Dzieci z klasy Ia odliczają dni do świąt, a przy okazji wspólnymi siłami realizują 24 zadania z kalendarza adwentowego oraz zimową listę wyzwań przygotowane dla nich przez panią Beatę Wścieklicką. Do akcji włączeni są również rodzice, aby wspólnie ze swoimi dziećmi poczuli magię Świąt Bożego Narodzenia oraz przekonali się, jak ważna jest współpraca i kreatywność. Jesteśmy przekonani, że klasowy kalendarz adwentowy, jak i zimowa lista wyzwań wzmocnią chęci do pracy, a przede wszystkim wprowadzą dobry, świąteczny nastrój.
Klasowy kalendarz adwentowy 1a
6d i 5d w "Tajemniczym ogrodzie"
6 grudnia klasy 6d i 5d wraz ze swoimi wychowawczyniami panią Renatą Mroczkowska i panią Bogumiłą Borzęcką – Gołoś oraz z panią Małgorzatą Drzazgą wyjechały na wycieczkę do Warszawy.
Po spacerze urokliwymi uliczkami Starego Miasta w Warszawie, pierwszym punktem wycieczki była wizyta w Teatrze Rampa na spektaklu ”Tajemniczy ogród”. To muzyczno-teatralna opowieść o perypetiach Mary Lenox w domu samotnego owdowiałego wuja. Jej radość oraz wiara w miłość i przyjaźń otwiera nie tylko drzwi do ogrodu, ale i drzwi ludzkich serc. Rzecz o pokonywaniu barier także w myśleniu. Spektakl wzrusza, bawi i zmusza do refleksji, a przede wszystkim porusza serca wszystkich bez względu na wiek.
Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w MINI-CITY. To innowacyjne mini-miasto edukacyjne, w którym można wcielić się w różne role zawodowe (np. policjantki, strażaka, radiowca czy mechanika), poznaje się tu tajniki profesji, pracuje i zarabia. W Mini City zdobywa się mnóstwo praktycznej wiedzy, pracując na prawdziwych sprzętach i ucząc się od profesjonalistów. Zdobywa się cenne doświadczenie, rozwija się także swoje pasje i zainteresowania. Dostaje się wynagrodzenie i dowiadujesz się, czym są podatki, które odprowadzisz. Uczysz się zarządzania finansami i podejmowania mądrych decyzji zakupowych – zarobione miniasy (waluta w Mini City) wydaje się w Sklepiku Marzeń, kupując prawdziwe produkty albo oszczędza na następne wizyty.
To był naprawdę udany dzień. Dziękujemy wszystkim rodzicom za tak wspaniały prezent na Mikołajki.
Mikołajkowo w 1b
6 grudnia w klasie 1b było świątecznie i radośnie. Uczniowie w pięknych mikołajowych strojach własnoręcznie dekorowali pierniki, które zawisną na naszej klasowej choince. Nie obyło się bez wspólnego śpiewania zimowych i świątecznych piosenek. Podczas wspólnej zabawy niespodziewanie odwiedził nas święty Mikołaj, który obdarował wszystkich przepięknymi prezentami. To był wspaniały dzień!
Mikołajki 2024
W dniu imienin św. Mikołaja do wszystkich dzieci w naszej szkole - i tych mniejszych, i większych, i całkiem dorosłych - przyszedł dziś niezwykły Mikołaj, który wraz ze Śnieżynką i pomocnikami obdarowywał cukierkami tych, którzy byli grzeczni (czyli wszystkich :-). Dziękujemy Radzie Rodziców za słodkie momenty w dniu dzisiejszym. Dziękujemy Mikołajowi za odwiedziny we wszystkich klasach!
Obchody Dnia Wolontariusza
5 grudnia troje uczniów naszej szkoły z klasy 8b: Jan Goebel, Patryk Rytel oraz Oskar Wietecki wraz ze swoimi opiekunami ze Szkolnego Koła Wolontariatu panią Pauliną Goebel oraz panem Marcinem Maciejewskim wzięło udział w obchodach Dnia Wolontariusza. Uroczystość miała miejsce w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Organizatorem wydarzenia było Miasto Mińsk Mazowiecki, fundacja Idea oraz Centrum Młodzieżowe Międzyczas. W ramach uroczystości odbył się warsztat „O co chodzi z tym Wolontariatem”, w którym wzięło udział wielu przedstawicieli mińskich szkół, lokalnych instytucji oraz władz miasta. Następnym punktem programu była sesja dyskusyjna poświęcona działaniom w ramach wolontariatu na terenie naszego miasta. Celem wydarzenia była integracja środowisk lokalnego wolontariatu, wzmocnienie relacji pomiędzy szkolnymi kołami wolontariatu a lokalnymi instytucjami oraz przede wszystkim inspirowanie młodzieży do działań na rzecz lokalnej społeczności. Uroczystość była doskonałą okazją do zaczerpnięcia wielu ciekawych pomysłów na to, jak rozwinąć działania w ramach szkolnego wolontariatu.
1
Klasy trzecie są EKO!
Nasi uczniowie realizują w tym roku założenia programu „Kubusiowi przyjaciele natury”. Dotychczas zrealizowali już cztery misje: Misja Las, Misja Szkoła, Misja Dom, Misja Sklep. Każda misja dostarczyła im wiedzy o ekosystemie oraz informacji o tym, dlaczego do życia ludziom potrzebne są rośliny i zwierzęta. Trzecioklasiści oglądali przyrodnicze filmy, grali w EKO-GRY, pracowali w grupach i robili ciekawe prace plastyczne z wykorzystaniem skarbów lasu. Wkrótce realizacja kolejnych misji!
5
Warszawskie klimaty
4 grudnia 2024 roku uczniowie klas 5B i 4D, pod opieką nauczycielek: pani Anetty Bodeckiej, pani Katarzyny Kozłowskiej-Wyszogrodzkiej, pani Marty Ślubowskiej i pani Agaty Christoph, wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Z tarasu widokowego Pałacu Kultury i Nauki podziwiali panoramę stolicy. Choć mgła utrudniała widoczność, to i tak było pięknie. Uczniowie obiecali sobie, że wrócą z rodzicami w to miejsce. Natomiast wizyta w Teatrze Rampa była prawdziwą ucztą dla ducha. Uczniowie obejrzeli spektakl pt. „Tajemniczy ogród”. Przedstawienie bardzo podobało się dzieciom, wszyscy podziwiali piękne dekoracje i mogli śpiewać razem z aktorami. Wycieczka udała się :-)
Komórki wykonane z jedzenia
Na lekcjach biologii prowadzonych przez panią Iwonę Jagiełło piątoklasiści dowiadują się, że każdy żywy organizm jest zbudowany z komórek, jednak samo pojęcie komórki bywa dla uczniów dosyć abstrakcyjne. W związku z tym uczniowie klas piątych, aby ułatwić sobie naukę o komórce i uczynić ją przyjemną, otrzymali od swojej nauczycielki zadanie zbudowania trójwymiarowego modelu komórki roślinnej, zwierzęcej, grzybowej i bakteryjnej z… jedzenia. Poradzili sobie świetnie, ich prace na pewno działają na wyobraźnię i pozwalają oswoić nowe biologiczne pojęcie. Poniżej przedstawiamy galerię uczniowskich zdjęć komórek wykonanych z jedzenia.
W 3d myślimy krytycznie
4 grudnia obchodzone jest święto górników, czyli Barbórka. Była to doskonała okazja do pobudzenia uczniowskich umysłów i wykorzystania rutyny "Widzę - myślę - zastanawiam się", która jest jednym z elementów metodyki myślenia krytycznego wprowadzanego na zajęciach przez wychowawczynię - panią Kamilę Zagórską. Uczniowie wykazali się nie lada kreatywnością, a nowe praktyki zainspirowały do zadawania pytań, dzielenia się przemyśleniami i szukania odpowiedzi.
Warto pomagać - podziękowanie dla nas!
Informujemy, że nasza szkolna społeczność otrzymała na ręce pana dyrektora Grzegorza Wyszogrodzkiego podziękowanie z Zespołu Szkolno-Przedszkolengo w Kamienicy za finansowe wsparcie w trudnym okresie po wrześniowej powodzi na południu Polski. Na pewno warto pomagać innym i wspierać, gdy zachodzi taka potrzeba! Trzymamy kciuki za szybki powrót do normalnego funkcjonowania placówki w Kamienicy!
"Mniej więcej to się opłaca"
Uczniowie i uczennice ze Szkolnego Klubu Europejskiego pod opieka pani Katarzyny Kozłowskiej-Wyszogrodzkiej w pierwszy grudniowy poniedziałek brali udział w warsztatach "Zero Waste" z p.Sylwią Majcher - edukatorką ekologiczną, dziennikarką, autorką poradników "Wykorzystuję, nie marnuję..." współpracującą z Komisją Europejską.
Młodzież dowiedziała się, jak dużo jedzenia wyrzucane jest codziennie na świecie i jak negatywnie wpływa to na środowisko. Podążając za nowościami modowymi i kupując wciąż nowe rzeczy, przyczyniamy się do zanieczyszczania naszej ziemi.
Pani Sylwia zachęcała młodych ludzi do sięgania po "nieidealne" warzywa i owoce, które nadal są świeże, zdrowe i nadające się do spożycia. Apelowała, aby "nie wstydzić się" korzystać z second handów czy aplikacji dających odzieży "drugie życie".
Musimy Pamiętać, że PRZYSZŁOŚĆ ŚWIATA/ZIEMI ZALEŻY OD NAS, a DBANIE O ŚRODOWISKO JEST NASZYM OBOWIĄZKIEM!!!
Spotkanie zakończyło się wspólnym gotowaniem z wykorzystaniem ekologicznych produktów - wszyscy obecni zajadali dyniowe gofry i pizzę.
Dziękujemy p. Katarzynie Trojanek (Europe Direct) za zaproszenie na bardzo ciekawe wydarzenie.
Tabliczka mnożenia z kahoot(em)
W 3c uczniowie pani Pauliny Goebel ćwiczą tabliczkę mnożenia w niecodzienny sposób - z aplikacją kahoot. Kahoot to platforma edukacyjna, która pozwala zdobywać wiedzę w przyjemny i atrakcyjny sposób. Uczniowie podzielili się na drużyny i, korzystając z aplikacji na telefonach, rywalizowali ze sobą, prześcigając się w zdobywaniu punktów za poprawne odpowiedzi. Dzieci były zachwycone!
Andrzejki w 3c
29 listopada w klasie 3c obchodziliśmy andrzejki. Dzieci wspólnie z rodzicami przygotowały wróżby oraz słodki poczęstunek. Z przymrużeniem oka odkrywaliśmy, co czeka nas w przyszłości. Zabawy i śmiechu było przy tym co niemiara. Mieliśmy okazję również zjeść ciasteczka z wróżbami przygotowane przez Wojtka i jego babcię. Oczywiście ciasteczka zostały zjedzone, a karteczki z wróżbami odczytane. Późnej bawiliśmy się przy dźwiękach ulubionej muzyki. Wrażenia niezapomniane!
Czytamy z radością!
Uczniowie klasy 1b, której wychowawczynią jest pani Marlena Koseska, biorą udział w ogólnopolskim projekcie "Czytam sobie z radością", który wspierany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Akcja ma na celu propagowanie czytelnictwa od najmłodszych lat. Nauka czytania już od początku edukacji może być przygodą i dobrą zabawą. W ramach akcji uczniowie co tydzień dostają jedną książkę do przeczytania w domach. Pierwszoklasiści zostali obdarowani również ciekawymi gadżetami: zakładkami, naklejkami, planami lekcji, kartami młodego czytelnika. Do akcji włączyli się również rodzice uczniów, którzy będą wspierać swoje pociechy w radosnym czytaniu. Wiemy, że czytanie rozwija wyobraźnię, słownictwo, wiedzę, ale także uczy samodzielności, niezależności, ćwiczy koncentrację i uważność, rozwija empatię, ćwiczy myślenie potrzebne w matematyce i wszystkich przedmiotach ścisłych. Polecamy - warto czytać!
Mitologiczne stacje zadaniowe
Jaki atrybut należy do Hermesa? Czy Prometeusz był tytanem czy herosem? Co wspólnego z mitami ma zdjęcie owocu granatu? Co oznacza frazeologizm ikarowe loty? Kogo bogowie ukarali za plotkarstwo, a kto zabił Minotaura? Takie i inne zadania rozwiązywali uczniowie klasy 5c w ramach powtórki przed sprawdzianem z mitologii. Nauczycielka języka polskiego pani Izabela Saganowska przygotowała dla swoich podopiecznych osiem stacji zadaniowych. Piątoklasiści pracowali w parach, podróżując od Olimpu po Hades i rozwiązując mitologiczne zagadki, a za każde poprawne rozwiązanie otrzymywali kupon z amforą. Uczniowie pracowali z ogromnym zaangażowaniem, w skupieniu. Przy okazji uczyli się od siebie i doskonalili kompetencję współpracy.
2
Budowniczy "niemieckich domów"
Uczniowie i uczennice klas 8 na podsumowanie tematu z języka niemieckiego "Wohnort und das Haus" (miejsce zamieszkania i dom) weszli w rolę architektów i budowniczych. Na podstawie wybranego opisu w j.niemieckim tworzyli domy jednorodzinne - parterowe, domy wielorodzinne i mieszkania w blokach.
Zadanie okazało się ciekawe, choć niełatwe. Ważna była również współpraca z kolegą/koleżanką - którzy pomagali, przestawiali, doradzali... i tak powstawały "niemieckie domy".
Lekcje zaproponowała uczniom nauczycielka języka niemieckiego pani Katarzyna Kozłowska-Wyszogrodzka. Uczniowie pracowali z zaangażowaniem, a na zdjęciach widac efekty ich działań.
Listopadowy numer "Na marginesie"
Serdecznie zapraszamy do lektury kolejnego numeru „Na marginesie”. Jak zawsze każdy z Was znajdzie coś dla siebie. Do naszego zespołu dołączyła nowa uczennica z kl. 7c i jednocześnie zgodziła się opublikować fragment swojej książki. Swój debiut na łamach gazetki ma również uczennica kl. 3b - Martyna Kożuchowska. Życzymy dziewczynom dalszych sukcesów. Zachęcamy również do lektury tekstu poświęconego Przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego.
link do gazetki: Na_marginesie_-_listopad_2024.pdf
Polak ma essę!2 - realizujemy projekt
W ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Polak ma essę!2” uczniowie podejmują różne dodatkowe aktywności w ramach lekcji języka polskiego. Przykładowo czwartoklasiści pani Izabelli Kożuchowskiej podczas lekcji tworzyli rysunki kanapek dla Alcesta - znanego z książki „Mikołajek” bohatera lubiącego dobre jedzenie. Uczniowie z 4c połączyli naukę z zabawą, rozwijając kompetencję współpracy oraz swoje umiejętności kulinarne i artystyczne. Natomiast uczniowie z klasy 8b - realizując temat: "Z wizytą w Soplicowie", przygotowali plakaty promujące trasę koncertową Jankiela. W ten oto sposób było muzycznie i historycznie, a przede wszystkim kreatywnie i... nie było nudno!
Drugie klasy na sportowo i zdrowo
Wszyscy drugoklasiści biorą udział w Ogólnopolskim Projekcie „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. W minionym tygodniu wykonali Misję Sklep, czyli na tropie mądrych zakupów i życia w zgodzie z naturą. W oparciu o piramidę żywieniową pracowali rutyną myślenia krytycznego MOST. Wysłuchali audiobooka „Owocowy zawrót głowy", a następnie przygotowali rysunki dotyczące wartościowych produktów, które powinniśmy spożywać. Obejrzeli film z bohaterem projektu Kubusiem, który zachęcił, by "dbać o ruch i odżywianie, bo bieganie i skakanie to energii wyzwalanie”. Swoje pomysły kulinarne zrealizowali w grach: Sokomat i Mistrz Kanapka. Uczniowie zrozumieli, że aktywne spędzanie czasu zamiast marnowania go przed komputerem czy smartfonem jest zdrowe i korzystne dla natury.
Warsztaty w 3d
Uczniowie klasy 3d mieli okazję wziąć udział w warsztatach zorganizowanych przez pracownię Do góry nogami. Trzecioklasiści poznali techniki lepienia z gliny, a także usłyszeli wiele ciekawostek i tajników związanych z zagadnieniem ceramiki. Większość uczniów zdecydowała się na wykonanie dzwonków, ale pojawiły się również miski, kubki, a nawet szkatułki na skarby. Teraz pozostaje czekać, aż piękne wyroby wrócą do nas pokryte szkliwem i wypalone w piecu.
Archiwum Aktualności