• Kierunek "tolerancja" - wycieczka kl. 8d

     • 7 lutego klasa 8d wybrała się na wycieczkę, której tematem przewodnim była... tolerancja. Najpierw ósmoklasiści zwiedzili "Niewidzialną wystawę". Podczas godzinnego spaceru uczniowie przenieśli się w świat ciemności i  musieli uruchomić pozostałe zmysły, aby poradzić sobie w różnych przestrzeniach. Doświadczenie  świata  osób niewidomych i słabowidzących pozwoliło młodzieży z klasy 8d choć trochę zrozumieć, z jakimi problemami  niepełnosprawni muszą się zmagać na co dzień. Kolejnym przystankiem w drodze ku tolerancji był musical "Friends" w Teatrze Capitol. Tu młodzież uczestniczyła w przygotowaniach do balu maturalnego w jednej ze szkół, obserwowała towarzyszące młodym aktorom emocje i skomplikowane relacje między nimi. Młodzież zastanawiała się nad  ważnymi zagadnieniami: czy ze stereotypami można wygrać?, czy można ludzi oceniać po pozorach?, jak dostrzec prawdziwą wartość uczłowieka? Motto musicalu "Szkoła to poligon różnorodności"  oraz  słowa "...nie musimy się lubić czy kochać, ale musimy szanować" ósmoklasiści zabrali ze sobą do szkoły. Będą wcielać je w życie.

     • Dyskoteka karnawałowa

     • 7 lutego po południu w szkole była dyskoteka karnawałowa dla uczniów z kl. 4-8. Niektórzy zdecydowali się na karnawałowe przebrania, inni ubrali się elegancko, by wspólnie tańczyć i spędzić razem czas. Samorząd Uczniowski kierowany przez panie Ewelinę Frankiewicz i Aleksandrę Kołak przy wsparciu pań uczących w klasach 0-3 oraz grupy rodziców zadbał o wystrój hali sportowej. Członkowie Samorządu zebrali też wcześniej życzenia i zamówienia muzyczne, które były realizowane na sali podczas dyskoteki. Muzyczne hity, dyskotekowe światła i dobra atmosfera to przepis na udaną imprezę! Kwestiami organizacyjnymi zajęli się uczniowie klasy 8d wraz z wychowawczynią - panią Katarzyną Kozłowską-Wyszogrodzką.

     • Dzień Bezpiecznego Internetu

     • Czy wiesz, że prawie 5 miliardów ludzi korzysta z Internetu? Obecność w świecie online stała się jedną z podstawowych potrzeb człowieka. Choć internet otwiera szerokie perspektywy, razem z nimi pojawia się ryzyko. Dlatego 7 lutego obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). To międzynarodowy projekt, który ma na celu poszerzanie świadomości na temat negatywnych aspektów korzystania z internetu wśród dzieci i młodzieży. DBI jest celebrowany już przez ponad 200 krajów, w Polsce od 2005 roku. Dzień Bezpiecznego Internetu w 2023 roku przebiega pod hasłem: Chcesz o tym porozmawiać? Nigdy nie jest za wcześnie ani za późno, aby rozpocząć rozmowę o bezpieczeństwie online i kontynuować ją. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami zamieszczonymi poniżej, aby wesprzeć cyfrową podróż. Pamiętaj o telefonach instytucji pomocowych w sytuacji doświadczania cyberprzemocy:

      Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – 800 12 12 12

      Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży – 116 111

      Telefon dla dorosłych w sprawach bezpieczeństwa dzieci – 800 100 100

       

       

       

     • Sukces w tenisie stołowym

     • 6 lutego w Zamieniu odbyły się Mistrzostwa Powiatu w tenisie stołowym chłopców klas 4-6. Uczniowie pana Marka Kudelskiego - Oskar Królak i Filip Szuba wywalczyli bardzo dobre 3. miejsce w powiecie i 1. miejsce w mieście, pokonując uczniów ze szkół: SP1, SP4, SP Latowicz, SP Grzebowilk, a przegrywając w półfinale tylko z SP z Siennicy. Gratulujemy naszym tenisistom! 

     • "Mistrzowie Ortografii" w klasie 4c

     • W I semestrze uczniowie klasy 4c pracowali nad ortografią - poznawali i utrwalali zasady ortograficzne, wypełniając co miesiąc karty pracy z ćwiczeniami. Również co miesiąc wykonywali dodatkowe kreatywne zadanie, dzięki któremu łatwiej było zapamiętać wyrazy z trudnościami. Na dzisiejszej lekcji półroczny projekt został podsumowany i uroczyście zakończony. W lekcji podsumowującej udział wziął pan dyrektor Grzegorz Wyszogrodzki, który wręczył uczniom dyplomy i medale za zdobycie tytułu "Mistrza Ortografii". Dzięki współpracy z klasową Radą Rodziców uczniowie otrzymali również słodkie upominki. Najistotniejsze są jednak umiejętności uczniów, które oni sami zauważyli w zapisanych refleksjach. Oto opinie niektórych uczniów: "W projekcie podobało mi się to, że w końcu się nie nudziłam." / "Dzięki projektowi nauczyłam się zasad ortograficznych. Podobało mi się to, że nie wszystkie zadania były bardzo trudne". "Dzięki projektowi nauczyłem się zasad ortograficznych, których wcześniej nie znałem." / "W projekcie podobało mi się, że trzeba pilnować czasu na dostarczenie ćwiczenia". / "W projekcie podobały mi się prace plastyczne." / "W projekcie podobało mi się, że zadania były ciekawe i wciągające". / "Dzięki projektowi nauczyłam się wielu nowych słów i tego, jak się je pisze." / "Podobało mi się to, że co miesiąc dostawaliśmy co innego". Miejmy nadzieję, że wiedza i umiejętności zdobyte przez uczniów w tym projekcie zaprocentują w przyszłości.

     • Tajemnice gumy balonowej

     • Zarówno dzieci, jak i dorośli uwielbiają gumy do żucia. W lutym obchodzi ona nawet swoje święto, dlatego też uczniowie klasy 1b zapoznali się z historią powstania tego przyjemnego w smaku wynalazku. Jakież było ich zdziwienie, kiedy okazało się, że obecną gumę, którą można kupić w każdym sklepie, wymyślono ponad 100 lat temu, a wcześniej starożytni Grecy żuli żywicę z drzewa gumowego. Pierwszaki poznały składniki gum do żucia, a następnie zobrazowały wszystkie jej zalety w postaci kolorowych plakatów. Dzieciaki odkryły, że guma balonowa to zapewnienie opieki stomatologicznej i ochrona przed próchnicą, obniżenie poziomu kortyzolu, relaks, radość. Pierwszaki wiedzą też, że czasem przydaje się ona w pracy żołnierzom i często pobudza naszą kreatywność! Co to za przyjemność - przekonali się sami, niektórym nawet udało się zrobić balony. Ależ to była zabawa!

     • Roboty mbot2 połączyły 3b i 8c

     • Czy istnieje coś, co może jednocześnie sprawić radość uczniowi klasy III i klasy VIII?

      Okazuje się, że najnowsze technologie mogą zdziałać cuda! Uczniowie klasy VIIIc wraz z młodszymi koleżankami z klasy IIIb mieli do wykonania wspólne zadanie. Mianowicie z pudełka pełnego śrubek, kabelków i elektronicznych części mieli złożyć robota. Mimo różnicy wieku uczniowie szybko zaczęli współpracować. Zarówno młodsi, jak i starsi byli bardzo zaangażowani i ciekawi efektu końcowego. Efekt okazał się imponujący - dzięli współpracy powstały jeżdżące robociki. Sterowanie, tańczenie, zmienianie kolorowych światełek w powstałych robotach mbot2  przyniosło wszystkim dużo radości. To była wspaniała lekcja robotyki i współpracy! Podwójny sukces!

     • Warsztaty edukacyjne z wykorzystaniem drukarki 3d

     • W poniedziałek 30 stycznia klasy 0b, 1a, 1d, 2a, 2b, 2c, 2d, 3d wzięły udział w warsztatach edukacyjnych z wykorzystaniem drukarki 3D. Celem warsztatów było zapoznanie uczniów z nowoczesnymi technologiami oraz zastosowaniem trójwymiarowych wydruków w praktyce. Każdy uczeń mógł z bliska przyjrzeć się, w jaki sposób powstają drukowane modele trójwymiarowe. W trakcie dowiedzieliśmy się, że druk 3D można wykorzystać m.in. w medycynie, architekturze, przemyśle, edukacji, rozrywce, cukiernictwie, kulturze i sztuce. Uczniowie pilnie obserwowali pracę drukarek 3D, a efekt tej pracy bardzo ich zaciekawił! Dziękujemy Agencji Szkolno-Przedszkolnej LUPUS za przeprowadzenie warsztatów.

     • Uczymy się samodzielności

     • Dzieci z oddziałów przedszkolnych samodzielnie przygotowują sobie śniadania. Produkty są wystawione w stołówce w formie szwedzkiego stołu, a dzieci samodzielnie tworzą swoje zestawy śniadaniowe, dobierają ulubione składniki, próbują nowych, nieznanych smaków. Okazuje się, że to działanie sprawia naszych zerówkowiczom niezwykłą frajdę, a panie kucharki cieszą się, bo dzieci zjadają więcej niż przy tradycyjnym podaniu kanapek wykonanych w kuchni na talerzyku. Grunt to samodzielność!

     • Dzień Babci i Dziadka w Grębiszewie

     • 31 stycznia dzieci z kółka teatralnego prowadzonego przez panią Iwonę Karwowską oraz ze szkolnego chóru  kierowanego przez panią Magdalenę Jakubowską pojechały do ZOL Obok Lasu w Grębiszewie, żeby zaprezentować przedstawienie z okazji Dnia Babci i Dziadka. Spektakl wywołał mnóstwo wzruszeń i pozytywnych emocji zarówno po stronie młodych artystów, jak i starszych mieszkańców Zakładu Opieki w Grębiszewie. Poznaliśmy tam wspaniałych ludzi, w tym panią Basię - emerytowaną aktorkę teatralną oraz byłą nauczycielkę ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Mińsku Mazowieckim. Po występie młodzi artyści podarowali przyszywanym babciom i dziadkom piękne laurki wykonane przez uczniów naszej szkoły z ogromną pomocą pani Katarzyny Chłopik oraz Katarzyny Milewskiej. Plakat informujący o przedstawieniu wykonała Nadia Grabowska z klasy 8C, a o nagłośnienie w trakcie spektaklu zadbał pan Piotr Borkowski. Przedstawienie zakończyło się wspólnym śpiewaniem kolęd, a później pani Magdalena Gąsecka z ZOL w Grębiszewie zaprosiła  dzieci na pyszny, słodki poczęstunek. Przed powrotem do Mińska dzieci zwiedziły mini zoo i bardzo zaprzyjaźniły się z malutkimi kózkami. To był naprawdę wzruszający dzień, pełen wrażeń i emocji.

     • Wizyta leśnika w oddziale przedszkolnym

     •       Grupa 0A i 0B gościła u siebie leśnika z Nadleśnictwa Mińsk Mazowiecki. Pani opowiedziała nam o swojej pracy, o lesie i mieszkających w nich zwierzętach. Podkreśliła, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim mieszkających. Uczestniczy dowiedzieli się także, w jaki sposób pomóc zwierzętom przetrwać zimę i dlaczego niektóre zwierzęta gromadzą zapasy, a inne zapadają w sen zimowy. Podczas spotkania pani leśnik zadawała zerówiakom wiele pytań, z którymi dzieciaki świetnie sobie radziły.
           Na zakończenie dzieci otrzymały do klasy plaster dębu z pieczęcią oznaczeniem Lasy Państwowe.

     • Wprowadzamy MODĘ NA POLSKI

     • W lutym obchodzony jest MIędzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tego powodu od wielu lat w naszej szkole w lutym panuje MODA  NA POLSKI. W tym roku bohaterką polonistycznych aktywności w klasach 4-8 będzie WISŁAWA SZYMBORSKA, poniewaz rok 2023 został poświęcony właśnie tej polskiej poetce i noblistce. CO się będzie działo w ostatnim tygodniu przed feriami?

      1. WYSTAWA i KAHOOT

      Od poniedziałku 6 lutego na górnym korytarzu będziecie mogli zapoznać się z ciekawostkami z życia i twórczości Wisławy Szymborskiej. Na lekcjach polskiego obejrzycie dodatkowo prezentację lub film poświęcony poetce. Na podstawie zebranych w ten sposób informacji każdy uczeń weźmie udział w quizie przygotowanym w aplikacji kahoot. W ten sposób wyłonimy w każdej klasie mistrza wiedzy o Szymborskiej.

      2. WYKLEJANKI, LEPIEJE i inne cuda

      Zaprosimy uczniów w każdej klasie do aktywności twórczej. Będziecie wykonywać ilustarcje do wybranych wierszy Szymborskiej, tworzyć portrety poetki, pisać lepieje i robić wyklejanki. Wasze prace tuż po feriach pokażemy na szkolnej wystawie.

      3. KONKURSY

      Wszystkich uczniów z kl. 4-8 zapraszamy do udziału w dwóch konkursach związanych z twórczością W. Szymborskiej:

      a) KONKURS DETEKTYWISTYCZNY - poszukujemy najstarszego wydania dowolnego tomiku wierszy Wisławy Szymborskiej; poszukajcie i przynieście do szkolnej biblioteki do 10 lutego najstarsze wydanie wierszy, jakie uda Wam się odnaleźć w domowych biblioteczkach; wystawa i nagrody - po feriach.

      b) KONKURS KALIGRAFICZNY - na jasnej kartce formatu A3 zapisz piórem pięknym, ozdobnym pismem wybrany wiersz W. Szymborskiej, możesz dodatkowo ozdobić pierwszą literę; pracę oddaj do końca lutego do swojego polonisty;wystawa i nagrody - po feriach.

     • 7 lutego - karnawał w SP3

     • W najbliższy wtorek 7 lutego odbędzie się w naszej szkole zabawa karnawałowa: bal dla klas 0-3 oraz dyskoteka dla klas 4-8. Koniecznie przygotujcie przebrania, serdecznie zapraszamy! Szczegóły na plakacie.

     • Naukowo, historycznie i teatralnie - 8e zwiedzała stolicę

     • 30 stycznia 8e wraz z wychowawczynią panią Martą Ślubowską i nauczycielką języka polskiego panią Izabelą Saganowską wybrała się do Warszawy. Pierwszy przystanek to Centrum Nauki Kopernik. Uczniowie ponad dwie godziny eksperymentowali i poznawali zagadki nauki. Potem przyszedł czas na spacer Traktem Królewskim. Obejrzeliśmy pomnik Mikołaja Kopernika, z którego "Alek", czyli Aleksy Dawidowski zdjął tablicę z niemieckim napisem. Dowiedzieliśmy się, gdzie spoczywa serce Szpena i dlaczego w herbie Uniwersytetu Warszawskiego jest pięć gwiazd wokół orła. Zatrzymaliśmy się na chwilkę przy ławeczce ks. Jana Twardowskiego i przy Pomniku Małego Powstańca. Zwieńczeniem naszej warszawskiej przygody była wizyta w Teatrze Studio Buffo i obejrzenie kultowego musicalu "Metro". 

     • Wolontariusze na medal (dla WOŚP)!

     • 31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to dla naszych wolontariuszy okazja do działania! W tym roku prawie 40 uczniów (zwłaszcza z klas ósmych, ale także dwie trzecioklasistki i jedna pierwszoklasistka) i 15 nauczycieli działało od samego rana, by zebrać jak najwięcej pieniędzy na walkę z sepsą. Jesteśmy dumni z kwoty, jaką w tym roku zebraliśmy! W naszych puszkach znalazło się 12.535,82 zł, 2,78 euro, 1 szwedzka korona, 5 pensów i 0,01$! Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli wrzucić pieniądze do puszek. Czujemy wdzięczność, bo przydarzyły nam się również momenty wzruszające - dziadek przyniósł i przekazał wolontariuszkom skarbonki swoich wnuczek, właścicielka PUB-u 3 dała nam pieniądze z piątkowego koncertu zespołu Brickvillers na rzecz WOŚP! W ludziach drzemie dobro - my w szkole chcemy uczyć, że warto bezinteresownie robić coś dla innych. 

     • W niedzielę - wspieramy WOŚP!

     • W tym roku po raz kolejny grupa naszych uczniów będzie wolontariuszami 31. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zachęcamy wszystkich - Rodziców, uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły, a także mieszkańców miasta do wsparcia tej inicjatywy! Wystarczy przyjść na spacer na ul. Budowlaną 2 - wolontariusze będą przy szkole od godz. 9.00 do 17.00. Będzie można spotkać naszych uczniów również na ulicach miasta. Celem tegorocznego finału jest walka z sepsą. Razem zróbmy coś dobrego!

     • Woda źródłem życiem

     • W minionym tygodniu gościliśmy w klasie 1b pracownika Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. z Mińska Mazowieckiego. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, dlaczego woda jest tak ważna w życiu człowieka, jakie działania możemy podejmować wspólnie, aby dbać o ten drogocenny skarb oraz jakich zasad należy przestrzegać, aby przeciwdziałać awariom miejskich wodociągów. Dzieci chętnie wzięły udział w dyskusji, dzieląc się własnymi, ciekawymi spostrzeżeniami i doświadczeniami z życia codziennego. Poprzez wirtualny spacer dzieci mogły także obejrzeć wnętrza oczyszczalni ścieków oraz stacji uzdatniania wody. Doskonale poradziły sobie z quizem, który stanowił podsumowanie zajęć. W nagrodę otrzymały pamiątkowe długopisy.

     • Wykład otwarty

     • 27 stycznia z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu nauczycielka historii - pani dr Agnieszka Nowak wygłosiła wykład o eksperymentach medycznych przeprowadzanych na więźniarkach w obozie w Ravensbruck. Wśród słuchaczy zebranych w hali sportowej byli wszyscy ósmoklasiści z naszej szkoły oraz uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 5, z Zespołu Szkół nr 1 im. Kazimierza Wielkiego, z Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz z Zespołu Szkół Ekonomicznych.

      Dr Agnieszka Nowak zdefiniowała eksperyment medyczny jako narzędzie rozwoju wiedzy naukowej, krótko opisała jego historię, a także opowiedziała o rodzajach eksperymentów prowadzonych na więźniarkach w obozie w Ravensbruck. Naukowe dane wzbogaciły zdjęcia i historie zasłyszane w czasie wywiadów prowadzonych przez panią Nowak z więźniarkami. Dwie relacje mogliśmy w czasie wykładu usłyszeć. Pani Helena Hegier-Rafalska i pani Stanisława Śledziejowska-Osiczko relacjonowały swoje przeżycia po przeprowadzonych niezgodnie z ich wolą operacjach eksperymentalnych. Były to bardzo poruszające słowa.

      Temat wykładu nie był prosty ani przyjemny, ale taka wiedza jest nam potrzebna, zwłaszcza przekazywana w tak profesjonalny sposób przez kompetentnego naukowca.  

     • Warsztaty z pierwszej pomocy

     • W ubiegłym tygodniu klasy 1a, 2a, 2b, 3d wzięły udział w warsztatach z pierwszej pomocy z Misiem Edziem. W trakcie warsztatów Miś Edzio przeżywał różne przygody, a dzieci ratowały go z opresji. 

      Uczniowie dowiedzieli się jakie zagrożenia czyhają na nich w najbliższym otoczeniu oraz uczyli się jak postępować w sytuacjach trudnych z zagrożeniem życia lub zdrowia. Poszkodowanym był Miś Edzio, któremu trzeba było przykleić plaster, owinąć ranę, czy usztywnić rękę.

      Na spotkaniu nauczyliśmy się jak sprawdzić funkcje życiowe i jak je przywrócić, wykonywaliśmy ćwiczenia masażu serca i sztucznego oddychanie na specjalistycznym fantomie LED, poznaliśmy bezpieczną dla poszkodowanego pozycję i prawidłowe ułożenie poszkodowanego, przypomnieliśmy sobie numery alarmowe oraz poznaliśmy materiały higieniczne i ich zastosowanie w praktyce.

      Była to doskonała forma połączenia nauki z zabawą, poprzez którą uczniowie zdobyli cenną wiedzę z zakresu pierwszej pomocy.

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim
   • szkola@sp3mm.pl
   • (+48) 25 758 95 47
   • ul. Budowlana 2 05-300 Mińsk Mazowiecki Poland
 • Galeria zdjęć

   brak danych