Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu serdecznie dziękują wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w zbiórce produktów higienicznych dla Domu Dziecka w Falbogach koło Kałuszyna. Dzięki Wam udało się zebrać aż 12 toreb produktów. Dziękujemy również rodzicom, którzy zachęcili swoje dzieci do udziału w zbiórce. Liczymy na Wasze zaangażowanie podczas kolejnych zbiórek.
Zbiórka w ramach szkolnego wolontariatu
KOLEJNE ZADANIA W RAMACH PROJEKTU ETWINNING
W lutym uczniowie klasy 5c pod kierunkiem nauczyciela języka angielskiego pana Marcina Maciejewskiego wykonali kolejne dwa zadania w ramach europejskiego projektu Etwinning realizowanego z jedną ze szkół podstawowych z Grecji. Tym razem zadaniem uczniów z obydwu szkół było wykonanie dwóch prezentacji multimedialnych w języku angielskim. W pierwszej z nich każdy uczeń musiał opisać swoją szkołę oraz zawrzeć podstawowe informacje na temat systemu edukacji w swoim kraju. Druga prezentacja dotyczyła opisu swojego miasta wraz z krótkim przedstawieniem jej historii, głównych zabytków oraz ciekawych miejsc. Realizowany projekt ma charakter interdyscyplinarny. Łączy on wiedzę uczniów z wielu dziedzin. Przy opisie swojego miasta uczniowie musieli wykazać się wiedzą historyczną oraz geograficzną, a dodatkowo umiejętnościami informatycznymi oraz oczywiście znajomością angielskiego słownictwa. Pod linkami udostępnionymi poniżej można obejrzeć prezentacje uczniów naszej szkoły oraz ich rówieśników z Grecji.
Prezentacja greckiej szkoły oraz miasta:
https://docs.google.com/presentation/d/1jAByGb_frnNsIqAv1ms30y7mnphhYC8t1x_P1UGZkfw/edit#slide=id.p
Prezentacja polskiej szkoły oraz miasta:
Lutowe wydanie "Na marginesie"
W tym numerze przedstawiamy żeńską część naszej redakcyjnej gazetki. Luty minął nam niezwykle szybko i bardzo intensywnie! Były walentynki, „Moda na polski” zarówno w klasach młodszych, jak i starszych, był tłusty czwartek. Przed nami marzec, czyli wiosna, na którą z niecierpliwością czekamy! Są już jej pierwsze oznaki. Po raz pierwszy ukazał się tekst Katarzyny Kulmy oraz Małgorzaty Nowik z kl. 6a. Życzymy przyjemnej lektury!
Link do gazetki: Na_marginesie-_luty_2024_(1).pdf
Szóstoklasiści z talentami
We czwartek odbył się szkolny przegląd talentów w klasach szóstych, podczas którego uczniowie mieli możliwość zaprezentować swoje umiejętności i pasje. Uczennica klasy 6a Alicja Pskiet rozpoczęła spotkanie, życząc wszystkim wspaniałego odbioru prezentacji i wielu ciekawych wrażeń. Pani wicedyrektor Izabela Saganowska wyraziła uznanie dla uczestników, którzy zdecydowali się podzielić z innymi swoim talentem. Podczas prezentacji mogliśmy podziwiać występy wokalne, pokazy taneczne, grę na instrumencie, talenty sportowe oraz wróżenie z ręki. Bardzo ciekawa okazała się też prezentacja z dziedzin naukowo-technicznych: własny robot skonstruowany przez Jakuba Olejnika z kl. 6a oraz ułożenie kostki Rubika, którą wykazała się Katarzyna Kulma.
3
"Balladyna" - projektowo w 7b
Klasa 7b ukończyła projekt inspirowany z dramatem J. Słowackiego „Balladyna”. Podczas zajęć były nawiązania do treści w postaci ikon oraz tworzenie portretów sióstr. Z okazji walentynek wykonane zostały kartki z wyznaniami dla Balladyny i Aliny, a na Fb powstał profil Goplany (okazało się, że nimfa jest w związku z Grabcem). Rozpatrując problem winy i kary w utworze, uczniowie pracowali metodą sześciu myślących kapeluszy. Siódmoklasiści gromadzili też wiadomości dotyczące postępowania Balladyny, a następnie prezentowali fakty bądź opinie związane z działaniami bohaterki. Kolejnym zadaniem było przyjrzenie się plakatowi teatralnemu. Wykorzystaliśmy rutynę "przyjrzyj się 10 razy 2". Trzeba było wynotować wszelkie skojarzenia po to, by następnie napisać interpretację plakatu oraz zaznaczyć na osi stopień skomplikowania siostrzanych relacji. Podsumowaniem była gra karciana „Zbrodnia Balladyny” na motywach popularnej gry Mafia z wykorzystaniem bohaterów dramatu Słowackiego. Kto dzierży w rękach nóż i jest Balladyną?
Nasi utalentowani piątoklasiści
W czwartek 29 lutego w sali gimnastycznej odbył się pokaz talentów uczniów klas V, podczas którego piątoklasiści mieli okazję zaprezentować swoje hobby oraz krótko o nim opowiedzieć. Niektórzy uczniowie zaprezentowali swoje pasje w formie krótkich filmików, inni zdecydowali się na pokaz przed publicznością. Mogliśmy podziwiać talenty sportowe w takich dziedzinach jak: pływanie, jazda na rolkach, jazda konna, akrobatyka, parkour czy też taniec. Wysłuchaliśmy gry na pianinie oraz piosenki z repertuaru Sanah. Zaprezentowane zostały również talenty zdecydowanie rzadziej spotykane - naśladowanie odgłosów ptaków, układanie kostki Rubkia czy też skecz kabaretowy. Życzymy wszystkim uczestnikom pokazu wytrwałości w doskonaleniu swoich umiejętności.
5
Pierwsze warsztaty Młodzieżowej Rady Miasta
W czwartek 29 lutego w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyły się pierwsze wspólne warsztaty radnych I kadencji Młodzieżowej Rady Miasta. Naszą szkołę reprezentowała Kinga Podrucka z 7b. Była to świetna okazja do integracji, która jest gwarancją udanej współpracy. Na spotkaniu byli obecni goście: Burmistrz Miasta - pan Marcin Jakubowski oraz zastępczyni burmistrza - pani Katarzyna Łaziuk, którzy przywitali uczestników spotkania. Warsztaty zostały przeprowadzone przez fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej.
"Wianek Pani Wiosny" - konkurs rodzinny
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie rodzinnym "Wianek Pani Wiosny". Zasady konkursu:
- praca może być wykonana wspólnie z rodzicami lub członkami rodziny;
- wianek można zrobić z dowolnych materiałów, ma on mieć formę przestrzenną, o średnicy min. 20 cm;
- technika pracy dowolna;
- praca powinna być podpisana, należy doczepić do wianka karteczkę z imieniem dziecka oraz nazwą grupy/klasy, do której uczęszcza dziecko;
- ostateczny termin przynoszenia prac to 15 marca 2024, pracę należy przynieść do sali nr 9.
WSZYSTKIE PRACE ZOSTANĄ PRZEKAZANE NA KIERMASZ, KTÓRY ODBĘDZIE SIĘ 17 MARCA W NASZEJ SZKOLE W CZASIE KONCERTU CHARYTATYWNEGO "TROCHĘ SŁOŃCA".
Lego Mastersi w SP3 - konkurs
W przyszłym tygodniu będziemy gościć w naszej szkole zwycięzców tegorocznej edycji programu TVN Lego Masters - Piotra Drysia i Bartosza Sasińskiego. Z tej okazji mamy dla dzieci klas 1-3 i 4-5 konkurs. Najlepsze prace nagrodzą Lego Mastersi :) Warunki konkursu:
- zbuduj z klocków Lego budowlę: podobiznę Lego Mastersów w kosmosie albo wykonaj pracę o tematyce dowolnej,
- praca może zawierać mechanizmy napędowe,
- rozmiar pracy dowolny (prace należy przynieść na sztywnej podstawce czy w kartonie, żeby praca nie uległa zniszczeniu i łatwo ją było przenieść),
- uczestnicy konkursu będą mogli zaprezentować przed jury swoją pracę i opowiedzieć, co ona przedstawia,
- po prezentacji pracy każdy uczestnik konkursu będzie miał możliwość zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia z Lego Mastersami i swoją pracą,
- prace z klocków przynosimy do 5 marca do godziny 10:00 do sali numer 4.
Powodzenia szkolni Lego Mastersi! Czekam na Wasze prace! - pani Marta Woźnica
Talenty pierwszoklasistów!
W środę 28 lutego pierwszoklasiści w obecności pani wicedyrektor Agnieszki Kożuchowskiej zaprezentowali swoje pasje i talenty. Mogliśmy zobaczyć profesjonalnie przygotowane pokazy akrobatyczne: szpagaty, przewroty, mostki oraz gwiazdy oraz ćwiczenia kick boxingu. Podziwialiśmy wystawę prac plastycznych oraz grę na pianinie. Słuchaliśmy recytacji wiersza. Dowiedzieliśmy się, czym jest formikarium, a także w jaki sposób można rozpoznać królową mrówek. Byliśmy obserwatorami eksperymentów i sztuczek z balonami. Uczniowie klas pierwszych zaprezentowali się pierwsza klasa!
"Moda na polski" podsumowana
Spotkanie podsumowujące tegoroczne obchody święta języka polskiego w naszej szkole odbyły się w stołówce szkolnej - miejsce wybrano zostało nieprzypadkowo, ponieważ skoro uczniowie wzięli udział w konkursie "Język polski... na talerzu", to podczas podsumowania mogli zajadać się racuszkami z jabłkiem. Nauczyciele poloniści ogłosili wyniki konkursów i wręczyli uczniom nagrody ufundowane przez Radę Rodziców. W konkursie dla uczniów kl. 1-3 na okładkę ulubionej książki zwyciężyła Ewa Wolińska z 3a, II miejsce zajął Jan Pogorzelski z 3a, a na III miejscu znalazła się Julia Suchomska z 3a. Wyróżnienia trafiły do Hanny Gągol z 1b i Jana Łyczkowskiego z 3b. W konkursie "Lekturowe miejsce akcji - z odzysku" jury I miejsce przyznało Wiktorii Powałce z 5b, II miejsce - Mikołajowi Retkowskiemu z 5b, a III - Janowi Siporskiemu z 4c. Wyróżnienia otrzymali: Agnieszka Sakowska z 6c, Piotr Grajda z 6c i Marta Rucińska z 7b. Na konkurs "Język polski... na talerzu" wpłynęły 24 prace - wszystkie spełniały konkursowe kryteria, każde danie było świetnie dopasowane do bohatera literackiego, a na zdjęciach potrawy wyglądały znakomicie, dlatego jury nie wyłoniło zwycięzców - wszyscy uczestnicy tego konkursu poradzili sobie doskonale i wszyscy otrzymali dyplomy za udział oraz czekolady! Dziękujemy uczniom za duże zainteresowanie konkursami polonistycznymi oraz za zaangażowanie w działania lekcyjne zorganizowane w ramach tegorocznej "Mody na polski". Cieszymy się, że w naszej szkole język polski jest... modny!
13
Apel dla uczniów z kl. 4-7
W poniedziałek pan dyrektor spotkał się na apelu porządkowym z uczniami z klas 4-7. Powodem spotkania były kolejne sukcesy sportowe. W obecności młodzieży i nauczycieli swoje puchary pokazali pływacy i pływaczki, którzy zwyciężali w rywalizacji w Mistrzostwach Powiatu w pływaniu. Brawami doceniliśmy też mistrzów powiatu w tenisie stołowym i naszych koszykarzy, którzy podczas swoich powiatowych rozgrywek zajęli III miejsce. Gratulacje odebrali sportowcy i ich nauczyciele wychowania fizycznego. Niech przykład naszych sportowców inspiruje również następnych uczniów do zdobywania sukcesów zgodnych z ich możliwościami. W drugiej części spotkania pan dyrektor rozmawiał z siódmoklasistami na temat ich wyników edukacyjnych i frekwencji oraz uświadamiał im, że czas rozpocząć przygotowania do przyszłorocznych egzaminów kończących szkołę podstawową.
GRAMY W RĘCZNĄ
Od 1 marca 2024 roku rusza VIII edycja programu „Gramy w Ręczną”. W tym roku do programu zostało zakwalifikowanych 300 grup ze szkół podstawowych z całej Polski z klas I-III, w tym grupa z naszej szkoły. Około 6000 dzieci jak również nauczyciele wychowania fizycznego oraz trenerzy, będą realizować program gier i zabaw z piłką ręczną, w czasie którego oprócz rozwoju ogólnego będą rozwijać podstawowe umiejętności związane z grą w piłkę ręczną.
Poprzez zabawy ruchowe nauczyciele będą pomagać dzieciom w zdobyciu i rozwoju takich umiejętności technicznych jak chwyt piłki, podanie, rzut do bramki oraz umiejętności poruszania się po określonej przestrzeni boiska z wykorzystaniem naturalnych form ruchu jak bieg, skok, zatrzymanie się, zmiana kierunku poruszania się, a także poznawać podstawowe przepisy gry w piłkę ręczną.
Bezpłatne zajęcia będą trwały od 1 marca do 14 grudnia 2024r. Treningi będą odbywały się w poniedziałki i środy, w godz. 17.00 - 18.00. Trenerem 20-osobowej grupy złożonej z uczniów kl. 1-3 będzie w naszej szkole pan Krzysztof Ćwikła.
Zapraszamy chętne dzieci z klas 1-3. Zapisy u wychowawców klas (przez dziennik elektroniczny). O zakwalifikowaniu do grupy decydować będzie kolejność zgłoszeń.
Pogonić glejaka!
Szanowni Państwo! Potrzebna jest pomoc - zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi biegu charytatywnego pod nazwą POGONIĆ GLEJAKA. Bieg odbędzie się 23 marca 2024 w Parku Miejskim w Mińsku Mazowieckim. Celem zawodów biegowych jest zbiórka funduszy na leczenie Macieja Sadowskiego, mieszkańca Mińska Mazowieckiego, u którego w grudniu 2023 roku zdiagnozowano glejaka. Fundusze zostaną przeznaczone na leczenie w Niemczech. OPIS zbiórki: https://pomagam.pl/macieksadowski
Bieg jest zorganizowany, żeby nagłośnić zbiórkę i ją przyspieszyć. Cała opłata startowa od biegaczy zostanie przeznaczone na zbiórkę dla pana Macieja, a impreza będzie sfinansowana ze środków pozyskanych z zewnątrz. Aby zachęcić do startu dzieci szkolne, została zorganizowana specjalna kategoria na najliczniejszą szkolną drużynę. Zachęcamy do zapisu dzieci, nauczycieli, a nawet rodziców, którzy chcą reprezentować szkołę swoich pociech. Wystarczy wystartować, a jednocześnie wesprzeć naszą zbiórkę. Trzy najliczniejsze drużyny otrzymają puchary!
LINK do zapisów: https://dostartu.pl/pogonic-glejaka-v10613
Link do wydarzenia na Facebooku:
https://www.facebook.com/events/358596696998982/?active_tab=discussion
Talenty z klas II
W ubiegły piątek drugoklasiści zaprezentowali rówieśnikom swoje talenty. Mieliśmy okazję obejrzeć pokazy taneczne, grę na gitarze i wiolonczeli, recytację, układy teakwondo, układanie kostki Rubika, prezentacje multimedialne, na których uczniowie pokazali zdjęcia i filmy z walk bokserskich czy woltyżerki. Każde dziecko pięknie opowiedziało o swoim hobby w bardzo ciekawy i interesujący sposób. Jeszcze raz brawa dla wszystkich!
5
Utalentowani trzecioklasiści
We wtorek 20 lutego trzecioklasiści zaprezentowali na hali sportowej swoje talenty i zainteresowania. Przed panem dyrektorem, nauczycielami i rówieśnikami wystąpili następujący uczniowie: z klasy 3A - Julia Suchomska Kornelia Kulma, Dominika Kalbara; z klasy 3B - Aleksandra Kąkol, Juliusz Sadoch, Remigiusz Królak, Maksymilian Ciężkowski, Jan Łyczkowski; z klasy 3C - Helena Bęgowska, Szymon Wierzbicki; z klasy 3D - Adam Potoczny, Elżbieta Grajda, Natalia Ciach. Podczas tego spotkania mogliśmy obejrzeć pokaz gry na perkusji, układanie klocków lego, origami, taniec, akrobatykę, jazdę na rolkach, rysunek i malarstwo, grę w szachy, ceramikę oraz układanie kostki Rubika. Występy były przepiękne i niesamowite. Na pewno każdy z oglądających występy postanowił, że zacznie się uczyć nowych rzeczy.
15
"Moda na polski" w klasach 1-3
„Moda na polski” to doskonała okazja, aby uczniowie dowiedzieli się więcej o swoim języku ojczystym, a także rozwijali swoje umiejętności językowe w sposób kreatywny i zabawny. W minionym tygodniu klasy 1-3 bawiły się w kalambury, zagadki językowe, gry „Słowo na literkę”, „Wyrazowe miasteczko”, domino sylabowe, zakodowane części mowy. Uczniowie „mogli wziąć ze sobą dobre słowo” i zapamiętać jego pisownię. W specjalnie przygotowanej księdze przyklejali karteczki z ulubionymi polskimi słowami. Dzieci aktywnie włączyły się do stworzenia mapy mentalnej - skojarzeń dotyczących języka ojczystego oraz kończyły zdanie: „Lubię język polski…”. Na drzwiach sal lekcyjnych pojawiły się wierszyki do gimnastyki buzi i języka. Była to świetna zabawa, której towarzyszyło dużo śmiechu. W ramach konkursu uczniowie wykonali okładki swoich ulubionych książek - 1. miejsce w tym konkursie zajęła Ewa Wolińska z 3a, 2. - Jan Pogorzelski z 3a, a trzecie - Julia Suchomska z 3a. Na wyróżnienia w tym konkursie zasłużyły okładki wykonane przez Hannę Gągol z 1b i Jana Łyczkowskiego z 3b . Obchody upłynęły w miłej atmosferze. Zabawy i działania twórcze zaktywizowały dzieci i pokazały, że nauka może też być zabawą.
4
Polonistyczny tydzień w naszej szkole
W lutym w naszej szkole króluje język polski. Na lekcjach w klasach 4-7 uczniowie poznawali życie i twórczość Czesława Miłosza, niektórzy nawet malowali jego wiersze! Były też zajęcia z powiedzeniami i przysłowiami w rolach główych - młodzież poznawała ich znaczenia, bawiła się w kalambury, odszyfrowywała ich brzmienie na podstawie szyfru z emotikonek. Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem przemieszczali się po szkolnych przestrzeniach w poszukiwaniu słów zawierających trudności ortograficzne - rekordziści zapisali ponad 70 takich wyrazów! Wiele emocji wzbudziły także pytania konkursowe przygotowane dla uczniów w aplikacji Kahoot - wiele osób przekonało się, że naprawdę dużo wie i dużo umie. Siódmoklasiści wzięli udział w grze terenowej, w której zdobywali wiedzę o polskich Noblistach. Krótko mówiąc - lekcje języka polskiego bawią i uczą! Podsumowanie tegorocznej "Mody na polski" oraz ogłoszenie wyników szkolnych konkursów już w środę - 28 lutego.
25
Dzień Myśli Braterskiej 2024
Dzień Myśli Braterskiej jest obchodzony 22 lutego na całym świecie przez harcerzy i skautów. W tym dniu młodzi ludzie wymieniają się dobrymi myślami i podkreślają wartość przyjaźni łączącej harcerzy. W naszej szkole na korytarzach pojawili się harcerze i harcerki w mundurach - dziękujemy im za świadectwo przynależności do harcerskiej rodziny i za możliwość podzielenia się informacją o Dniu Myśli Braterskiej.
Logopedyczny konkurs plastyczny
Uwaga dzieci z zerówki i uczniowie klas 1-4! Panie logopedki ogłaszają konkurs plastyczny "Języczkiem pentliczkiem malowane". Szczegóły na plakacie, termin oddawania prac - 11 marca 2024. Zachęcamy do udziału w konkursie!
Archiwum Aktualności