W najbliższy wtorek 7 lutego odbędzie się w naszej szkole zabawa karnawałowa: bal dla klas 0-3 oraz dyskoteka dla klas 4-8. Koniecznie przygotujcie przebrania, serdecznie zapraszamy! Szczegóły na plakacie.
7 lutego - karnawał w SP3
Naukowo, historycznie i teatralnie - 8e zwiedzała stolicę
30 stycznia 8e wraz z wychowawczynią panią Martą Ślubowską i nauczycielką języka polskiego panią Izabelą Saganowską wybrała się do Warszawy. Pierwszy przystanek to Centrum Nauki Kopernik. Uczniowie ponad dwie godziny eksperymentowali i poznawali zagadki nauki. Potem przyszedł czas na spacer Traktem Królewskim. Obejrzeliśmy pomnik Mikołaja Kopernika, z którego "Alek", czyli Aleksy Dawidowski zdjął tablicę z niemieckim napisem. Dowiedzieliśmy się, gdzie spoczywa serce Szpena i dlaczego w herbie Uniwersytetu Warszawskiego jest pięć gwiazd wokół orła. Zatrzymaliśmy się na chwilkę przy ławeczce ks. Jana Twardowskiego i przy Pomniku Małego Powstańca. Zwieńczeniem naszej warszawskiej przygody była wizyta w Teatrze Studio Buffo i obejrzenie kultowego musicalu "Metro".
Wolontariusze na medal (dla WOŚP)!
31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to dla naszych wolontariuszy okazja do działania! W tym roku prawie 40 uczniów (zwłaszcza z klas ósmych, ale także dwie trzecioklasistki i jedna pierwszoklasistka) i 15 nauczycieli działało od samego rana, by zebrać jak najwięcej pieniędzy na walkę z sepsą. Jesteśmy dumni z kwoty, jaką w tym roku zebraliśmy! W naszych puszkach znalazło się 12.535,82 zł, 2,78 euro, 1 szwedzka korona, 5 pensów i 0,01$! Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli wrzucić pieniądze do puszek. Czujemy wdzięczność, bo przydarzyły nam się również momenty wzruszające - dziadek przyniósł i przekazał wolontariuszkom skarbonki swoich wnuczek, właścicielka PUB-u 3 dała nam pieniądze z piątkowego koncertu zespołu Brickvillers na rzecz WOŚP! W ludziach drzemie dobro - my w szkole chcemy uczyć, że warto bezinteresownie robić coś dla innych.
12
W niedzielę - wspieramy WOŚP!
W tym roku po raz kolejny grupa naszych uczniów będzie wolontariuszami 31. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zachęcamy wszystkich - Rodziców, uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły, a także mieszkańców miasta do wsparcia tej inicjatywy! Wystarczy przyjść na spacer na ul. Budowlaną 2 - wolontariusze będą przy szkole od godz. 9.00 do 17.00. Będzie można spotkać naszych uczniów również na ulicach miasta. Celem tegorocznego finału jest walka z sepsą. Razem zróbmy coś dobrego!
Woda źródłem życiem
W minionym tygodniu gościliśmy w klasie 1b pracownika Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. z Mińska Mazowieckiego. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, dlaczego woda jest tak ważna w życiu człowieka, jakie działania możemy podejmować wspólnie, aby dbać o ten drogocenny skarb oraz jakich zasad należy przestrzegać, aby przeciwdziałać awariom miejskich wodociągów. Dzieci chętnie wzięły udział w dyskusji, dzieląc się własnymi, ciekawymi spostrzeżeniami i doświadczeniami z życia codziennego. Poprzez wirtualny spacer dzieci mogły także obejrzeć wnętrza oczyszczalni ścieków oraz stacji uzdatniania wody. Doskonale poradziły sobie z quizem, który stanowił podsumowanie zajęć. W nagrodę otrzymały pamiątkowe długopisy.
Wykład otwarty
27 stycznia z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu nauczycielka historii - pani dr Agnieszka Nowak wygłosiła wykład o eksperymentach medycznych przeprowadzanych na więźniarkach w obozie w Ravensbruck. Wśród słuchaczy zebranych w hali sportowej byli wszyscy ósmoklasiści z naszej szkoły oraz uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 5, z Zespołu Szkół nr 1 im. Kazimierza Wielkiego, z Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz z Zespołu Szkół Ekonomicznych.
Dr Agnieszka Nowak zdefiniowała eksperyment medyczny jako narzędzie rozwoju wiedzy naukowej, krótko opisała jego historię, a także opowiedziała o rodzajach eksperymentów prowadzonych na więźniarkach w obozie w Ravensbruck. Naukowe dane wzbogaciły zdjęcia i historie zasłyszane w czasie wywiadów prowadzonych przez panią Nowak z więźniarkami. Dwie relacje mogliśmy w czasie wykładu usłyszeć. Pani Helena Hegier-Rafalska i pani Stanisława Śledziejowska-Osiczko relacjonowały swoje przeżycia po przeprowadzonych niezgodnie z ich wolą operacjach eksperymentalnych. Były to bardzo poruszające słowa.
Temat wykładu nie był prosty ani przyjemny, ale taka wiedza jest nam potrzebna, zwłaszcza przekazywana w tak profesjonalny sposób przez kompetentnego naukowca.
Warsztaty z pierwszej pomocy
W ubiegłym tygodniu klasy 1a, 2a, 2b, 3d wzięły udział w warsztatach z pierwszej pomocy z Misiem Edziem. W trakcie warsztatów Miś Edzio przeżywał różne przygody, a dzieci ratowały go z opresji.
Uczniowie dowiedzieli się jakie zagrożenia czyhają na nich w najbliższym otoczeniu oraz uczyli się jak postępować w sytuacjach trudnych z zagrożeniem życia lub zdrowia. Poszkodowanym był Miś Edzio, któremu trzeba było przykleić plaster, owinąć ranę, czy usztywnić rękę.
Na spotkaniu nauczyliśmy się jak sprawdzić funkcje życiowe i jak je przywrócić, wykonywaliśmy ćwiczenia masażu serca i sztucznego oddychanie na specjalistycznym fantomie LED, poznaliśmy bezpieczną dla poszkodowanego pozycję i prawidłowe ułożenie poszkodowanego, przypomnieliśmy sobie numery alarmowe oraz poznaliśmy materiały higieniczne i ich zastosowanie w praktyce.
Była to doskonała forma połączenia nauki z zabawą, poprzez którą uczniowie zdobyli cenną wiedzę z zakresu pierwszej pomocy.
Poetka z klasy 2a
W związku z uczczeniem rocznicy 600-lecia miasta Mińsk Mazowiecki został wydany wyjątkowy tomik wierszy pt. “Srebrzyk 2” wiersze znad Srebrnej. W tomiku ukazało się wiele wierszy oraz ilustracji autorstwa dzieci z mińskich szkół podstawowych opowiadających o pięknych miejscach i historii Mińska Mazowieckiego.
Ku naszej radości w książce ukazał się wiersz naszej uczennicy klasy 2a Dominiki Kalbary.
“Srebrzyste miasteczko”
W moim miasteczku nad rzeką srebrzystą
są domy też srebrne i park posrebrzany.
Nad rzeką most strojny w kilka srebrnych kłódek.
Są srebrne uliczki i wysrebrzane bloki.
Jest dom kultury i siedziba burmistrza,
skąd srebrne widoki.
Wszystko to widać w lustrze srebrzystej wody,
dlatego wszyscy mieszkańcy mają tu srebrszyste
przygody.
Gratulacje dla młodej poetyki!
Muzyczne przeżycie
W poniedziałkowe popołudnie 23 stycznia uczniowie z klas: 1a, 1b, 2a, 2b, 2c, 2d oraz 3d uczestniczyli w magicznym koncercie Disneya.
Dzieci miały okazję wsłuchać się w muzykę graną na żywo oraz śpiewać znane piosenki z bajek wraz z artystami teatrów Buffo i Roma. Na scenie nie zabrakło dzielnej Vaiany wraz z Mauim, rozśpiewanej Anny oraz Elzy, pięknej Dżasminy czy śmiesznego raka Sebastaiana. Jednak bałwan Olaf wywołał najwięcej uśmiechu na twarzach dzieci.
To był wspaniały dzień!
Gazetka styczniowa poleca się do czytania
Redakcja szkolnego miesięcznika "NA MARGINESIE" zachęca do zapoznania się ze styczniowym wydaniem gazetki - gazetka_-_styczen_2023.pdf Znajdziecie tu rozmowy z ciekawymi ludźmi, wspomnienia, sondy, relacje, recenzje i wiele, wiele interesujących tekstów tworzonych przez uczniów kl. 6a i klas ósmych. Zachęcamy również do dołączania do naszej redakcyjnej rodzinki, zapraszamy zwłaszcza uczniów klas piątych i szóstych. Chętni mogą zgłaszać się do pani Agnieszki Kożuchowskiej lub pani Izabeli Saganowskiej.
Zabawa w Siedlcach
W styczniowy poranek uczniowie klasy 1a i 2d wraz z wychowawczyniami wybrali się na wycieczkę do Siedlec. Na początku wyprawy dzieci odwiedziły Centrum Kultury i Sztuki gdzie obejrzały świąteczny spektakl „Do góry kopyta”. Następnie oddały się szaleństwom w siedleckim parku trampolin. Dobrej zabawy nie było końca!
8b i 8c na "Rodzinie Addamsów" w Teatrze Syrena
Ósmoklasiści piątkowy wieczór (20 stycznia) spędzili w warszawskim Teatrze Syrena, gdzie wraz z wychowawczyniami: Agnieszką Kożuchowską, Agnieszką Nowak i panią pedagog Justyną Kołodziejczyk obejrzeli musicalowe widowisko pt. "Rodzina Addamsów". Uczniowie docenili scenografię, kostiumy, charakteryzację aktorów oraz mnóstwo zaskakujących tricków scenicznych. Dla wielu osób był to pierwszy obejrzany musical z muzyką na żywo. Według większości uczniów ocena przedstawienia to 10/10 (a niektórzy twierdzili, że nawet więcej :-).
Teatralnie i muzealnie
We wtorek klasa 8a wraz z wychowawcą Sławomirem Rybińskim i psychologiem szkolnym Martyną Tomkiewicz udali się na wycieczkę szkolną do Warszawy. Pierwszym punktem był Teatr Capitol. Uczniowie mogli zobaczyć spektakl pt. "Dreams", który opowiadał o niespełnionych marzeniach i utraconej wierze w siebie. Następnie grupa udała się na lekcję pt. "Przeboje muzealne" do Muzeum Narodowego. To był zdecydowanie dzień pełen emocji, wiedzy i pozytywnych wrażeń.
Świece dla Ukrainy
W imieniu pani Ally Horetskiej zwracamy się o pomoc dla ludności ukraińskiej, która ma duże problemy z brakiem dostaw prądu i gazu. Włączamy się w akcję zbierania świec lub odpadków świeczek, które już nie nadają się do uzytku. Materiał ten jest przetapiany i powstają w ten sposób świece. które wysyłane są żołnierzom na front lub służą cywilom do oświetlania pomieszczeń czy podgrzewania posiłku.
Przy szkolnej szatni stoi karton z naklejonym plakatem ŚWIECE DLA UKRAINY. Prosimy o przynoszenie i zostawianie w kartonie świec lub odpadków świec. Akcja potrwa do ferii, a jak będzie trzeba - to i dłużej. Zachęcamy do tej prostej formy pomocy.
Klasa 8b zwiedziła MBP
Uczniowie z klasy 8b wraz z wychowawczynią zwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną - jedną z mińskich instytucji kultury. Ósmoklasiści zostali oprowadzeni przez panią Katarzynę Jastrzębską, która przekazała im ważne informacje dotyczące korzystania z zasobów biblioteki, wytumaczyła działanie aplikacji Sowa Mobi, pokazała wypożyczalnię, czytelnię, gralnię, a nawet bardzo nowoczesny magazyn biblioteki. Uczniowie wiedzą już, że biblioteka to nie tylko wypożyczanie książek, ale także miejsce nauki, spotkań z autorami książek oraz wieloma innymi ciekawymi osobami. Dużym zainteresowaniem cieszyła się gralnia z planszówkami i płytami winylowymi. Każdy uczeń otrzymał również egzemplarze wydawanego lokalnie pisma "Klimaty, czasy". Na koniec spotkania wszyscy dowiedzieli się, jakie są zasady korzystania z książkomatu. Być może któryś z uczniów 8b stanie się nowym czytelnikiem mińskiej biblioteki.
Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu
Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu 27 stycznia o godz. 10.00 w naszej szkolnej hali sportowo-widowiskowej dr Agnieszka Nowak (nauczycielka historii) wygłosi wykład dotyczący eksperymentów medycznych prowadzonych w obozie w Ravensbruck. Słuchaczami na wykładzie będą uczniowie wszystkich klas ósmych oraz chętni z innych szkół. Zgłoszenia od osób spoza szkoły przyjmujemy do 25 stycznia na adres: szkola@sp3mm.pl. Prosimy o podanie liczby osób chętnych. Decyduje kolejność zgłoszeń. ZAPRASZAMY!
Zapamiętam imię twoje...
Zapamiętam Twoje imię…
Jak ja mieć będę dwadzieścia lat,
Zacznę oglądać nasz piękny świat.
Abramek Koplowicz27 stycznia - dzień wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku przez Armię Czerwoną. Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 r. ustanowiło 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
W ten dzień w imieniu organizatorów zapraszamy mieszkańców miasta na wspólne uczczenie pamięci ofiar nazistowskich zbrodni.
Spotkamy się w Szkole Podstawowej nr 1 przy ulicy Kopernika w sali nr 110 o godz. 18.00.
Ewa Borkowska z perspektywy historyka opowie o wydarzeniach tamtych dni i przybliży ideę pamięci. Zapraszamy również do wspólnego działania. Osią naszej uwagi w tym roku czynimy doświadczenia dzieci Holocaustu, szczególnie tych, które przeżyły, ale Holocaust odebrał im rodziny. O losie takich dzieci, również mińszczanek, pisała znana reporterka Anna Bikont w reportażu z 2022 roku pt. „Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie”. W trakcie miniwarsztatów poznamy ich historie, a także dokonamy artystycznego upamiętnienia dzieci.
Na koniec wspólnie przeczytamy wiersz noblistki Wisławy Szymborskiej.
Zapraszamy każdego, komu pamięć o żydowskich mieszkańcach Polski nie jest obojętna!
Magiczne krzesła w 4c
Uczniowie klasy 4c zakończyli omawianie książki "Magiczne drzewo. Czerwone krzesło" wykonaniem projektów lekturowych. Czwartoklasiści mogli zaprojektować swoje czerwone krzesła oraz dopisać do nich instrukcję, w której miała być uwzględniona zasada działania i magiczna moc krzesła. Uczniowie mogli też zdecydować się na przygotowanie pudełka lekturowego, do którego należało włożyć przedmioty kojarzące się z lekturą. Dzięki prezentacji własnych działań projektowych uczniowie zdobywają umiejętność prezentacji, oswajają się z sytuacją występowania przed innymi i starają się formułować wypowiedzi ustne na określony temat. Zapraszamy do sali 19, w której można obejrzeć magiczne krzesła. A może ktoś wybróbuje ich magiczne moce?
1
Relacja filmowa z Poronina
W tym tygodniu nasi uczniowie wraz z nauczycielami wychowania fizycznego korzystali z uroków zimy podczas wyjazdu do Poronina. Mimo obaw nawet pogoda im dopisła, co widać na zdjęciu ze stoku! Cztery dni okazały się niezwykle intensywnym czasem - były narty, był snowboard, basen, spacery, piłkarzyki, bilard, wieczorna integracja i mnóstwo innych sportowych oraz przyrodniczych aktywności. Zachęcamy do obejrzenia filmowej relacji z "białej szkoły":
https://drive.google.com/file/d/1e7kIKlx7OE-ygS9DJcVzMO_3Z5aYLGA7/view?usp=drivesdk
Pozdrowienia z Białej Szkoły
Grupa uczniów z kl. 4-8 pod opieką nauczycieli wychowania fizycznego wyruszyła dziś do Poronina, aby skorzystać z uroków zimy i pojeździć na nartach lub na snowboardzie. Uczniowie wypożyczyli już sprzęt i zaliczyli pierwsze zjazdy. Nauczyciele informują, że wieczorem wszyscy mieli jeszcze siłę i mnóstwo czasu na grę w bilard, w piłkarzyki, cymbergaja i tenisa stołowego. Przed uczestnikami wycieczki jeszcze kilka intensywnych sportowych dni. Życzymy, aby pogoda im dopisała!
Archiwum Aktualności