W dniach 2-4 października uczniowie klas ósmych wraz z wychowawczyniami: panią Moniką Gromulską, panią Ewą Raczyńską i panią Renatą Mroczkowską udali się na trzydniową wycieczkę na północ naszego kraju. Wycieczka zrealizowana została w ramach ministerialnego projektu pt. Podróże z klasą.
Wyprawę swą rozpoczęli od zwiedzania nowego, zaledwie dwuletniego muzeum bitwy pod Grunwaldem. Wszyscy byli pod wrażeniem tego nowoczesnego budynku, w którym zgromadzono tak ogromną ekspozycję poświęconą wygranej przez Polaków bitwie z zakonem krzyżackim. Cytując słowa przewodnika, każdy „Polak powinien Grunwald zobaczyć” i nasi ósmoklasiści również po obejrzeniu muzeum udali się na wzgórze, gdzie rozegrała się ta historyczna bitwa.
Drugi dzień zwiedzania poświęcony był w całości miastu Gdańsk. Zwiedzaliśmy Europejskie Centrum Solidarności. Wszystkich poruszyła historia walczących o prawa robotników Stoczni Gdańskiej oraz ich codzienne życie w stoczni. Po wizycie w tym nowoczesnym centrum uczestnicy wycieczki udali się na zwiedzanie najstarszej części miasta wraz z historycznym półwyspem, gdzie rozegrała się krwawa walka o Westerplatte. Nie zabrakło również wizyty nad samym morzem. Miło było w październikowe popołudnie pooddychać świeżym, morskim powietrzem i poczuć na stopach piasek plaży.
Ostatniego dnia ósmoklasiści zwiedzili zamek w Malborku. Jest to największy ceglany zamek średniowieczny na całym świecie. Wraz z przewodnikami mogli zwiedzać wszystkie trzy części tej fortecy, wejść do komnat, zbrojowni oraz zwiedzić podzamkowe piwnice. Imponująca wielkość i historia zamku w Malborku na zawsze pozostanie w pamięci naszych uczniów.
Dzięki ministerialnemu dofinansowaniu wyjazdu w wysokości 30 tys. zł, uczniowie (a własciwie ich rodzice) zapłacili niewielką kwotę za tę trzydniową atrakcyjną wycieczkę.