Uczniowie klasy 1b, której wychowawczynią jest pani Marlena Koseska, biorą udział w ogólnopolskim projekcie "Czytam sobie z radością", który wspierany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Akcja ma na celu propagowanie czytelnictwa od najmłodszych lat. Nauka czytania już od początku edukacji może być przygodą i dobrą zabawą. W ramach akcji uczniowie co tydzień dostają jedną książkę do przeczytania w domach. Pierwszoklasiści zostali obdarowani również ciekawymi gadżetami: zakładkami, naklejkami, planami lekcji, kartami młodego czytelnika. Do akcji włączyli się również rodzice uczniów, którzy będą wspierać swoje pociechy w radosnym czytaniu. Wiemy, że czytanie rozwija wyobraźnię, słownictwo, wiedzę, ale także uczy samodzielności, niezależności, ćwiczy koncentrację i uważność, rozwija empatię, ćwiczy myślenie potrzebne w matematyce i wszystkich przedmiotach ścisłych. Polecamy - warto czytać!
Czytamy z radością!
Mitologiczne stacje zadaniowe
Jaki atrybut należy do Hermesa? Czy Prometeusz był tytanem czy herosem? Co wspólnego z mitami ma zdjęcie owocu granatu? Co oznacza frazeologizm ikarowe loty? Kogo bogowie ukarali za plotkarstwo, a kto zabił Minotaura? Takie i inne zadania rozwiązywali uczniowie klasy 5c w ramach powtórki przed sprawdzianem z mitologii. Nauczycielka języka polskiego pani Izabela Saganowska przygotowała dla swoich podopiecznych osiem stacji zadaniowych. Piątoklasiści pracowali w parach, podróżując od Olimpu po Hades i rozwiązując mitologiczne zagadki, a za każde poprawne rozwiązanie otrzymywali kupon z amforą. Uczniowie pracowali z ogromnym zaangażowaniem, w skupieniu. Przy okazji uczyli się od siebie i doskonalili kompetencję współpracy.
2
Budowniczy "niemieckich domów"
Uczniowie i uczennice klas 8 na podsumowanie tematu z języka niemieckiego "Wohnort und das Haus" (miejsce zamieszkania i dom) weszli w rolę architektów i budowniczych. Na podstawie wybranego opisu w j.niemieckim tworzyli domy jednorodzinne - parterowe, domy wielorodzinne i mieszkania w blokach.
Zadanie okazało się ciekawe, choć niełatwe. Ważna była również współpraca z kolegą/koleżanką - którzy pomagali, przestawiali, doradzali... i tak powstawały "niemieckie domy".
Lekcje zaproponowała uczniom nauczycielka języka niemieckiego pani Katarzyna Kozłowska-Wyszogrodzka. Uczniowie pracowali z zaangażowaniem, a na zdjęciach widac efekty ich działań.
Listopadowy numer "Na marginesie"
Serdecznie zapraszamy do lektury kolejnego numeru „Na marginesie”. Jak zawsze każdy z Was znajdzie coś dla siebie. Do naszego zespołu dołączyła nowa uczennica z kl. 7c i jednocześnie zgodziła się opublikować fragment swojej książki. Swój debiut na łamach gazetki ma również uczennica kl. 3b - Martyna Kożuchowska. Życzymy dziewczynom dalszych sukcesów. Zachęcamy również do lektury tekstu poświęconego Przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego.
link do gazetki: Na_marginesie_-_listopad_2024.pdf
Polak ma essę!2 - realizujemy projekt
W ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Polak ma essę!2” uczniowie podejmują różne dodatkowe aktywności w ramach lekcji języka polskiego. Przykładowo czwartoklasiści pani Izabelli Kożuchowskiej podczas lekcji tworzyli rysunki kanapek dla Alcesta - znanego z książki „Mikołajek” bohatera lubiącego dobre jedzenie. Uczniowie z 4c połączyli naukę z zabawą, rozwijając kompetencję współpracy oraz swoje umiejętności kulinarne i artystyczne. Natomiast uczniowie z klasy 8b - realizując temat: "Z wizytą w Soplicowie", przygotowali plakaty promujące trasę koncertową Jankiela. W ten oto sposób było muzycznie i historycznie, a przede wszystkim kreatywnie i... nie było nudno!
Drugie klasy na sportowo i zdrowo
Wszyscy drugoklasiści biorą udział w Ogólnopolskim Projekcie „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. W minionym tygodniu wykonali Misję Sklep, czyli na tropie mądrych zakupów i życia w zgodzie z naturą. W oparciu o piramidę żywieniową pracowali rutyną myślenia krytycznego MOST. Wysłuchali audiobooka „Owocowy zawrót głowy", a następnie przygotowali rysunki dotyczące wartościowych produktów, które powinniśmy spożywać. Obejrzeli film z bohaterem projektu Kubusiem, który zachęcił, by "dbać o ruch i odżywianie, bo bieganie i skakanie to energii wyzwalanie”. Swoje pomysły kulinarne zrealizowali w grach: Sokomat i Mistrz Kanapka. Uczniowie zrozumieli, że aktywne spędzanie czasu zamiast marnowania go przed komputerem czy smartfonem jest zdrowe i korzystne dla natury.
Warsztaty w 3d
Uczniowie klasy 3d mieli okazję wziąć udział w warsztatach zorganizowanych przez pracownię Do góry nogami. Trzecioklasiści poznali techniki lepienia z gliny, a także usłyszeli wiele ciekawostek i tajników związanych z zagadnieniem ceramiki. Większość uczniów zdecydowała się na wykonanie dzwonków, ale pojawiły się również miski, kubki, a nawet szkatułki na skarby. Teraz pozostaje czekać, aż piękne wyroby wrócą do nas pokryte szkliwem i wypalone w piecu.
Trzecioklasiści na koncercie w MDK
Klasa 3a wybrała się na koncert „Akademia Pana Kleksa” z piosenkami z kultowego filmu o tym samym tytule. Podczas koncertu poznaliśmy przygody Pana Kleksa i usłyszeliśmy najpopularniejsze piosenki z filmu. Towarzyszyli nam aktorzy z warszawskich scen muzycznych (Teatr Roma, Teatr Rampa, Teatr Syrena i Teatr Polski). Całość wzbogacała prezentacja multimedialna, która przeniosła nas do barwnego świata Pana Kleksa. Wszystkiemu towarzyszyła muzyka na żywo wykonywana przez wybitnego pianistę. Udział w tym koncercie dostarczył nam wielu wzruszeń i mnóstwo zabawy.
Zdrowe życie i pierwsza pomoc
„Zdrowe życie i pierwsza pomoc” to program, do którego klasa 3a dołączyła w ramach innowacji prowadzonej przez wychowawczynie - panią Aleksandrę Kołak i panią Marzenę Borucką. Pierwsze - kulinarne zajęcia już za nami. Klasa podzieliła się na cztery „bazy” - w pierwszej uczniowie robili zdrowe kanapki, w drugiej - kolorowe szaszłyki, w trzeciej - świeżo wyciskane soki, a w czwartej - smakowite sałatki. Aktywność ta była poprzedzona prezentacją multimedialną na temat korzyści zdrowotnych związanych ze spożywaniem owoców i warzyw. Na pewno na długo nasi uczniowie zapamiętają „smak” witamin. Prosimy, aby rodzice w domach kontynuowali robienie z dziećmi zdrowych przekąsek, bo…. zdrowe dzieci to szczęśliwi rodzice!
3
Talenty w 3a
Tegoroczny pokaz talentów w klasie 3a ukazał wiele nowych, oryginalnych pasji naszych uczniów. Fajnie, że dzieciaki mają różne zainteresowania i uczą się nowych umiejętności. Zaprezentowali oni talenty sportowe, poprzez grę w piłkę nożną, sztuki walki oraz gimnastykę artystyczną; talenty artystyczne poprzez malowanie, tworzenie z długopisu 3d i rękodzieło; talenty muzyczne poprzez granie na instrumentach i śpiew oraz talenty kulinarne, co dostarczyło nam dodatkowych wrażeń smakowych. Wiwatów i braw nie było końca. Dziękujemy Rodzicom za wspieranie dzieciaków w rozwijaniu ich talentów!
3
Polonistyczna wycieczka klasy 6c
28 listopada klasa 6c wraz z nauczycielami: panią Agnieszką Kożuchowską oraz panem Marcinem Maciejewskim uczestniczyła w wycieczce do Warszawy. Pierwszym punktem wycieczki była wizyta w Zamku Królewskim, gdzie szóstoklasiści uczestniczyli w lekcji poświęconej życiu oraz twórczości Ignacego Krasickiego- poety związanego z dworem króla Stanisława Augusta. Uczniowie mieli okazję poznać barwną biografię pisarza oraz cechy jego utworów, w szczególności bajek. Dowiedzieli się znaczenia wielu terminów literackich, takich jak morał, puenta, personifikacja czy też alegoria. Podczas ćwiczeń praktycznych zadaniem uczniów było przyporządkowanie zwierzętom kulturowo utrwalonych cech oraz wskazanie morału ukrytego w bajkach. Drugim punktem polonistycznej wycieczki była wizyta w Muzeum Narodowym na wystawie dzieł wybitnego polskiego malarza - Józefa Chełmońskiego. Podczas lekcji muzealnej uczniowie poznali historię życia artysty. Mieli również okazję podziwiać jego wybitne dzieła ukazujące codzienne życie wsi, sceny z powstania styczniowego, obrazy natury. Warto dodać, że wycieczka była również sprawdzianem samodzielności szóstoklasistów. Uczniowie musieli samodzielnie wyszukać połączenie kolejowe w wyszukiwarce internetowej oraz kupić bilet na pociąg. Z powyższych zadań wywiązali się znakomicie.
3
W rytmie disco...
Andrzejki to tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. To magiczny czas wróżb i wspaniała okazja do zabawy. 26 listopada odbyła się w naszej szkole dyskoteka andrzejkowa. Udekorowana hala sportowa i ulubiona muzyka sprawiły, że wszyscy poczuli tę niezwykłą atmosferę i świetnie się bawili. Były tańce w kółeczku, karaoke i dedykacje muzyczne. Kto chciał poznać swoją przyszłość, mógł skorzystać z salonu wróżb oraz wziąć udział w losowaniu upominków ufundowanych przez Radę Rodziców. Specjalnie przygotowana na tę okazję fotobudka cieszyła się dużą popularnością wśród uczniów. Sesja zdjęciowa z pewnością uwieczniła wiele emocji i śmiechu okraszonych wyśmienitą zabawą. Dyskoteka andrzejkowa została zorganizowana dzięki współpracy Samorządu Uczniowskiego z klasami: 4d, 5a, 5c, 6a, 6d i 8b. Dziękujemy za liczny udział i oczywiście wierzymy, że wszystkie wróżby się spełnią.
Rozwijamy kreatywność
W naszej szkole stawiamy na rozwój kompetencji 4K. Jedną z nich jest kreatywność. Chcemy, by nasi uczniowie twórczo podchodzili do rozwiązywania problemow, ale i mieli frajdę z tworzenia. Na kole plastyczym prowadzonym przez panią Katarzynę Chłopik uczniowie kreatywnie działają z pełnym zaangażowaniem. W ostatnią środę listopada grupa nauczycieli obserwowała zajęcia prowadzone przez p. Chłopik, by podpatrywać, jak rozbudzać kreatywność w uczniach. Dzieci z klas 1-3 dowiedziały się najpierw, jak powstają śnieżynki. Okazało się, że śnieg wcale nie jest biały, a każdy płatek śniegu ma inny kształt. To zainspirowało dzieci do tworzenia własnych śnieżynek. Wykorzystały dwie ciekawe techniki - jedną z użyciem kleju, soli i barwników, a drugą z wykorzstaniem długopisów 3D. Po godzinie pełnej skupienia i twórczego zapału pracy powstały piękne, kolorowe śnieżynki. A przy okazji dzieci rozwijały kreatywność, uczyły się planowania i projektowania, a także skupienia na zadaniu i pokonywania trudności. Ciekawe, co pani Kasia wymyśli dla małych artystów za tydzień?
3
Ej, to nie żart. To jest przemoc.
Czy wiesz, że nie każdy żart, nie każda “śmieszna” sytuacja jest w porządku? Niektóre dowcipy, wpisy, zdjęcia, filmiki wrzucane do sieci czy przekazywane sobie w telefonach mogą ranić, powodować ból i prowadzić do poważnych konsekwencji. Rozmawialiśmy o tym w ramach szkolnej akcji profilaktycznej Pod Parasolem z reprezentantami klas 4-8. Stworzyliśmy też plakaty promujące wzajemny szacunek i życzliwość.
Podsumowanie tygodnia z historią
Podczas tygodnia historycznego uczniowie mieli okazję wziąć udział w licznych działaniach przygotowanych przez nauczycielki historii. Brali udział w żywej lekcji historii, śpiewali patriotyczne pieśni, rozkodowywali historyczne QR-y oraz wykonywali leporello, których tematem były "Kobiety Niepodległości". Prace naszych uczniów okazały się bardzo kreatywne i pięknie wykonane. Wszystkim, którzy wzięli udział w aktywnościach, wręczyliśmy dyplomy wraz z nagrodami i upominkami. Serdecznie dziękujemy za tak liczny udział, zainteresowanie i wspólnie spędzony czas. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza i nauka przez zabawę zaowocują jeszcze większą pasją do historii.
MIKOŁAJ w Mińsku Mazowieckim
Przekazujemy zaproszenie w imieniu mińskiego Urzędu Miasta:
Mikołajki w Mińsku Mazowieckim – magiczny czas dla całej rodziny!
Zbliża się czas świątecznej radości, a my zapraszamy mieszkańców Mińska Mazowieckiego na tegoroczne wydarzenia mikołajkowe! To idealna okazja, by razem z dziećmi, wnukami, rodziną i przyjaciółmi wprowadzić się w klimat nadchodzących Świąt.
6 grudnia (piątek)
16:00 – 19:00 „Kierunek: Biegun! – spotkanie z ekipą św. Mikołaja”
Plac Stary Rynek
Czeka na Was pełen atrakcji program artystyczny w wykonaniu Teatru Jednej Miny, włączenie światełek na miejskiej choince oraz:
warsztaty herbaciane,
karuzela,
wyścigi reniferów i inne animacje sportowe,
niespodzianki dla najmłodszych i tych nieco starszych!19:00 „Kto był grzeczny w tym roku?”
MDK
Zapraszamy dorosłych na wyjątkowy spektakl mikołajkowy w wykonaniu Klubu Komediowego. Idealna okazja, by spędzić wieczór w dobrym humorze!7 grudnia (sobota)
Rodzinne warsztaty świąteczne- Świąteczne ozdoby rękodzielnicze (Stowarzyszenie OdNowa – zapisy)
- Zimowe dźwięki świata natury (Esencja Wsparcia i MBP – zapisy)
15:00 Koncert mikołajkowy
MDK
Przyjdźcie, by posłuchać pięknych melodii w wykonaniu artystów MTM. Wstęp wolny!Czekamy na Was!
Rodziców, babcie, dziadków oraz dorosłych zachęcamy do wspólnego celebrowania tego magicznego czasu. Mikołajki to doskonała okazja, by zatrzymać się w codziennym biegu, poczuć radość z drobnych przyjemności i przeżyć niezapomniane chwile razem.Niech tegoroczne Mikołajki będą pełne śmiechu, bliskości i świątecznego blasku. Do zobaczenia!
Drugie klasy krytycznie i z kawusią
Drugoklasiści podczas cyklu lekcji poświęconych książce Barbary Kosmowskiej „Dziewczynka z parku” skorzystali z rutyn myślenia krytycznego. Swoją przygodę rozpoczęli od rutyny MOST, która pozwoliła odkryć nowe i jednocześnie niełatwe pojęcie przenośni. Pojawiło się też wiele skojarzeń i pytań. Z wielkim zaciekawieniem i zaangażowaniem pracowali także rutyną - kawusia. Przechodząc od grupy do grupy, nie popijali „kawusi”, ale doskonalili umiejętność współpracy i przez moment mogli zostać ornitologami, aby dzielić się wiedzą o ptakach. Gdy przyglądali się ilustracjom, pracowali rutyną: Widzę - Myślę - Zastanawiam się, aby myśleć i stawiać pytania dotyczące zaobserwowanych faktów. Nowe praktyki zainspirowały najmłodszych do działania, pozwoliły na komunikację i przyniosły wiele radości i satysfakcji podczas lekcji.
Oswoili łosie i pająki
Uczniowie klas 4a i 4c wraz z opiekunami - p. Aldoną Szewczyk, p. Joanną Sułek, p. Tomaszem Rutą i p. Grażyną Olczak odwiedzili Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie, gdzie zobaczyli z bliska wiele leśnych zwierząt. Pan leśniczy opowiedział nam o ich zwyczajach. Można też było poczuć, jakie w dotyku jest futro dzika, lisa czy sarny, a także sprawdzić ciężar poroża jelenia.
To nie koniec atrakcji. W sali wyposażonej w mikroskopy uczniowie oglądali owady, zapoznając się w ten sposób z ich budową. Duże wrażenie na naszych ciekawskich czwartoklasistach zrobiły ogromne modele pająków. Wycieczkę zakończył spacer po zaśnieżonym lesie. Znalazło się również kilka minut na zabawę śniegiem, który od rana pięknie dekorował okolicę.
Światowy Dzień Rzucania Palenia
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna informuje, że Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada zawsze w trzeci czwartek listopada. Idea obchodzonego w Polsce i na świecie święta ma na celu zwrócenie uwagi całego społeczeństwa globalnie i lokalnie na skutki palenia tytoniu: społeczne, ekonomiczne. Wskazuje przede wszystkim na skutki zdrowotne, które spowodowane są paleniem papierosów, a w ostatnich latach również e-papierosów. Osoby palące zachęcane są do zaprzestania palenia, uwaga skierowana jest na fakt, że osoby niepalące (w tym dzieci) mają prawo do przebywania w przestrzeni publicznej wolnej od dymu tytoniowego, bez narażania na tzw. „bierne” palenie. Palenie papierosów/e-papierosów to również zagrożenia dla środowiska. Papierosy zawierają 4 tys. szkodliwych dla zdrowia związków, z czego wiadomo, że 40 z nich jest przyczyną zachorowań na nowotwory.
Bądźmy życzliwi
21 listopada po raz kolejny obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Życzliwości. Uczniowie i uczennice z klasy 2c i 5b przy współpracy z Samorządem Uczniowskim od rana częstowali wszystkich dobrym słowem i... słodką niespodzianką. Uczniowie rozdawali też piękne estetycznie wykonane zakładki z aforyzmami. Niewątpliwie uśmiech, miłe słowo oraz przyjazny gest potrafią zdziałać więcej niż nam się wydaje, dlatego pielęgnujemy tę ideę. Wierzymy, że życzliwość naprawdę zmienia świat!
Archiwum Aktualności