• Relacje z działań 2021-2022

        • RELACJA 1 - RYSUJĄCY NAUCZYCIEL

          W ramach projektu uczą się nie tylko uczniowie, ale i nauczyciele. 26 sierpnia 2021r. p. Małgorzata Jas - nasza doradczyni w projekcie szkoliła nauczycieli, jak posługiwać się obrazem, by łatwiej i skuteczniej przyswajać wiedzę. Warsztaty z "Myślenia graficznego" bardzo się podobały uczestnikom. Nowe umiejętności z pewnością nie raz wykorzystaja na lekcjach z uczniami.

          RELACJA 2 - WRZEŚNIOWA REINTEGRACJA

          Po dwóch meisiącach wakacji i po długotrwałym okresie zdalngo nauczania potrzebne nam było radosne pobycie razem, żeby od nowa się poznać i polubić. Dlatego tez juz 10 września 2021r. wyruszyliśmy na naszą pierwszą w tym roku wspólną wyprawę. Razem ze swoją wychowawczynią p. J. Sułek oraz nauczycielem wychowania fizycznego p. T. Rutą wybraliśmy się na kajaki. Piękne wrześniowe słońce, dzika przyroda i rzeka Liwiec, a do tego nieprzewidziane przeszkody w postaci zwalonych pni albo lądowanie w... szuwarach. A na koniec wspólne ognisko. Tego nam było trzeba na początek!

          Tydzień później wyruszyliśmy znowu wspólnie, by wziąć udział w akcji 'Sprzątania świata". razem z naszą polonistką p. I. Saganowską uprzątnęliśmy teren cmentarza żydowskiego. Przy okazji sporo dowiedzieliśmy się na temat społeczności żydowskiej w naszym mieście. przed wojną co trzeci meiszkaniec Mińska Mazowieckiego był Żydem. Dziś po tej dużej grupie współtworzącej kulture naszego 600-letniego miasteczka pozostały tylko nikłe ślady pamięci. My tę pamięć nieco oczyściliśmy.

          22 września znowu opuściliśmy mury szkoły, by poznać coś nowego. Tym razem wybraliśmy się do Miejskiej Szkoły Artystycznej, by obejrzec spektakl teatru tańca pt. 'SAMA" przygotowany przez szkołę tańca La Flaca. Byliśmy oczarowani precyzją i płynnością ruchów tancerzy, dyanmiczna muzyka i świetnie dobranymi światłami. najbardziej zdumiało nas to, jak dużo emocji można wyrazić za pomocą ruchu. 

          To dopiero wrzesień, a my juz zrealizowalismy wspólnie trzy działania! A w dodatku nasza koleżanka - Michalina Gąsior została wiceprzewodniczącą samorządu szkolnego! 8c rządzi!

          RELACJA 3 - POZDROWIENIA z TORUNIA

          Klasa 8c wraz z wychowawczynią p. Joanną Sułek i współwychowawczynią p. Izabelą Saganowską spędziła dwa piękne, słoneczne, jesienne dni 29-30 września w Toruniu na wycieczce zorganizowanej w ramach projektu “Szkoła dla innowatora”. Pierwszym punktem projektowej wycieczki były odwiedziny w Interdyscyplinarnym Centrum Nowoczesnych Technologii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Spotkaliśmy się tam z pracownikami firmy BrainTech, którzy opowiadali nam i pokazywali działania interfejsu mózg-komputer (BCI). Weronika z naszej klasy na naszych oczach sterowała komputerem za pomocą myśli. Rozmawialiśmy o sztucznej inteligencji, która podobno za kilkanaście lat będzie mądrzejsza od człowieka i technologiach przyszłości, dzięki którym niemal każdy pomysł może nabrać realnych kształtów. Potem ze sfery przyszłości przenieśliśmy się do równie ciekawej przeszłości, po której oprowadzał nas… Krzyżak. Razem z przebranym w strój historyczny przewodnikiem poznawaliśmy Toruń i jego piękne zabytki. Byliśmy w Domu Kopernika, sprawdzaliśmy swoją moralność przy Krzywej Wieży, podziwialiśmy średniowieczny Ratusz Staromiejski, ruiny zamku krzyżackiego, a na koniec trochę… popierniczyliśmy, czyli wypiekaliśmy pierniki. Jeszcze tego samego dnia wybraliśmy się na wieczorny pokaz świecącej różnymi kolorami i grającej fontanny. Drugi dzień to eksperymenty na Interaktywnej Wystawie Geodium oraz zwiedzanie Torunia poza ścisłym centrum. Podziwialiśmy miasto z punktu widokowego, widzieliśmy czaplę siwa w rezerwacie przyrody, oglądaliśmy kampus Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, największy tor żużlowy w Polsce i powstające muzeum Pamięć i Tożsamość. I przy tych wszystkich atrakcjach znaleźliśmy jeszcze czas na słodkie świętowanie Dnia Chłopaka, wieczorne odtańczenie “Belgijki” przed hotelem i wspólną dobrą zabawę. To były dwa dni pełne wrażeń.

          Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmiku i zdjęć:

          https://drive.google.com/file/d/10x1scD8P4H_SEuQvKO51z5nCJNMJzWRO/view?usp=sharing

          RELACJA 4 - OBEJRZELIŚMY "METRO"

          1 października 8c wybrała się do Teatru Studio Buffo na spektakl “Metro”. Kolejne pokolenie obejrzało muzyczno-taneczną produkcję Janusza Józefowicza i Janusza Stokłosy. Musical “Metro” miał premierę polską w 1991 roku w Teatrze Dramatycznym, a rok później został pokazany na Broadway’u. Od ponad dwudziestu lat spektakl grany jest w Teatrze Studio Buffo i obejrzało go już grubo ponad 2 miliony widzów. Od piątku do tej grupy widzów dołączyli wychowankowie pani Joanny Sułek. Ósmoklasiści gromko oklaskiwali młodych wykonawców i wracali zauroczeni teatrem, jakiego wcześniej nie widzieli.

          RELACJA 5 - WZIĘLIŚMY UDZIAŁ W PROJEKCIE SPOŁECZNYM

          Pięcioro uczniów z naszej klasy - Natalia, Marta, Zosia, Paula i Witek wzięło udział w VII Dniach Kultury Żydowskiej. 2 października 2021r. w naszym mieście odsłonięto tablice przypominające o miejscach związanych z żydowską społecznością Mińska Mazowieckiego. Dziś po tej społeczności nie ma już nawet śladów materialnych. Projekt, w którym wzieli udział nasi uczniowie, ma za zadanie przypominać historię grupy mieskzańców naszej społeczności lokalnej, która przez wiele wieków współtworzyła jej kulturę. Tablice zostały odsłonięte w miejscu, gdzie był cmentarz żydowski, jesziwa, synagoga i getto. Odsłanianiu symbolicznych tablic towarzyszyły etiudy teatralne, w których wystąpiła nasza utalentowana piątka. Gratulujemy!

          RELACJA 6 - PROJEKTY LEKCYJNE

          I półrocze roku szkolnego 2021-2022 obfitowało w różnorodne projekty przedmiotowe i międzyprzedmiotowe. Na lekcjach języka polskiego powstały makiety dworu w Soplicowie, zaścianku Dobrzyńskich, karczmy i zamku, a także foldery, prezentacje, obrazy, a nawet pokaz mody i degustacja kuchni staropolskiej. Na języku angielskim na słodko świętowaliśmy Halloween - były wypieki z dyniowych przepisów i zagadki kulturoznawcze. Na matematyce tworzyliśmy mapy myśli. Powstały prawdziwe działa sztuki. Z kolei na historii zrealizowaliśmy społeczny projekt edukacyjny, przygotowując szkolną grę terenową dla klas 4-8 z okazji Święta Niepodległości. Była musztra, strzelanie do celu, układanie mapy Polski z puzzli, śpiewanie piosenek legionowych, test ze znajomości biografii Marszałka Piłsudskiego, rozpoznawanie obrazów i wydarzeń historycznych, a wszystko na czas. Oprócz tego klasa 8c wzięła udział w niezwykłym projekcie zrealizowanym dzięki Fundacji Banina - był to projekt złożony z monodramu "Kolorowa, czyli biało-czerwona" i warsztatów na temat patriotyzmu i nacjonalizmu oraz technik manipulacji. Wszystkie te projekty zrealizowaliśmy w październiku i listopadzie 2021 roku. Było dużo pracy, ale i dużo zabawy. Uczyliśmy się, współpracując.

          RELACJA 7 - TRÓJMIASTO

          Na początku listopada 8c wraz z wychowawczynią p. J. Sułek oraz nauczycielką wf p. A. Szewczyk wyjechała na trzy dni do Trójmiasta. Wycieczka w całości była finansowana w ramach projektu "Szkoła dla innowatora".

          *Ósmoklasiści na początku swojej wyprawy odwiedzili Akwarium Gdyńskie, gdzie mogli podziwiać nie tylko rekiny, krewetki i ukwiały, ale również aksolotle meksykańskie.  Następnie w Muzeum Emigracji towarzyszyli w podróży za ocean rodzinie Sikorów. 

          * Kolejnego dnia byli z wizytą w Pomorskim Parku Naukowo - Technologicznym, gdzie pod okiem pani Ewy Ropel młodzież budowała swój pierwszy model biznesowy. W czasie warsztatów uczniowie wykazali się niesamowitą kreatywnością. Tego samego dnia zwiedzili Europejskie Centrum Solidarności. Przekonali się, że uważny obserwator otrzymuje tam o wiele więcej niż wyjaśnienie pustych półek i kilometrowych kolejek - otrzymuje historię, która porusza. Niestrudzeni wycieczkowicze udali się na wieczorny spacer po deszczowym Gdańsku. Pan Jarosław Staniszewski podzielił się z nimi niesamowitymi opowieściami.  

          * Ostatniego dnia uczniowie z klasy 8c ponownie odwiedzili Pomorski Park Naukowo – Technologiczny. Obejrzeli w nim w czasie pracy drukarki 3D, dowiedzieli się, co i po co warto na nich drukować. Kolejnym punktem programu było Centrum Nauki Eksperyment - miejsce doświadczania i poznawania otaczającego nas świata z prawdzie naukowej perspektywy.  

          Przed wyjazdem postanowili odwiedzić Sopot. Pojechali do Opery Leśnej i na molo.

          RELACJA 8 - ZAPRASZAMY NA "DZIADY"

          W grudniu udało nam się wystawić nasz klasowy spektakl na podstawie "Dziadów cz. II" Adama Mickiewicza. Witek, Marta, Julia, Natalia, Zosia, Grześ, Paula, Zuzia i Martynka - ta wspaniała dziwiątka przygotowywała przedstawienie przez klika tygodni. Uczniowie zadbali o stroje, scenografię, nastrój, a także o wierność tekstowi wieszcza w kreacjach aktorskich. Spektkal obejrzeli uczniowie klas siódmych i ósmych. Sala teatralna zamieniła się w cmentarną kaplicę. Widzowie nagradzali występy gromkimi brawami. Realizacja tego projektu wymagała dużo pracy, ale przyniosła też dużo satysfakcji. 

          RELACJA 9 - WYCIECZKOWY PROJEKT KLASOWY

          30 marca 2022 roku - w rocznicę śmierci "Alka" i "Rudego", wybraliśmy się na wycieczkę śladami bohaterów "Kamieni na szaniec". Wycieczkę zorganizowali sami uczniowie - zaplanowali przebieg trasy, wyznaczyli miejsca, które odwiedziliśmy, byli przewodnikami. Sami równiez zamówili autokar, bilety wstępu, rozpisali kosztorys i zebrali pieniądze. Jedna z uczennic tak skomentowała wyjazd: - Było przy tym dużo pracy, ale i dużo się nauczyiliśmy. Uczniowie, realizując zapisy podstwy programowej, uczyli się smaodzielności, zarządzania sobą, liderstwa, współpracy i rozwiązywania problemów, czyli kształcili kompetencje proinnowacyjne. Odwiedzane miejsca robiły na uczniach wrażenie, zwłaszcza emocje towarzyszyły zwiedzaniu więzienia Pawiak. Pogoda była sprzyjająca, już prawie wiosenna, a czekolada w Pijalni "Wedla" smakowała wybornie. To był udany wyjazd i ciekawy projekt.

           

          RELACJA 10 - Zakończenie projektu

          Projekt "Szkoła dla innowatora" ofiacjalnie zakończył się na koniec marca 2022 roku. Uczniowie otrzymali pamiątkowe gadżety, ale i wzięli udział w ewaluacji projektu. Dzięki ankiecie dowiedzieliśmy się też, co o projekcie sądzą rodzice. Oficjalnym podsumowanie dwuletniej pracy w projekcie była konferencja z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Rozwoju oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki zorganizowana przez Centryum Edukacji Obywatelskiej. Pan dyrektor Grzegorz Wyszogrodzki podczas konferencji odebrał dla naszej szkoły zaszczytny tytuł "Szkoły dla innowatora". Choć nauka dla uczniów klasy 8c w naszej szkole zakończy się już za trzy miesiące, to mamy nadzieję, że efekty udziału w projekcie będą oni odczuwać jeszcze długo po jego zakończeniu. Dla nas projekt się nie kończy - to czego nauczyli się nauczyciele biorący udział w projekcie jest teraz przekazywane w ramach szkoleń pozostałym członkom naszej kadry. Chemy być szkołą, która świadomie i systematycznie kształci u uczniów samodzielność myślenia, współrpacę, umiejętność rozwiązywania probelmów, zarządzania sobą i liderstwo, bo wiemy, że są to kompetencje przyszłości.

           

           

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim
      • (+48) 25 758 95 47
      • ul. Budowlana 2 05-300 Mińsk Mazowiecki Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych