Uczniowie klasy 1b w trakcie omawiania szkolnej lektury „Jak Wojtek został strażakiem” zapoznali się z jej treścią podczas wspólnego czytania książki na szkolnym dywanie. Aby zgłębić tajniki tego zawodu, wybrali się na wycieczkę do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mińsku Mazowieckim. Zanim się tam wybrali, wyznaczyli trasę wycieczki, posługując się planem miasta naszego miasta. Przygotowali także szereg pytań, aby przeprowadzić na miejscu wywiad z pracującymi w jednostce strażakami. Niedawno wszyscy strażacy obchodzili swoje święto, dlatego też pierwszaki przygotowały laurki dla mińskich funkcjonariuszy. Na miejscu uczniowie mieli możliwość obejrzenia pracy strażaków „od podszewki”, podczas wizyty byli nawet świadkami zadysponowania jednostek do prawdziwego zdarzenia, co wywołało nie lada emocje wśród pierwszaków! Największym zainteresowaniem cieszyły się oczywiście wozy strażackie, w których dzieci mogły spędzić czas. W rozmowie z prowadzącym uczniowie przyznali, że to bardzo odpowiedzialna i trudna praca. W ramach podziękowania za warsztaty dzieci wręczyły strażakom dyplom przyjaciela dzieci. Kto wie, może wśród uczniów klasy 1b spotkanie rozbudziło chęć, aby zostać strażakiem w przyszłości?
Jak Wojtek został strażakiem?
- 2
O szkole i ważnych wyborach
11 maja na godzinie wychowawczej klasa 8d miała przyjemność spotkać się i porozmawiać z absolwentką naszej szkoły - p. Alicją Wojciechowską. Uczniowie mieli szansę dowiedzieć się, że każdy stał kiedyś przed trudnym wyborem dalszej drogi edukacyjnej i w wieku 14 lat nie wszyscy jeszcze wiedzą, co będą chcieli robić w przyszłości. Pani Ala podkreślała, że ważne są zainteresowania, kreatywność i otwartość na świat, jak również znajomość języków obcych - najlepiej kilku, gdyż jest to pożądane na rynku pracy. Klasa 8d dowiedziała się więcej na temat pracy logistyka i spedytora oraz jakie studia można podjąć, jeśli kogoś zainteresuje właśnie taki kierunek kształcenia. Dziękujemy za ciekawe i pełne inspiracji spotkanie.
Bibliobus
W czwartek 11 maja uczniowie kilku klas mieli możliwość wzięcia udziału w zajęciach poza szkołą - skorzystaliśmy z możliwości projektu "Bibliobus", czyli zwiedzania piętrowego autonusu, w któym znajduje się wystawa biblijna, sala wykładowa, księgarnia i centrum informacyjne. Na dolnym poziomie zorganizowano wstawę o Biblii przygotowaną z perspektywy ekumenicznej oraz stoisko z książkami Towarzystwa Biblijnego w Polsce. Na górnym poziomie znajduje się mała sala, w której można posłuchać informacji o Biblii. Przed autobusem została ustawiona ręczna prasa drukarska - uczniowie samodzielnie drukowali na niej treść jednego z psalmów biblijnych. Dla wielu osób było to całkiem nowe i zdecydowanie ciekawe doświadczenie.
Sukcesy lekkoatletów
Worek medali zdobyli nasi reprezentanci w Lekkoatletycznych Mistrzostwach Powiatu, które odbywały się 10 maja na obiektach MOSiR-u. Indywidualnie medal zdobyli: Jakub Parol - złoto na 600m, Mikołaj Królak - brąz na 200m, Marcel Mikucewicz - brąz na 300m, Miłosz Łukaszewski - brąz w skoku wzwyż.
Drużynowo sztafeta olimpijska dziewczyn zajęła III miejsce (medal wybiegały: Maja Markiewicz, Joanna Wójcicka, Aleksandra Marchlik i Aleksandra Buczek). Sztafeta olimpijska chłopców zdobyła srebrny medal (skład drużyny: Piotr Bakuła, Mikołaj Królak, Maciej Skuza i Jakub Zych-Szewczyk). Gratulujemy naszym sportowcom i ich nauczycielom!
Gra Miejska - zaproszenie do udziału
Zachęcamy uczniów do udziału w Grze Miejskiej zorganizowanej z okazji Dnia Europy 2023. Szczegóły na plakacie. Nasz Szkolny Klub Europejski zaprasza do zabawy!
Podsumowujemy
Uczniowie klas trzecich i szóstych rozpoczęli dziś pisanie testów diagnostycznych podsumowujących etapy swojej nauki. Trzecioklasiści i szóstoklasiści we wtorek rozwiązywali testy z języka polskiego, jutro będą wykazywać się wiedzą matematyczną. Uczniowie starsi dodatkowo mają jeszcze diagnozę z języka angielskiego (w czwartek). Wszystkim zależy na rzetelnej informacji zwrotnej, chcemy wiedzieć, co uczniowie już wiedzą i umieją, a nad czym powinni jeszcze pracować. Trzecio- i szóstoklasiści trzymamy za Was kciuki!
Projekty na języku polskim
Uczniowie z klasy 4c podsumowali pracę nad lekturą "Akademia pana Kleksa", wcielając się w projektantów strojów dla uczniów niezwykłej szkoły prowadzonej przez pana Ambrożego Kleksa. Zadanie czwartoklasistów polegało na wymyśleniu i narysowaniu logo akademii oraz podjęciu decyzji, na jakim elemencie uczniowskiego stroju logo będzie się znajdowało. Najczęściej uczniowie proponowali koszulki, ale były też bluzy, koszula i różne nakrycia głowy. Powtarzającym się graficznym motywem okazały się kleksy i piegi, ale pojawiała się też litera A i wizerunek szpaka Mateusza. Uczniowie podczas prezentacji projektów potrafili wytłumaczyć, dlaczego na poszczególnych strojach umieścili wybrane elementy graficzne nawiązujące do treści lektury. Projektanci z 4c świetnie się spisali!
Organizujemy duże sportowe wydarzenie
17 maja w naszej szkole odbędą się Mistrzostwa Mazowsza w koszykówce chłopców. To spore wydarzenie sportowe, a dla nas okazja do kibicowania naszej drużynie i jej trenerowi - panu Marcinowi Sokołowskiemu. POWODZENIA CHŁOPAKI!
Poloneza czas zacząć!
5 maja społeczność naszej szkoły tanecznym krokiem uczciła 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Punktualnie o 11.30 uformowaliśmy biało-czerwony korowód, który w rytmie poloneza z filmu „Pan Tadeusz” przemaszerował wokół budynku szkoły. Taniec poprowadzili pan dyrektor Grzegorz Wyszogrodzki oraz pani wicedyrektor Izabela Saganowska. Za pierwszą parą tanecznym krokiem podążały dzieci z zerówek, a za nimi w barwnym radosnym orszaku kroczyli uczniowie klas 1-3, następnie młodziez z klas 4-8 wraz ze swoimi nauczycielami. Po odtańczeniu poloneza wszyscy zgromadziliśmy się w hali sportowej i wspólnie odśpiewaliśmy pieśń „Witaj, majowa jutrzenko”. Dziękujemy organizatorkom - paniom Marzenie Grzyb i Agnieszce Nowak - za tak niecodzienne, pomysłowe, radosne świętowanie!
7
Zebranie RADY RODZICÓW
Spotkanie Rady Rodziców odbędzie się on-line 8.05 o godzinie 19.00.
Omawiane będą następujące tematy:
1. Zakończenie roku szkolnego - sfinansowanie upominków na zakończenie roku szkolnego dla klas 0, 3 i 8; zakup nagród dla najlepszych uczniów klas 4-8;
2. Informacja o środkach zgromadzonych na fundusz RR w roku szkolnym 2022/2023 - 10% zwrotu dla każdej z klas, bonus dla 3 najlepszych klas, które zgromadziły najwyższą średnią na jednego ucznia;
3. organizacja Dnia Dziecka.
Prosimy, aby każdą klasę reprezentował jeden przedstawiciel.
Dane reprezentanta każdej z klas wraz z adresem e-mail należy przesłać na e-mail rada.rodzicow@sp3mm.pl
Teatralny kwiecień
28 kwietnia uczniowie klas 5a i 5b wraz z rodzicami i nauczycielami wybrali się do Teatru Wielkiego Opery Narodowej na operę "Straszny dwór”. Za sprawą pięknej muzyki Stanisława Moniuszki na pewien czas przenieśli się do XVIII wieku, by poznać losy dwóch braci, którzy po skończonej służbie wojskowej postanowili nigdy się nie ożenić. Bohaterowie trafiają jednak do "strasznego dworu”, tam poznają jego historię oraz dwie piękne kobiety… Opera zauroczyła widzów nie tylko oryginalną scenografią i kostiumami, ale przede wszystkim przepięknym śpiewem. Szczególnie ważna - w kontekście całego dzieła - okazała się "Aria z kurantem”, z której dowiedzieliśmy się, dlaczego tak naprawdę straszny dwór był straszny. Po wyjściu z opery uczniowie deklarowali chęć uczestnictwa w kolejnych spotkaniach z arcydziełami sztuki operowej. Wycieczka ta była również zwieńczeniem kwietniowych wydarzeń związanych z teatrem. Uczniowie Ci w ciągu całego miesiąca zmagali się z klasowymi projektami teatralnymi, jak również obejrzeli spektakl muzyczny "Alicja w Krainie Czarów" w Teatrze Roma.
Przegląd teatralny w klasach 4-6
Uczniowie z klas IV-VI na lekcjach języka polskiego poznawali teksty baśni, bajek, mitów i legend. Analizowali ich treść, odkrywali pouczenia, wyjaśniali pochodzenie świata, człowieka, zjawisk. Zadaniem każdej z klas było przygotowanie w grupach krótkich przedstawień na podstawie wybranych przez siebie utworów. Uczniowie sami opracowywali scenariusze, kompletowali stroje, robili dekoracje. Przy tym uczyli się wielu ważnych kompetencji. Łącznie osiemnaście zespołów pracowało nad przedstawieniami, które uczniowie zaprezentowali przed swoimi rówieśnikami. Wspólna praca przyniosła wiele radości i satysfakcji.
10
Tydzień biblijny
W tym roku już po raz piętnasty przeżywaliśmy Ogólnopolski Tydzień Biblijny. Obchody przypadały na ostatnie dni kwietnia. Nasza szkoła również włączyła się w tę piękną inicjatywę, która ma ma celu zgłębianie treści Pisma Świętego. W tym roku uczniowie na lekcjach religii poznawali znaczenie frazeologizmów biblijnych i tworzyli na ich podstawie prace. W klasach młodszych dzieci wykonywaly ilustracje, a starsi uczniowie tworzyli krótkie opowiadania. Na podstawie takich frazeologizmów jak "wdowi grosz" czy "zakazany owoc" powstawały prace, które wezmą udział w konkursie. Najpiękniejsze ilustracje i najciekawsze opowiadania zostaną umieszczone w specjalnej książce stworzonej z okazji obchodów tego szczególnego tygodnia
Reprezentacja szkoły na uroczystościach
Poczet sztandarowy naszej szkoły uczestniczył w miejskich obchodach 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji ojczyzny w kościele NNMP w Mińsku Mazowieckim. Po zakończonej mszy nastąpił przemarsz kolumny delegacji, kompanii honorowej oraz pocztów sztandarowych przed pomnik Konstytucji 3 Maja, gdzie nastąpiła dalsza część uroczystości: odegranie hymnu Polski, okolicznościowe przemówienia oraz złożenie kwiatów. Naszą szkołę godnie reprezentowali: Gabriela Antonkiewicz, Patrycja Maciejewska, Emilia Piętka, Antonina Ruta, Łukasz Królak, Miłosz Łukaszewski, a grupą młodzieży opiekował się pan Tomasz Ruta.
Dzień bez plecaka
Akcja "Dzień bez plecaka" zorganizowana przez Samorząd Uczniowski tuż przed długim majowym weekendem sprawiła, że przez cały dzień na szkolnych korytarzach było bardzo wesoło i niezwykle kreatywnie. Uczniowie zamienili klasyczne plecaki na klatki dla zwierząt, walizki, kosze na zakupy czy skrzynki na narzędzia. Młodzież mogła dać upust swojej fantazji, a pomysły wykorzystania rozmaitych rzeczy są dowodem ich kreatywności i pozytywnej energii. Gratulujemy wszystkim pomysłowości zaangażowania!
Grupa 0B w Legancko Barber Shop
Pan Sebastian, który jest nauczycielem wspomagającym, zaprosił grupę zerówkowiczów na niezwykłą lekcję, podczas której dzieci poznały nowy zawód i dowiedziały się, co robi fryzjer męski/barber. Cała grupa miała okazję poznać "od kuchni" działanie męskiego fryzjerstwa i posłuchać, dlaczego regularne dbanie o włosy jest bardzo ważne. Dzieci mogły zobaczyć narzędzia fryzjerskie, dowiedzieć się, czym różni się fryzjer od barbera i dlaczego znakiem zakładu barberskiego jest niebiesko-biało-czerwony kręcący się lizak. Na koniec zajęć jeden chłopiec (za zgodą rodziców) zmienił swoją fryzurę.
Żywa lekcja przyrody
W środę i w czwartek w naszej szkole odbyły się warsztaty edukacyjne “Piękny i fascynujący świat zwierząt”, które poprowadził pan Jarosław Rejmer. Żywa lekcja przyrody cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród klas młodszych. Prezentowane zwierzątka były małe i duże, szare i kolorowe, piękne i ciekawe, a przede wszystkim budzące wiele emocji. Prowadzący warsztaty zabrali uczniów do fascynującego świata zwierząt egzotycznych, takich jak: kameleony, gekony, patyczaki, straszyki, liśćce, karaczany, ptaszniki, szarańcze, skorpiony i wije. Uczniowie mieli okazję poznać budowę zwierząt, sposoby dostosowania do środowiska, odżywiania, a także ich zachowania i zwyczaje. Ta lekcja z pewnością na długo zostanie w pamięci i być może obudzi inspirację do nowych zainteresowań przyrodniczych naszych uczniów.
5
WIWAT MAJ, 3 MAJ!
W imieniu organizatorów przekazujemy informację dotyczącą organizacji obchodów 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Szczegóły na plakacie.
W naszej szkole świętować będziemy 5 maja. Szczegóły podamy po Majówce. Będzie biało-czerwono i tanecznie...
Warsztaty fotograficzne
W piątek 21 kwietnia klasa 2d gościła pana Mariusza Wróblewskiego - tatę Marty, naszego katechetę, ale również wspaniałego fotografa.
Na początku uczniowie zostali zapoznani z tym, jak należy posługiwać się aparatem fotograficznym, później przeszli do części praktycznej. Na potrzeby zdjęć dzieci udały się do parku, aby na pięknym, naturalnym tle wykonywać sobie nawzajem zdjęcia portretowe - oczywiście pod kierunkiem i czujnym okiem pana Mariusza. Dla uczniów była to wspaniała przygoda. Kto wie… Może kogoś te warsztaty zainspirują do zostania w przyszłości fotografem?
Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z naszych warsztatów oraz fotografii wykonanych przez uczniów z klasy 2d, a panu Mariuszowi serdecznie dziękujemy za poświęcony czas i cenne wskazówki.
3
Dzień Książki w naszej szkole
23 kwietnia jest świętem książki, które zainspirowało nas w szkole do podjęcia działań związanych z czytaniem i promowaniem tej przyjemnej czynności. W środę - 26 kwietnia - podsumowaliśmy obchody Dnia Książki. Podczas spotkania, na którym odwiedzili nas niezwykli goście - bohaterowie znanych i lubianych książek oraz niezwykły czarodziej (pan Rybiński) rozdane zostały nagrody dla tych osób, które zechciały wziąć udział w konkursach. W klasach młodszych uczniowie projektowali zakładki do książek i nowe okładki do ulubionych lektur, a w klasach starszych uczniowie odpowiadali na lekturowe pytania konkursowe przygotowane w aplikacji KAHOOT. Spotkanie było też okazją do nagrodzenia osób, które zechciały napisać recenzję polecanych przez siebie książek. W ten sposób z okazji Dnia Książki powstał specjalny numer gazetki szkolnej "Na marginesie". Z dumą i radością można potwierdzić, że do naszej szkoły chodzą miłośnicy książek. Zachęcamy do zapoznania się ze specjalnym wydaniem szkolnego miesięcznika, a przede wszystkim zachęcamy do przeczytania polecanych w nim książek. Dziękujemy Radzie Rodziców za sponsorowanie upominków.
Link do specjalnego wydania miesięcznika "Na marginesie": gazetka_-_numer_specjalny_kwiecien_2023.pdf
3
Archiwum Aktualności