone jest zawsze w trzeci czwartek maja, a z racji egzaminów ósmoklasistów, świętowaliśmy w piątek. Światowy Dzień Wyszywanki to międzynarodowe święto, którego celem jest zachowanie oryginalnych ludowych tradycji tworzenia i noszenia etnicznej haftowanej, ukraińskiej odzieży. Dzieci z Ukrainy uczą się w szkole języka polskiego na dodatkowych zajęciach. Razem z panią Anettą Bodecką i panią Liliią Kovalchuk uczniowie przygotowali występ, na który zaprosili dyrektora szkoły, pana Grzegorza Wyszogrodzkiego i panią wicedyrektor Izabelę Saganowską oraz pracowników i uczniów z klasy IIa z wychowawczynią. Dzieci zaakcentowały ten dzień odświętnymi strojami. Dawid przyniósł koszule, które wyszywała jego prababcia. Na gazetce udostęnionej na korytarzu można także obejrzeć wzory ukraińskie i przeczytać o historii uchwalenia Dnia Wyszywanki. Młodsi uczniowie: Nikita, Matvii, Kateryna, Mark i Artem czytali swoim kolegom bajkę ukraińską "Rękawiczka", a Maksym - bajkę "Trzy koziołki” w języku ojczystym i po polsku. Grupa starszych dzieci przypomniała, że w Ukrainie Dzień Matki obchodzony jest 11 maja. Na tę okoliczność Dawid przetłumaczył wiersze z języka ukraińskiego na polski i razem z Bohdanem przeczytali wiersze dla Mamy. Dołączamy się życzeń Pana Dyrektora i życzymy naszym uczniom i ich rodzinom wszystkiego dobrego.
5
Ósmoklasiści w Sejmie
16 maja, dzień po zakończonych egzaminach klasy 8 wraz z nauczycielkami: panią Marzeną Grzyb, panią Moniką Gromulską i panią Ewą Raczyńską wybrały się na wycieczkę do Sejmu RP. Uczniowie zwiedzali izbę niższą parlamentu, mieli okazję wejść do sali plenarnej oraz zwiedzać salę kolumnową. Z ciekawością przeszli się również korytarzami sejmowymi oraz upamiętnili swoją wizytę, wykonując sobie zdjęcia na słynnych sejmowych schodach.
Korzystając z trwających od wczoraj Międzynarodowych Dni Książki, uczestnicy wycieczki wybrali się również przed Pałac Kultury i Nauki, gdzie trwają targi książki oraz odbywają się spotkania autorskie z autorami najnowszych dzieł literackich.
Akademia Bezpiecznego Puchatka
Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła otrzymała certyfikat potwierdzający udział w XVI edycji programu edukacyjnego Akademia Bezpiecznego Puchatka w roku szkolnym 2024/2025. Program edukacyjny skierowany był do uczniów klas I, obejmował tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w sześciu obszarach: w szkole, na drodze, w domu, w Internecie, w relacjach z rówieśnikami oraz podczas wypoczynku. Materiały dydaktyczne dotyczące bezpiecznego umożliwiły przeprowadzenie interesujących i wartościowych zajęć, a także stanowiły okazję do integracji uczniów oraz ciekawego zdobywania wiedzy. Zajęcia były prowadzone we wszystkich klasach I, program koordynowała pani Iwona Szulawska. Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć, na któych zostały uwiecznione działania zrealizowane w ramach programu.
5
Egzaminy - czas START!
13 maja ósmoklasiści rozpoczęli trzydniową sesję egzaminacyjną. Na początek język polski, w kolejne dni - matematyka i język angielski. Samorząd szkolny wydrukował na drukarkach 3D dla każdego naszego ósmoklasisty zieloną koniczynkę w formie przypinki na szczęście. Wyposażeni w ten talizman uczniowie przystąpili do pisania. Teraz już wszystko musi pójść dobrze. Wierzymy w Was i trzymamy kciuki! POWODZENIA!
POWODZENIA NA EGZAMINIE!
Drodzy Ósmoklasiści, życzymy Wam powodzenia na egzaminach! Dajcie z siebie wszystko.
Na dolnym korytarzu, naprzeciwko sekretariatu przygotowaliśmy dla Was gazetkę z dobrymi radami i słowami wsparcia.
Pierwszaki w Warszawie
Klasa 1C 12 maja udała się w swoją kolejną praktyczną lekcję - tym razem zatytułowaną „spacer po Warszawie”. Uczniowie, niektórzy pierwszy raz, jechali pociągiem, więc dowiedzieli się, jak należy zachowywać się w publicznym transporcie, co jest potrzebne, aby mieć zniżki oraz jak ważne jest zachowanie ciszy w pociągu. Po pierwszej atrakcji, jaką był pociąg, pierwszaki udały się na spacer po Starym i Nowym Mieście. Dzieci oglądały pomniki, przypominały sobie z lekcji, kim byli upamiętnieni na nich ludzie. Podziwiały mijane kościoły, a także skwery. Z chęcią zatrzymywały się przy makietach dotykowych, czytały, co jeszcze mają do zobaczenia, a co już widziały, i w którym są aktualnie miejscu. Chwilę oddechu pierwszaki złapały przy fontannach multimedialnych, rozkoszując się powiewem wiatru z odrobiną wody i pięknym widokiem na Starówkę. Finałem wycieczki był ważny test na liczenie pieniędzy i samodzielne złożenie zamówienia w restauracji McDonalds. Wszyscy poradzili sobie wspaniale, uczniowie przepełnieni wiedzą, najedzeni i zmęczeni wrócili bezpiecznie do Mińska.
8
Wycieczka do oczyszczalni ścieków pełna atrakcji
W dniu 9 maja klasa 4a z wychowawczynią Joanną Sułek oraz z panią Adą Korkosz gościła w Oczyszczalni Ścieków. Czwartoklasiści nie spodziewali się, że w tym miejscu czeka na nich tak wiele atrakcji. Co robili? Zwiedzali laboratorium, gdzie badali ph wody i pH Coli, oglądali pod mikroskopem organizmy, które żywią się nieczystościami, pozostawiając wodę zdatną do użytku. Widzieli także bakterie, które wywołują u ludzi choroby. Oglądali ogromne baseny, w których oczyszcza się ścieki, a także miejsce, gdzie są produkowane nawozy. Zobaczyli również, gdzie oczyszczalnia wytwarza prąd z biogazów.
Na koniec była loteria z nagrodami i koktajle owocowe przygotowane siłą własnych nóg.
Wszystko było bardzo ciekawe. Uczniowie i Uczennice przekonali się, że w oczyszczalni wykorzystana jest biologia, chemia, fizyka i informatyka. Technologie wykorzystywane przez to przedsiębiorstwo są bardzo zaawansowane i bardzo skuteczne.
Bawiliśmy się świetnie i wiemy już co oznacza skrót PWiK. A czy Wy wiecie?
Uczyliśmy się rysować komiks
Piątoklasiści pod opieką pani Izabeli Saganowskiej i pani Katarzyny Rosłoń wzięli udział 12 maja w warsztatach rysowania komiksu zorganizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w ramach Tygodnia Bibliotek. Zajęcia dla uczniów poprowadził artysta pan Adam Polkowski. Dowiedzieliśmy się, jak tworzy się komiks, jak zapisać w kadrze wypowiedź bohatera, jego myśli lub wypowiedzi mówione głośno. Po krótkim wstępie teoretycznym uczniowie pod czujnym okiem prowadzącego tworzyli scenariusze własnych historyjek komiksowych, a potem rozpisywali je na kadry i przenosili na gotowe plansze komiksowe. Po dwóch godzinach zajęć powstało kilkanaście krótkich historii ujętych w ramy komiksowej konwencji. Bardzo dziękujemy za możliwość spróbowania swoich sił w tworzeniu komiksów. Uczniowie w prezencie otrzymali przypinki z logo Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Archiwum Aktualności