Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego od ponad 20 lat obchodzony jest na całym świecie 10 października. Także w naszej szkole z inspiracji psychologa i pedagoga szkolnego podjęto kilka inicjatyw. Na drzwiach sal lekcyjnych pojawiły się hasła motywacyjne. Na szkolnym korytarzu zawisła okolicznościowa gazetka zawierająca wskazówki dotyczące dbałości o zdrowie psychiczne. Wiemy jak ważne są relacje z innymi ludźmi, aktywność fizyczna, zrównoważona dieta czy właściwa ilość snu. Troski i smutki dnia bieżącego uczniowie mogli zapisać, a następnie symbolicznie zniszczyć. W zamian losowali pozytywną myśl-przesłanie na najbliższe dni. Pamiętajmy, że dbałość o zdrowie psychiczne nie powinna kończyć się wyłącznie na tym jednym dniu. Warto codziennie troszczyć się o siebie, a w sytuacjach trudnych szukać wsparcia. Zawsze obok jest ktoś, kto może pomóc. Trzeba się tylko rozejrzeć.
Dzień Zdrowia Psychicznego
A może harcerstwo?
Podczas dzisiejszej godziny wychowawczej uczniów klas 4 i 5 odwiedziły dwie harcerki - Marta i Weronika (nasza absolwentka), które krótko opowiedziały o swojej przygodzie życia, czyli o działalności w drużynie harcerskiej. Druhny wspominały o zbiórkach, biwakach, obozach, o zdobywaniu przyjaciół oraz o rozwijaniu pasji i zainteresowań dzięki należeniu do drużyny harcerskiej. Osoby zainteresowane otrzymały ulotki dotyczące terminu pierwszej próbnej zbiórki. Ciekawe, ilu czwarto- i piątoklasistów przekonały drużynowa z przyboczną?
6c na zajęciach w Warszawie
9 października uczniowie klasy 6c wraz z opiekunami: panią Agnieszką Kożuchowską oraz panem Marcinem Maciejewskim wybrali się na wycieczkę do Warszawy. Najpierw uczniowie zwiedzili Muzeum Drukarstwa, gdzie uczestniczyli w warsztatach pt. „Jak powstaje książka”. Podczas zajęć mieli okazję poznać historię materiałów piśmiennych, druku oraz książki. Zobaczyli też pierwsze materiały pisarskie – modele tabliczek glinianych oraz woskowych. Podczas lekcji dowiedzieli się, jak powstawał zwój papirusowy, z czego wytwarzano pergamin. Poznali też postać Jana Gutenberga – wynalazcy ruchomej, metalowej czcionki. Na koniec warsztatów własnoręcznie wytłoczyli druk okolicznościowy, używając do tego specjalnej drukarskiej prasy oraz atramentu.
Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Stadionu Narodowego. Szóstoklasiści poznali to miejsce wraz z przewodnikiem, spacerując trasą "Piłkarskie emocje". Podczas zwiedzania uczniowie mogli zobaczyć m.in. pomieszczenia strefy zawodników, szatnię z łazienkę piłkarską, centrum konferencyjne PGE Narodowego, a także obejrzeć panoramę stadionu widzianą z punktu widokowego. Uczniowie poznali również krótką historię stadionu. Dowiedzieli się wielu ciekawostek o sławnych osobach, które występowały na tym obiekcie podczas meczów piłkarskich, koncertów muzycznych oraz innych tego typu imprez.1
Matematyczne światy 3D
Dni Matematyki ruszyły pełną parą. Uczniowie i uczennice klas starszych bawili się w kalambury (relacja wkrótce) i budowali modele szkieletowe figur przestrzennych. Wystarczyły patyczki, plastelina, wskazówki od nauczyciela i odrobina wyobraźni, aby stworzyć dzieła sztuki matematycznej, które na pewno zostaną w uczniowskich głowach na długo. Gdy nadejdzie czas rozwiązywania zadań dotyczących brył, doświadczenia z tego dnia mogą okazać się kluczem do sukcesu. Tego życzą wszystkim Starszakom Panie i Panowie "od matmy".
Pasowanie na świetliczaka
W środę 9 października w świetlicy szkolnej odbyło się pasowanie uczniów klas pierwszych na świetliczaka! Najpierw dzieci przeszły wiele prób gotowości świetlicowej, które sprawdziły ich wiedzę i umiejętności. Wszystkie dzieci bardzo chętnie brały udział w zabawach i pozytywnie poradziły sobie wyzwaniami oraz wykazały się znajomością regulaminu świetlicy. Następnie pani Lucyna Smużyńska i pani Anna Piętka przystąpiły do pasowania! Każdy świeżo upieczony świetliczak otrzymał pamiątkowy dyplom i słodkość. Dzieci dostały również dyplom pełnoprawnego świetliczaka. Wszystkim nowym świetliczakom życzymy radosnych chwil spędzonych na nauce i zabawie w świetlicy szkolnej.
1
Klasy 1 w Teatrze Muzycznym w Warszawie
W poniedziałek i wtorek uczniowie klas pierwszych byli w Mazowieckim Teatrze Muzycznym im. Jana Kiepury w Warszawie na wycieczce w ramach programu "Kulturalna Szkoła na Mazowszu". Pierwszoklasiści obejrzeli spektakl pt. „Awantura w MollDurze”, czyli muzyczną bajkę, pełną kolorów i dynamiki. Była to opowieść z morałem, dzięki której można nauczyć się tolerancji i akceptowania różnorodności. W zabawny sposób na scenie zostało pokazane, że każdy jest inny, ale jednocześnie wszyscy są równi. Po zakończeniu spektaklu odbyły się warsztaty z aktorami, dzięki którym uczniowie dowiedzieli się, na czym polega praca w teatrze, jak ważna są takie elementy jak: scenografia, muzyka i efekty specjalne podczas przedstawień teatralnych. Wyjazd do teatru wzbudził wiele pozytywnych emocji.
1
Podróżuj z klasą!
W dniach 2-4 października uczniowie klas ósmych wraz z wychowawczyniami: panią Moniką Gromulską, panią Ewą Raczyńską i panią Renatą Mroczkowską udali się na trzydniową wycieczkę na północ naszego kraju. Wycieczka zrealizowana została w ramach ministerialnego projektu pt. Podróże z klasą.
Wyprawę swą rozpoczęli od zwiedzania nowego, zaledwie dwuletniego muzeum bitwy pod Grunwaldem. Wszyscy byli pod wrażeniem tego nowoczesnego budynku, w którym zgromadzono tak ogromną ekspozycję poświęconą wygranej przez Polaków bitwie z zakonem krzyżackim. Cytując słowa przewodnika, każdy „Polak powinien Grunwald zobaczyć” i nasi ósmoklasiści również po obejrzeniu muzeum udali się na wzgórze, gdzie rozegrała się ta historyczna bitwa.
Drugi dzień zwiedzania poświęcony był w całości miastu Gdańsk. Zwiedzaliśmy Europejskie Centrum Solidarności. Wszystkich poruszyła historia walczących o prawa robotników Stoczni Gdańskiej oraz ich codzienne życie w stoczni. Po wizycie w tym nowoczesnym centrum uczestnicy wycieczki udali się na zwiedzanie najstarszej części miasta wraz z historycznym półwyspem, gdzie rozegrała się krwawa walka o Westerplatte. Nie zabrakło również wizyty nad samym morzem. Miło było w październikowe popołudnie pooddychać świeżym, morskim powietrzem i poczuć na stopach piasek plaży.
Ostatniego dnia ósmoklasiści zwiedzili zamek w Malborku. Jest to największy ceglany zamek średniowieczny na całym świecie. Wraz z przewodnikami mogli zwiedzać wszystkie trzy części tej fortecy, wejść do komnat, zbrojowni oraz zwiedzić podzamkowe piwnice. Imponująca wielkość i historia zamku w Malborku na zawsze pozostanie w pamięci naszych uczniów.
Dzięki ministerialnemu dofinansowaniu wyjazdu w wysokości 30 tys. zł, uczniowie (a własciwie ich rodzice) zapłacili niewielką kwotę za tę trzydniową atrakcyjną wycieczkę.
4
Dni matematyki startują!
W październiku wraz z jesienią przychodzi do Was Matematyka! Jest równie piękna i kolorowa jak Pani Jesień. W naszej szkole nauczyciele matematyki proponują Wam zabawy i konkursy dla każdego. Co to znaczy? Znaczy tylko tyle i aż tyle, że nie musisz mieć szóstki z matmy, żeby dobrze się bawić z matematyką. Co nas czeka?
Harmonogram: Dni_matematyki_2024.doc.pdf
W skrócie:
* MATEMATYCZNE KALAMBURY już od poniedziałku - typujemy trzy osoby z klasy, którym będziemy dopingować podczas rozgrywek na górnym korytarzu.
* DZIEŃ 3D już od środy - na lekcjach matematyki tworzymy figury przestrzenne z plasteliny i patyczków (wykałaczki, patyczki do szaszłyków), w które należy się samodzielnie zaopatrzyć i przynieść do szkoły w wyznaczonym terminie.
* SKRZYNIA MATEMATYCZNYCH TAJEMNIC - zagadki i zadania do rozwiązania TYLKO we czwartek.
* KONKURSY INTERDYSCYPLINARNE - fotografię z opisem lub matematyczną koszulkę wykonaj zgodnie z regulaminami konkursów, które zobaczysz, klikając w linki poniżej:
Koszulka: konkurs_koszulka.docx.pdf
Fotografia: Konkurs_fotografia.docx.pdf
ZAPRASZAMY do wspólnej zabawy :)
Głośne czytanie - to lubimy!
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września. Data nie jest przypadkowa - tego dnia urodziła się autorka książek dla najmłodszych - Janina Porazińska. Ostatniego dnia września wszyscy uczniowie w klasach 1-3 chętnie świętowali ten dzień z książką w ręku. Każda klasa czytała na głos swoje ulubione historie. W klasie 1b odkryliśmy nowy talent - pierwszoklasista Olek Pytkowski z pasją przeczytał fragment naszej lektury "Cukierku, ty łobuzie!". Uczniowie patrzyli na kolegę z klasy z podziwem! Chętni uczniowie przebrali się za ulubione postacie z bajek. Klasa 1c zrobiła furorę swoimi przepięknymi kostiumami! Natomiast uczniowie klasy 3b wspólnie nagrali audiobooki, a następnie odsłuchiwali swoje wystąpienia. Musieli przy tym zgadnąć, który uczeń czyta dany fragment. Niektórzy odkryli w sobie talent lektorski! Zachęcamy rodziców do codziennego głośnego czytania wraz z dziećmi. Taka aktywność nie tylko doskonali umiejętność pięknego czytania, ale uczy także samodzielnego myślenia, wzbogaca słownictwo oraz buduje silną więź dziecka z rodzicem.
Debata o zdrowiu psychicznym
Na zaproszenie Mazowieckiego Kuratora Oświaty uczniowie kl. 7-8 w piątek 4 października wzięli udział w debacie: "Nie bądź obojętny..., czyli o prawie dziecka do ochrony zdrowia psychicznego". Nasi siódmo- i ósmoklasiści zebrani w stołówce szkolnej mogli wysłuchać głosu dorosłych, m.in. Mazowieckiej Kurator Oświaty p. Wioletty Krzyżanowskiej, Wojewody Mazowieckiego p. Mariusza Frankowskiego, byłego Rzecznika Praw Dziecka p. Marka Michalaka. Na konferencji występowali także przedstawiciele młodego pokolenia, m.in. Młodzieżowej Rady Miasta z Warszawy i Radomia, Parlamentu Młodych RP czy Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Temat zdrowia psychicznego młodych ludzi jest niezwykle ważny i cieszymy się, że kuratorium inicjuje działania w tym zakresie. Z ankiety na temat bezpieczeństwa przeprowadzonej w szkole wynika, że nasi uczniowie wiedzą, że nie muszą ze swoimi problemami pozostawać sami. Mogą liczyć na wsparcie rówieśników i dorosłych. Ważne, by nie być obojętnym i nauczyć się dbać o swój dobrostan.
Smaczna lekcja w 3c
Jak powstają sery? To temat ostatnich zajęć w klasie 3c. Postanowiliśmy nie tylko się dowiedzieć, ale i posmakować... Na desce smaków pojawiły się sery: żółty, topiony, pleśniowy, mozzarella, kozi i wiele innych. Próbowaliśmy, smakowaliśmy... Było po prostu przepysznie!
Pucharowy dzień chłopaka w 8a
Dziewczyny z klasy 8a wraz z wychowawczynią p. Moniką Gromulską uważają, że każdy chłopak z ich klasy to mistrz, dlatego obdarowały swoich kolegów z klasy mistrzowskimi pucharami ze słodką niespodzianką. Dodatkowo upiekły im ciasto i zaprosiły chłopców do wspólnego świętowania. Ponieważ jest to już nasz ostatni dzień chłopaka w takim gronie, wszystkich panom z 8a (i nie tylko) życzymy spełnienia wszystkich marzeń i realizacji swoich życiowych planów.
Święto Dziewczyn i Chłopaków
Klasy 3b i 3c wraz z nauczycielkami: panią Eweliną Frankiewicz, panią Pauliną Goebel, panią Wiolettą Głąbicką i panią Anetą Korkosz spędziły Dzień Chłopaka w Smart Kids Planet. Uczniowie wzięli udział w warsztatach kosmicznych i budowlanych. Wspólnie wykonali też przepyszną pizzę. Natomiast dzieci z klasy 1b, której wychowawczynią jest pani Marlena Koseska, postanowiły jednego dnia wspólnie świętować zarówno Dzień Chłopaka, jak i Dzień Dziewczynek, który przypada na 11 października. Były gry i zabawy oraz piękne prezenty i dla chłopców, i dla dziewcząt. Uczniowie cieszyli się wspólnie spędzonym czasem. Oby więcej takich chwil!
Dzień Języków Obcych
We wrześniu obchodziliśmy w naszej szkole Europejski Dzień Języków Obcych. Z tej okazji nauczyciele języków obcych przygotowali dla uczniów naszej szkoły quizy językowe zawierające pytania z zakresu wiedzy na temat geografii, kultury oraz tradycji krajów Europy oraz świata. Podczas długiej przerwy uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w quizie przy specjalnych stoiskach przygotowanych przez uczniów klas 5b, 5c oraz uczniów należących do Szkolnego Koła Europejskiego pod opieką pani Katarzyny Kozłowskiej-Wyszogrodzkiej. Część pytań zawierała ciekawostki językowe: ile jest języków na świecie, który język uznawany jest za najłatwiejszy, a który najtrudniejszy, w którym kraju język migowy jest językiem urzędowym. Za poprawnie udzieloną odpowiedź na wylosowane pytanie, każdy z uczestników otrzymywał nagrodę w postaci cukierków. Pojemnik ze słodkościami został szybko opróżniony, co świadczy o bardzo dużym zainteresowaniu naszych uczniów wiedzą o językach obcych.
2
Wrześniowy numer gazetki szkolnej
Zapraszamy do lektury pierwszego wydania gazetki "Na marginesie" w tym roku szkolnym. Życzymy wszystkim wielu sukcesów. Niech każdy dzień będzie pełen inspiracji, a szkoła stanie się miejscem, w którym będziecie rozwijać swoje talenty, pasje i poznawać przyjaciół. Życzymy Wam wielu pięknych chwil, które będą budować Waszą przyszłość.
Link do gazetki: Na_marginesie_-_wrzesien_2024.pdf
Wycieczka-niespodzianka na Dzień Chłopaka
Uczniowie klas 3a i 3d z nauczycielami Aleksandrą Kołak, Marzeną Borucką, Kamilą Zagórską i Marcinem Sokołowskim wybrali się 30 września na wycieczkę z okazji Dnia Chłopaka. Do ostatniej chwili trzecioklasiści nie wiedzieli, gdzie jedziemy i co będziemy robić. Pierwszym przystankiem był Stadion PGE Narodowy, na którym, zgodnie z trasą „Piłkarskie emocje”, mieliśmy możliwość zobaczenia kulis największych wydarzeń. Widzieliśmy loże VIP i dziennikarską, szatnię reprezentacji Polski, pomieszczenia fizjoterapeutów, a nawet autostradę pod stadionem. Odwiedziliśmy muzeum Stadionu, a także dowiedzieliśmy się, ile kilometrów kabli zostało użyte podczas rekordowego koncertu Dawida Podsiadło. Kolejnym przystankiem był Hangar646, w którym pod okiem instruktorów, odbyła się lekcja WF-u. Uczniowie szaleli na trampolinach, tyrolkach, ściankach wspinaczkowych i zjeżdżalniach, które okazały się dla dzieci nie lada frajdą.
Uczniowie wśród alpak
W ostatni dzień września uczniowie klasy 4d i 4b wraz z opiekunami: panią Martą Ślubowską, panią Joanną Sułek, panią Bogumiłą Borzęcką-Gołoś i panemCezarym Dąbrowskim wybrali się na farmę "Wesołe Alpaki" położoną niedaleko Siedlec W tym malowniczym miejscu naszych czwartoklasistów przywitała alpaka o imieniu Leon, która towarzyszyła im niemalże przez cały pobyt na farmie. Nasi podopieczni wzięli udział w warsztatach ogrodniczych, podczas ktorych sadzili truskawki, karmili zwierzęta i poszerzali swoją wiedzę o zwierzętach na farmie. Dodatkowo chętni uczniowie mogli spróbować swoich sił przy dojeniu kozy, odważnych nie brakowało! Wszystkim udzielił się dobry nastrój. Na koniec wszyscy uczniowie dobrze bawili się na pompowanym torze przeszkód, a gdy zabrakło im energii, mogli posilić się ciepłą kiełbaską i pieczoną pianką z ogniska. To był bardzo wyczerpujący, ale też udany dzień.
Konkurs klasowy
Zachęcamy poszczególne klasy do udziału w konkursie - "Biżuteria dla wychowawcy". Szczegóły na plakacie.
Europejski Dzień Sportu Szkolnego
27 września świętowaliśmy Europejski Dzień Sportu Szkolnego 2024! Tego dnia w klasach 1-3 obowiązywał wyjątkowy harmonogram dnia – RUCHOWY PLAN LEKCJI, który przygotowała Akademia Krokieta i Lamy. Było dużo aktywności, radości i uśmiechu, a wszystkiemu towarzyszyła edukacja w ruchu. Wychowawczynie klas 1-3 zadbały o świetne zajęcia ruchowe dla swoich uczniów. Klasy 4-7 brały udział w niezwykłych zajęciach fitness poprowadzonych profesjonalnie przez panią Aldonę Szewczyk. Na długiej przerwie od 12.20 do 12.40 na szkolnym boisku tańczyliśmy wspólnie (uczniowie, nauczyciele, dyrekcja szkoły) "Makarenę". Sami zobaczcie, jak dobrze się bawiliśmy - można obejrzeć filmik nagrany przez pana Marka Kudelskiego. Dziękujemy raz jeszcze wszystkim uczestnikom za aktywny udział.
filmik - https://youtu.be/b4CJsbVsong
#ESSD2024 #BeActive #ESSDPoland #ESSDPoland2024 #RuchowyPlanLekcji
13
Warsztaty z samorządności
W ostatnim tygodniu uczniowie naszej szkoły wzięli udział warsztatach szkoleniowych dotyczących funkcjonowania samorządów. Dzięki szkoleniom w Miejskiej Bibliotece Publicznej mogli zapoznać się szerzej z kompetencjami samorządów uczniowskich, możliwościami nawiązania współpracy z Młodzieżową Radą Miasta. Dowiedzieli się także, jakimi zasobami dysponują placówki oświatowe w mieście oraz jak w lokalnej społeczności wypracować wspólny projekt. Oprócz rzeczowych informacji zdobyli także cenne doświadczenie.
Archiwum Aktualności