• Tajemnice gumy balonowej

     • Zarówno dzieci, jak i dorośli uwielbiają gumy do żucia. W lutym obchodzi ona nawet swoje święto, dlatego też uczniowie klasy 1b zapoznali się z historią powstania tego przyjemnego w smaku wynalazku. Jakież było ich zdziwienie, kiedy okazało się, że obecną gumę, którą można kupić w każdym sklepie, wymyślono ponad 100 lat temu, a wcześniej starożytni Grecy żuli żywicę z drzewa gumowego. Pierwszaki poznały składniki gum do żucia, a następnie zobrazowały wszystkie jej zalety w postaci kolorowych plakatów. Dzieciaki odkryły, że guma balonowa to zapewnienie opieki stomatologicznej i ochrona przed próchnicą, obniżenie poziomu kortyzolu, relaks, radość. Pierwszaki wiedzą też, że czasem przydaje się ona w pracy żołnierzom i często pobudza naszą kreatywność! Co to za przyjemność - przekonali się sami, niektórym nawet udało się zrobić balony. Ależ to była zabawa!

     • Roboty mbot2 połączyły 3b i 8c

     • Czy istnieje coś, co może jednocześnie sprawić radość uczniowi klasy III i klasy VIII?

      Okazuje się, że najnowsze technologie mogą zdziałać cuda! Uczniowie klasy VIIIc wraz z młodszymi koleżankami z klasy IIIb mieli do wykonania wspólne zadanie. Mianowicie z pudełka pełnego śrubek, kabelków i elektronicznych części mieli złożyć robota. Mimo różnicy wieku uczniowie szybko zaczęli współpracować. Zarówno młodsi, jak i starsi byli bardzo zaangażowani i ciekawi efektu końcowego. Efekt okazał się imponujący - dzięli współpracy powstały jeżdżące robociki. Sterowanie, tańczenie, zmienianie kolorowych światełek w powstałych robotach mbot2  przyniosło wszystkim dużo radości. To była wspaniała lekcja robotyki i współpracy! Podwójny sukces!

     • Warsztaty edukacyjne z wykorzystaniem drukarki 3d

     • W poniedziałek 30 stycznia klasy 0b, 1a, 1d, 2a, 2b, 2c, 2d, 3d wzięły udział w warsztatach edukacyjnych z wykorzystaniem drukarki 3D. Celem warsztatów było zapoznanie uczniów z nowoczesnymi technologiami oraz zastosowaniem trójwymiarowych wydruków w praktyce. Każdy uczeń mógł z bliska przyjrzeć się, w jaki sposób powstają drukowane modele trójwymiarowe. W trakcie dowiedzieliśmy się, że druk 3D można wykorzystać m.in. w medycynie, architekturze, przemyśle, edukacji, rozrywce, cukiernictwie, kulturze i sztuce. Uczniowie pilnie obserwowali pracę drukarek 3D, a efekt tej pracy bardzo ich zaciekawił! Dziękujemy Agencji Szkolno-Przedszkolnej LUPUS za przeprowadzenie warsztatów.

     • Uczymy się samodzielności

     • Dzieci z oddziałów przedszkolnych samodzielnie przygotowują sobie śniadania. Produkty są wystawione w stołówce w formie szwedzkiego stołu, a dzieci samodzielnie tworzą swoje zestawy śniadaniowe, dobierają ulubione składniki, próbują nowych, nieznanych smaków. Okazuje się, że to działanie sprawia naszych zerówkowiczom niezwykłą frajdę, a panie kucharki cieszą się, bo dzieci zjadają więcej niż przy tradycyjnym podaniu kanapek wykonanych w kuchni na talerzyku. Grunt to samodzielność!

     • Dzień Babci i Dziadka w Grębiszewie

     • 31 stycznia dzieci z kółka teatralnego prowadzonego przez panią Iwonę Karwowską oraz ze szkolnego chóru  kierowanego przez panią Magdalenę Jakubowską pojechały do ZOL Obok Lasu w Grębiszewie, żeby zaprezentować przedstawienie z okazji Dnia Babci i Dziadka. Spektakl wywołał mnóstwo wzruszeń i pozytywnych emocji zarówno po stronie młodych artystów, jak i starszych mieszkańców Zakładu Opieki w Grębiszewie. Poznaliśmy tam wspaniałych ludzi, w tym panią Basię - emerytowaną aktorkę teatralną oraz byłą nauczycielkę ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Mińsku Mazowieckim. Po występie młodzi artyści podarowali przyszywanym babciom i dziadkom piękne laurki wykonane przez uczniów naszej szkoły z ogromną pomocą pani Katarzyny Chłopik oraz Katarzyny Milewskiej. Plakat informujący o przedstawieniu wykonała Nadia Grabowska z klasy 8C, a o nagłośnienie w trakcie spektaklu zadbał pan Piotr Borkowski. Przedstawienie zakończyło się wspólnym śpiewaniem kolęd, a później pani Magdalena Gąsecka z ZOL w Grębiszewie zaprosiła  dzieci na pyszny, słodki poczęstunek. Przed powrotem do Mińska dzieci zwiedziły mini zoo i bardzo zaprzyjaźniły się z malutkimi kózkami. To był naprawdę wzruszający dzień, pełen wrażeń i emocji.

     • Wizyta leśnika w oddziale przedszkolnym

     •       Grupa 0A i 0B gościła u siebie leśnika z Nadleśnictwa Mińsk Mazowiecki. Pani opowiedziała nam o swojej pracy, o lesie i mieszkających w nich zwierzętach. Podkreśliła, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim mieszkających. Uczestniczy dowiedzieli się także, w jaki sposób pomóc zwierzętom przetrwać zimę i dlaczego niektóre zwierzęta gromadzą zapasy, a inne zapadają w sen zimowy. Podczas spotkania pani leśnik zadawała zerówiakom wiele pytań, z którymi dzieciaki świetnie sobie radziły.
           Na zakończenie dzieci otrzymały do klasy plaster dębu z pieczęcią oznaczeniem Lasy Państwowe.

     • Wprowadzamy MODĘ NA POLSKI

     • W lutym obchodzony jest MIędzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tego powodu od wielu lat w naszej szkole w lutym panuje MODA  NA POLSKI. W tym roku bohaterką polonistycznych aktywności w klasach 4-8 będzie WISŁAWA SZYMBORSKA, poniewaz rok 2023 został poświęcony właśnie tej polskiej poetce i noblistce. CO się będzie działo w ostatnim tygodniu przed feriami?

      1. WYSTAWA i KAHOOT

      Od poniedziałku 6 lutego na górnym korytarzu będziecie mogli zapoznać się z ciekawostkami z życia i twórczości Wisławy Szymborskiej. Na lekcjach polskiego obejrzycie dodatkowo prezentację lub film poświęcony poetce. Na podstawie zebranych w ten sposób informacji każdy uczeń weźmie udział w quizie przygotowanym w aplikacji kahoot. W ten sposób wyłonimy w każdej klasie mistrza wiedzy o Szymborskiej.

      2. WYKLEJANKI, LEPIEJE i inne cuda

      Zaprosimy uczniów w każdej klasie do aktywności twórczej. Będziecie wykonywać ilustarcje do wybranych wierszy Szymborskiej, tworzyć portrety poetki, pisać lepieje i robić wyklejanki. Wasze prace tuż po feriach pokażemy na szkolnej wystawie.

      3. KONKURSY

      Wszystkich uczniów z kl. 4-8 zapraszamy do udziału w dwóch konkursach związanych z twórczością W. Szymborskiej:

      a) KONKURS DETEKTYWISTYCZNY - poszukujemy najstarszego wydania dowolnego tomiku wierszy Wisławy Szymborskiej; poszukajcie i przynieście do szkolnej biblioteki do 10 lutego najstarsze wydanie wierszy, jakie uda Wam się odnaleźć w domowych biblioteczkach; wystawa i nagrody - po feriach.

      b) KONKURS KALIGRAFICZNY - na jasnej kartce formatu A3 zapisz piórem pięknym, ozdobnym pismem wybrany wiersz W. Szymborskiej, możesz dodatkowo ozdobić pierwszą literę; pracę oddaj do końca lutego do swojego polonisty;wystawa i nagrody - po feriach.

     • 7 lutego - karnawał w SP3

     • W najbliższy wtorek 7 lutego odbędzie się w naszej szkole zabawa karnawałowa: bal dla klas 0-3 oraz dyskoteka dla klas 4-8. Koniecznie przygotujcie przebrania, serdecznie zapraszamy! Szczegóły na plakacie.

     • Naukowo, historycznie i teatralnie - 8e zwiedzała stolicę

     • 30 stycznia 8e wraz z wychowawczynią panią Martą Ślubowską i nauczycielką języka polskiego panią Izabelą Saganowską wybrała się do Warszawy. Pierwszy przystanek to Centrum Nauki Kopernik. Uczniowie ponad dwie godziny eksperymentowali i poznawali zagadki nauki. Potem przyszedł czas na spacer Traktem Królewskim. Obejrzeliśmy pomnik Mikołaja Kopernika, z którego "Alek", czyli Aleksy Dawidowski zdjął tablicę z niemieckim napisem. Dowiedzieliśmy się, gdzie spoczywa serce Szpena i dlaczego w herbie Uniwersytetu Warszawskiego jest pięć gwiazd wokół orła. Zatrzymaliśmy się na chwilkę przy ławeczce ks. Jana Twardowskiego i przy Pomniku Małego Powstańca. Zwieńczeniem naszej warszawskiej przygody była wizyta w Teatrze Studio Buffo i obejrzenie kultowego musicalu "Metro". 

     • Wolontariusze na medal (dla WOŚP)!

     • 31. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to dla naszych wolontariuszy okazja do działania! W tym roku prawie 40 uczniów (zwłaszcza z klas ósmych, ale także dwie trzecioklasistki i jedna pierwszoklasistka) i 15 nauczycieli działało od samego rana, by zebrać jak najwięcej pieniędzy na walkę z sepsą. Jesteśmy dumni z kwoty, jaką w tym roku zebraliśmy! W naszych puszkach znalazło się 12.535,82 zł, 2,78 euro, 1 szwedzka korona, 5 pensów i 0,01$! Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli wrzucić pieniądze do puszek. Czujemy wdzięczność, bo przydarzyły nam się również momenty wzruszające - dziadek przyniósł i przekazał wolontariuszkom skarbonki swoich wnuczek, właścicielka PUB-u 3 dała nam pieniądze z piątkowego koncertu zespołu Brickvillers na rzecz WOŚP! W ludziach drzemie dobro - my w szkole chcemy uczyć, że warto bezinteresownie robić coś dla innych. 

     • W niedzielę - wspieramy WOŚP!

     • W tym roku po raz kolejny grupa naszych uczniów będzie wolontariuszami 31. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zachęcamy wszystkich - Rodziców, uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły, a także mieszkańców miasta do wsparcia tej inicjatywy! Wystarczy przyjść na spacer na ul. Budowlaną 2 - wolontariusze będą przy szkole od godz. 9.00 do 17.00. Będzie można spotkać naszych uczniów również na ulicach miasta. Celem tegorocznego finału jest walka z sepsą. Razem zróbmy coś dobrego!

     • Woda źródłem życiem

     • W minionym tygodniu gościliśmy w klasie 1b pracownika Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. z Mińska Mazowieckiego. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, dlaczego woda jest tak ważna w życiu człowieka, jakie działania możemy podejmować wspólnie, aby dbać o ten drogocenny skarb oraz jakich zasad należy przestrzegać, aby przeciwdziałać awariom miejskich wodociągów. Dzieci chętnie wzięły udział w dyskusji, dzieląc się własnymi, ciekawymi spostrzeżeniami i doświadczeniami z życia codziennego. Poprzez wirtualny spacer dzieci mogły także obejrzeć wnętrza oczyszczalni ścieków oraz stacji uzdatniania wody. Doskonale poradziły sobie z quizem, który stanowił podsumowanie zajęć. W nagrodę otrzymały pamiątkowe długopisy.

     • Wykład otwarty

     • 27 stycznia z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu nauczycielka historii - pani dr Agnieszka Nowak wygłosiła wykład o eksperymentach medycznych przeprowadzanych na więźniarkach w obozie w Ravensbruck. Wśród słuchaczy zebranych w hali sportowej byli wszyscy ósmoklasiści z naszej szkoły oraz uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 5, z Zespołu Szkół nr 1 im. Kazimierza Wielkiego, z Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz z Zespołu Szkół Ekonomicznych.

      Dr Agnieszka Nowak zdefiniowała eksperyment medyczny jako narzędzie rozwoju wiedzy naukowej, krótko opisała jego historię, a także opowiedziała o rodzajach eksperymentów prowadzonych na więźniarkach w obozie w Ravensbruck. Naukowe dane wzbogaciły zdjęcia i historie zasłyszane w czasie wywiadów prowadzonych przez panią Nowak z więźniarkami. Dwie relacje mogliśmy w czasie wykładu usłyszeć. Pani Helena Hegier-Rafalska i pani Stanisława Śledziejowska-Osiczko relacjonowały swoje przeżycia po przeprowadzonych niezgodnie z ich wolą operacjach eksperymentalnych. Były to bardzo poruszające słowa.

      Temat wykładu nie był prosty ani przyjemny, ale taka wiedza jest nam potrzebna, zwłaszcza przekazywana w tak profesjonalny sposób przez kompetentnego naukowca.  

     • Warsztaty z pierwszej pomocy

     • W ubiegłym tygodniu klasy 1a, 2a, 2b, 3d wzięły udział w warsztatach z pierwszej pomocy z Misiem Edziem. W trakcie warsztatów Miś Edzio przeżywał różne przygody, a dzieci ratowały go z opresji. 

      Uczniowie dowiedzieli się jakie zagrożenia czyhają na nich w najbliższym otoczeniu oraz uczyli się jak postępować w sytuacjach trudnych z zagrożeniem życia lub zdrowia. Poszkodowanym był Miś Edzio, któremu trzeba było przykleić plaster, owinąć ranę, czy usztywnić rękę.

      Na spotkaniu nauczyliśmy się jak sprawdzić funkcje życiowe i jak je przywrócić, wykonywaliśmy ćwiczenia masażu serca i sztucznego oddychanie na specjalistycznym fantomie LED, poznaliśmy bezpieczną dla poszkodowanego pozycję i prawidłowe ułożenie poszkodowanego, przypomnieliśmy sobie numery alarmowe oraz poznaliśmy materiały higieniczne i ich zastosowanie w praktyce.

      Była to doskonała forma połączenia nauki z zabawą, poprzez którą uczniowie zdobyli cenną wiedzę z zakresu pierwszej pomocy.

     • Poetka z klasy 2a

     • W związku z uczczeniem rocznicy 600-lecia miasta Mińsk Mazowiecki został wydany wyjątkowy tomik wierszy pt. “Srebrzyk 2” wiersze znad Srebrnej. W tomiku ukazało się wiele wierszy oraz ilustracji autorstwa dzieci z mińskich szkół podstawowych opowiadających o pięknych miejscach i historii Mińska Mazowieckiego. 

      Ku naszej radości w książce ukazał się wiersz naszej uczennicy klasy 2a Dominiki Kalbary. 

      “Srebrzyste miasteczko”

      W moim miasteczku nad rzeką srebrzystą

      są domy też srebrne i park posrebrzany.

      Nad rzeką most strojny w kilka srebrnych kłódek.

      Są srebrne uliczki i wysrebrzane bloki.

      Jest dom kultury i siedziba burmistrza,

      skąd srebrne widoki.

      Wszystko to widać w lustrze srebrzystej wody,

      dlatego wszyscy mieszkańcy mają tu srebrszyste

      przygody. 

      Gratulacje dla młodej poetyki!

     • Muzyczne przeżycie

     • W poniedziałkowe popołudnie 23 stycznia uczniowie z klas: 1a, 1b, 2a, 2b, 2c, 2d oraz 3d uczestniczyli w magicznym koncercie Disneya. 

      Dzieci miały okazję wsłuchać się w muzykę graną na żywo oraz śpiewać znane piosenki z bajek wraz z artystami teatrów Buffo i Roma. Na scenie nie zabrakło dzielnej Vaiany wraz z Mauim, rozśpiewanej Anny oraz Elzy, pięknej Dżasminy czy śmiesznego raka Sebastaiana. Jednak bałwan Olaf wywołał najwięcej uśmiechu na twarzach dzieci. 

      To był wspaniały dzień!

     • Gazetka styczniowa poleca się do czytania

     • Redakcja szkolnego miesięcznika "NA MARGINESIE" zachęca do zapoznania się ze styczniowym wydaniem gazetki - gazetka_-_styczen_2023.pdf Znajdziecie tu rozmowy z ciekawymi ludźmi, wspomnienia, sondy, relacje, recenzje i wiele, wiele interesujących tekstów tworzonych przez uczniów kl. 6a i klas ósmych. Zachęcamy również do dołączania do naszej redakcyjnej rodzinki, zapraszamy zwłaszcza uczniów klas piątych i szóstych. Chętni mogą zgłaszać się do pani Agnieszki Kożuchowskiej lub pani Izabeli Saganowskiej.

     • Zabawa w Siedlcach

     • W styczniowy poranek uczniowie klasy 1a i 2d wraz z wychowawczyniami wybrali się na wycieczkę do Siedlec. Na początku wyprawy dzieci odwiedziły Centrum Kultury i Sztuki gdzie obejrzały świąteczny spektakl „Do góry kopyta”. Następnie oddały się szaleństwom w siedleckim parku trampolin. Dobrej zabawy nie było końca! 

     • 8b i 8c na "Rodzinie Addamsów" w Teatrze Syrena

     • Ósmoklasiści piątkowy wieczór (20 stycznia) spędzili w warszawskim Teatrze Syrena, gdzie wraz z wychowawczyniami: Agnieszką Kożuchowską, Agnieszką Nowak i panią pedagog Justyną Kołodziejczyk obejrzeli musicalowe widowisko pt. "Rodzina Addamsów". Uczniowie docenili scenografię, kostiumy, charakteryzację aktorów oraz mnóstwo zaskakujących tricków scenicznych. Dla wielu osób był to pierwszy obejrzany musical z muzyką na żywo. Według większości uczniów ocena przedstawienia to 10/10 (a niektórzy twierdzili, że nawet więcej :-). 

     • Teatralnie i muzealnie

     • We wtorek klasa 8a wraz z wychowawcą Sławomirem Rybińskim i psychologiem szkolnym Martyną Tomkiewicz udali się na wycieczkę szkolną do Warszawy. Pierwszym punktem był Teatr Capitol. Uczniowie mogli zobaczyć spektakl pt. "Dreams", który opowiadał o niespełnionych marzeniach i utraconej wierze w siebie. Następnie grupa udała się na lekcję pt. "Przeboje muzealne" do Muzeum Narodowego. To był zdecydowanie dzień pełen emocji, wiedzy i pozytywnych wrażeń.

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim
   • (+48) 25 758 95 47
   • ul. Budowlana 2 05-300 Mińsk Mazowiecki Poland
 • Galeria zdjęć

   brak danych