• Natalia wyróżniona

     • Z radością informujemy, że uczennica klasy 8c - Natalia Markiewicz została wyróżniona w III Powiatowym Konkursie "Mądrze i poprawnie po polsku". Konkurs został zorganizowany przez Szkołę Podstawową im. Rodziny Wyleżyńskich w Wielgolesie pod patronatem Starosty Mińskiego oraz Wójta Gminy Latowicz.

      GRATULACJE!

     • Majowy numer gazetki już jest!

     • Zachęcamy do zapoznania się z kolejnym numerem gazetki szkolnej przygotowanym w maju przez uczniów kl. 7-8. To był bardzo intensywny miesiąc, w którym bardzo dużo się działo!

      Link do majowego numeru gazetki: maj_9_-_188.pdf​​​​​​​ 

     • Z wizytą w Państwowej Straży Pożarnej

     • We czwartek 26 maja uczniowie klasy 1D mieli wielką przyjemność wybrać się w odwiedziny do Państwowej Straży Pożarnej w Mińsku Mazowieckim. Dzieci z ogromną niecierpliwością i podekscytowaniem czekały na tę wizytę. Zwiedziliśmy Jednostkę Ratowniczo – Gaśniczą, a w niej Centrum Dowodzenia. Strażacy w bardzo interesujący sposób opowiadali o swojej pracy. Dowiedzieliśmy się, dlaczego jest bardzo potrzebna i często bywa niebezpieczna. Panowie przypomnieli numery telefonów alarmowych oraz wyjaśnili dzieciom, jakie informacje należy przekazać w rozmowie z dyspozytorem. Wielką atrakcją było oglądanie wozów strażackich i ich podstawowego wyposażenia. Uczniowie obserwowali również, w jaki sposób działa podnośnik strażacki. Następnie panowie strażacy zaprosili nas do „Krainy Tęczy”. Było wielkie lanie wody na kostce przed budynkiem straży. Pogoda nam dopisała, świeciło piękne słoneczko i dzięki temu widać było na kostce piękne kolory tęczy. W drodze powrotnej do szkoły odwiedziliśmy lodziarnię Ekler i zajadaliśmy się pysznymi owocowymi lodami. To był wspaniały i niezapomniany dzień😊. Dziękujemy serdecznie panom strażakom za wszystkie atrakcje i cudowne wspomnienia!

      Wychowawca klasy - pani Grażyna Leszczyńska

     • Warsztaty z pierwszej pomocy

     • We wtorek 17 maja odbyły się w naszej szkole warsztaty z pierwszej pomocy dla uczniów klas czwartych. Na nasze zaproszenie do szkoły przybyli strażacy – ratownicy z Państwowej Straży Pożarnej w Mińsku Mazowieckim, którzy przeprowadzili bardzo interesujące warsztaty dla czwartoklasistów. Panowie zaprezentowali, jak należy właściwie wykonać resuscytację krążeniowo–oddechową u poszkodowanego. Taka wiedza jest niezbędna każdemu z nas, aby uratować to, co najcenniejsze – życie ludzkie. Strażacy przypomnieli numery telefonów alarmowych oraz zwrócili uwagę na to, jakie informacje trzeba podać podczas rozmowy z dyspozytorem. Pokazali również, w jaki sposób należy ułożyć osobę poszkodowaną w pozycji bocznej ustalonej. Uczniowie oglądali także ciekawy film na temat sposobu obsługi defibrylatora zewnętrznego i dowiedzieli się, gdzie znajdują się takie urządzenia. Dziękujemy serdecznie strażakom za poświęcony czas i bardzo interesujące warsztaty!

      Organizatorka - pani Grażyna Leszczyńska

     • Egzamin na kartę rowerową

     • W maju w naszej szkole odbył się egzamin na kartę rowerową. Egzamin składał się z dwóch etapów: części teoretycznej oraz praktycznej. Część teoretyczna polegała na napisaniu testu wielokrotnego wyboru składającego się z 25 pytań, spośród których tylko jedna odpowiedź była prawidłowa. Na teście znajdowały się pytania sprawdzające znajomość przepisów ruchu drogowego, zasad bezpiecznego poruszania się pieszych i rowerzystów, obsługę techniczną roweru, właściwe przygotowanie roweru do jazdy oraz znajomość jego podstawowego wyposażenia, jak również zasady udzielania pierwszej pomocy.

      Egzamin praktyczny polegał na wykonaniu podstawowych manewrów na rowerze takich jak: ruszanie z miejsca i jazda po linii prostej, jazda po łuku, zmiana kierunku jazdy z wcześniejszym zasygnalizowaniem manewru, zatrzymanie w wyznaczonym miejscu. Przed rozpoczęciem egzaminu praktycznego wszyscy uczniowie dokonywali sprawdzenia przygotowania roweru do jazdy, ustalając, czy rower posiada przynajmniej jeden sprawny hamulec, niezbędne oświetlenie i sygnał dźwiękowy. Sprawdzali również poziom powietrza w oponach roweru oraz regulowali wysokość siodełka względem swojego wzrostu.

      Do egzaminu przystąpiło 120 uczniów z klas IV – VIII. Egzamin teoretyczny pozytywnie zaliczyło 108 uczniów (90%). Egzamin praktyczny z sukcesem zdało 103 uczniów (98%), którzy będą mogli odebrać swoje „pierwsze małe prawo jazdy” na koniec roku szkolnego. Trzech chłopców było nieobecnych na egzaminie praktycznym z powodu choroby.

      Egzamin na kartę rowerową był bardzo ważnym wydarzeniem. Dzięki rzetelnemu przygotowaniu się do egzaminu zarówno pod względem wiedzy teoretycznej jak również umiejętności praktycznych nasi uczniowie będą potrafili samodzielnie i bezpiecznie poruszać się w ruchu drogowym. Jesteśmy bardzo dumni z uczniów naszej szkoły, ponieważ wykazali się bardzo dobrą znajomością przepisów ruchu drogowego oraz umiejętnością sprawnej jazdy na rowerze.

      Gratulujemy Wam serdecznie i życzymy bezpiecznej jazdy!

      Organizatorki: pani Grażyna Leszczyńska, pani Aldona Szewczyk

     • Jan Pogorzelski na podium!

     • Komenda Powiatowa Policji oraz Ochotnicza Straż Pożarna z Dębego Wielkiego zorganizowała konkurs „Włącz wyobraźnię – to Ty decydujesz”, w którym Jan Pogorzelski uczeń klasy Ia zajął III miejsce w kategorii klas I-III.

      Zadaniem uczniów szkół podstawowych powiatu mińskiego było wykonanie pracy w formie komiksu, w którym dzieci dzieliły się swoją wiedzą z zakresu profilaktyki i promocji zdrowego trybu życia. Komiks miał propagować profilaktykę uzależnień oraz szerzenie się negatywnego zjawiska społecznego wśród młodzieży jakim jest hejt.

      W piątkowy poranek odbyło się uroczyste wręczenie cennych nagród ufundowanych ze środków samorządu województwa mazowieckiego.

      https://minsk.policja.gov.pl/pmm/aktualnosci/111359,Rozstrzygniecie-konkursu-Wlacz-wyobraznie-to-Ty-decydujesz.html

       

     • Wczoraj - dziś - jutro (korowód historyczny)

     • 28 maja społeczność naszej szkoły wzięła udział w niezwykłym wydarzeniu zorganizowanym na zakończenie obchodów 600-lecia miasta. Jako szkoła reprezentowaliśmy XVII wiek z dziejów Mińska Mazowieckiego. Zarówno uczniowie, nauczyciele z panem dyrektorem na czele, jak i rodzice ubrani byli stosownie do tej szlacheckiej epoki - były kontusze i żupany szlachciów, piękne suknie szlachcianek, ale można też było zobaczyć uczniów przebranych za zwykłych mieszczan i chłopów. Na czele naszego korowodu szli właściciele miasta, którzy dumnie prezentowali swoje herby. Kiedy korowód ukazujący dzieje miasta od XV wieku do współczesności dotarł do amfiteatru przy MDK, nasi uczniowie z kl. 7c zaprezentowali scenki z życia XVII-wiecznego Mińska. W ciągu 5 minut udało się opowiedzieć i o odbudowaniu kościoła parafialnego po pożarze z 1629 roku, i o najeździe Szwedów na miasto w 1657 roku, i o licznych zarazach nękających mieszkańców miasta, i na koniec o wchłonięciu Sendomierza do granic Mińska, co świadczyło o powolnym wychodzeniu miasta z kryzysu potopu szwedzkiego. Na koniec przedstawienia nasze szkolne szlachcianki rozdały widzom okolicznościową jednodniówkę z informacjami o historii miasta w XVII wieku. Całość wydarzeń związanych z organizacją korowodu w naszej szkole koordynowała nauczycielka historii - pani Agnieszka Nowak przebrana za sienkiewiczowskiego pana Wołodyjowskiego.

     • Kochamy nasze MAMY!

     • Nasze mamy kochamy z różnych powodów, czasem jest ich tak dużo, że trudno je zliczyć. Starsi koledzy i koleżanki z Samorządu Szkolnego postanowili to sprawdzić, odwiedzając niespodziewanie młodszych uczniów z.... telefonem w ręku.  Oto rezultat ich działań, obejrzyjcie i posłuchajcie! A dla naszych Najukochańszych Mam samych słonecznych dni, dużo cierpliwości i wyrozumiałości dla swoich pociech, tych małych i dużych. Wszystkiego najlepszego! - video-DZIEŃ MAMY.mp4

     • Ósmoklasiści piszą egzaminy

     • Dziś ruszyły egzaminy ósmoklasisty. W naszej szkole egzamin pisze 102 uczniów. Zaczęło się od języka polskiego, jutro matematyka, a w czwartek - język angielski. Po pierwszym egzaminie uczniowie wychodzili zadowoleni. Trzymamy kciuki za wszystkich! POWODZENIA!

     • Kolejne spotkanie MIS-u

     • W poniedziałek 23 maja miało miejsce kolejne warsztatowe spotkanie Międzyszkolnej Inicjatywy Samorządowej. Tym razem w Centrum Młodzieżowym „Międzyczas” młodzież dyskutowała i zastanawiała się między innymi nad tematami związanymi z „zieloną Europą”, trwającym Rokiem Młodzieży oraz działaniami związanymi z zakończeniem obchodów 600-lecia Miasta Mińsk Mazowiecki. Na spotkaniu byli obecni przedstawiciele SU naszej trójki, którzy aktywnie włączyli się w dyskusję, trafnie formułując wnioski i zgłaszając własne, ważne dla młodych, postulaty. Z niecierpliwością czekamy na rezultaty spotkania MIS. 

     • 7d zwiedziła Lublin

     • W  słoneczny i ciepły piątek 20 maja uczniowie i uczennice klasy 7d wraz z wychowawczynią i panią  pedagog  Justyną Kołodziejczyk wybrali się na wycieczkę do największego miasta na wschodzie Polski - Lublina. Młodzież poznała historię miasta podczas zwiedzania podziemi i spaceru z przewodnikiem urokliwymi, brukowanymi uliczkami Starego Miasta. Uczniowie mieli szansę przyjrzeć się z bliska kamienicom i  porozmawiać z mieszkańcami podczas gry miejskiej, podczas której rywalizowali ze sobą, wykonując  powierzone zadania. Po  trudach zwiedzania przyszedł czas na własnoręczne wykonanie cebularza. Tradycja wypiekania cebularza sięga XIX w. Jako pierwsi zaczęli wypiekać je Żydzi z lubelskiego Starego Miasta, a potem receptura rozpowszechniła  się w całej Lubelszczyźnie. Cebularze były okrągłe, złociste, chrupiące i bardzo  smaczne, co uczniowie ocenili zaraz po wyjęciu upieczonych cebularzy z pieca. Lublin i jego tradycje kulinarne  klasa 7d zapamięta na długo. 

     • "Wybicki" sukces

     • W piątek, 20 maja drużyna uczniów z klas 8a i 8b, w składzie Anna Szylberg, Aleksander Marczak oraz Dawid Trynkiewicz, zajęła drugie miejsce w miejskim konkursie wiedzy o Józefie Wybickim i polskich symbolach narodowych. Odbył się on pod honorowym patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty oraz pana burmistrza miasta Mińsk Mazowiecki Marcina Jakubowskiego. Druga drużyna, złożona z uczniów klasy 7c, w składzie: Miłosz Ołtarzewski, Dominik Szczęsny i Bruno Wójcicki zajęła 6 miejsce. Obie drużyny zostały przygotowane przez p. Agnieszkę Nowak. Historyczne zmagania zorganizowała Szkoła Podstawowa nr 5, której patronuje autor hymnu narodowego. Gratulujemy młodzieży i opiekunce!

     • Sztandar Przyjaciół

     • W 102. rocznicę urodzin Jana Pawła II, czyli 18 maja 2022 roku społeczność szkoły uczestniczyła w ceremonii poświęcenia sztandaru. Dzień póżniej, czyli 19 maja sztandar został szkole nadany. Oba te dni na zawsze zapiszą się w historii naszej "papieskiej trójki".  

      To były ważne i wyjątkowe dni. W środę o 17.00 w kościele NNMP społeczność szkoły i zaproszeni goście wzięli udział we mszy świętej, podczas której proboszcz ks. Jerzy Mackiewicz poświęcił nowy sztandar szkoły z wizerunkiem patrona - Jana Pawła II. Na rewersie sztandaru wyszyte są złotymi literami słowa naszego patrona skierowane do młodych - "Jesteście nadzieją świata". Podczas uroczystości przed ołtarzem rodzice przekazali poświęcony sztandar uczniowskiemu pocztowi sztandarowemu. O piękną muzyczną oprawę mszy świętej zadbała pani Agnieszka Nowak wraz z grupą uczniów, absolwentów i nauczycieli. Przedstawiciele społeczności szkolnej zostali też włączeni w przebieg uroczystej mszy - fragment Pisma Świętego czytała pani Anna Borkowska, modlitwę wiernych - pani Iwona Kuca, a psalm śpiewała pani Magdalena Jakubowska. Dary do ołtarza niosła mama ucznia - pani Ewa Ołtarzewska i uczennica - Gabrysia z 7b. Rada Rodziców reprezentowana przez panią Monikę Lubańską, pana Dariusza Świętochowskiego i pania Beatę Lazarowicz nie tylko przekazała sztandar młodzieży, ale i wraz proboszczem ks. Jerzym Mackiewiczem, z panem dyrektorem Grzegorzem Wyszogrodzkim i przedstawicielką uczniów złożyli kwiaty przed płytą poświęconą Janowi Pawłowi II przed kościołem.

      W czwartek - 19 maja świętowalismy nadanie sztandaru. Od rana czuć było w szkole uroczysty nastrój. Uczniowie w galowych strojach otrzymali z okazji tego szkolnego święta pamiątkowe przypinki, a także zajadali się kremówkami papieskimi o smaku przyjaźni ufundowanymi przez Radę Rodziców. O godzinie 13.00 w sali gimnastycznej rozpoczęła sią oficjalna uroczystość nadania sztandaru, którą poprowadzili: pani Agnieszka Kożuchowska i pan Tomasz Ruta. Swoją obecnością zaszczycili nas pan Mirosław Krusiewicz (dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego), pan Marcin Jakubowski - burmistrz miasta i dwoje jego zastępców: pani Eliza Bujalska i pan Krzystof Michalik. Starostą Mińskiego reprezentował pan Witold Kikolski, a wójta mińskij gminy - pani Jolanta Damasiewicz. Był taże z nami przewodniczący Rady Miasta - pan Dariusz Kulma, przedstawiciele radnych, proboszczowie mińskich parafii, dyrektorzy szkół iprzedszkoli oraz instytucji i jednostek prowadzonych przez miasto. Przybyli daczyńcy, symaptycy i przyjaciele szkoły, przedstawiciele rodziców, pracowników szkoły oraz uczniów. 

      Spotkanie rozpoczęło się od występu młodych aktorów i tancerzy, którzy wprowadzili gości w świat wartości bliskich Janowi Pawłowi II, które chcielibyśmy w naszej szkole kształtować. Występ poruszył publiczność. Po części artystycznej rozpoczęla się część oficjalna z udziałem nowego sztandaru. Gości powitał pan dyrektor Grzegorz Wyszogrodzki, a o szkole opowiadali uczniowie z klasy 7b. Najpierw akt nadania sztandaru przekazała na ręce pana dyrektora przewodnicząca Rady Rodziców - pani Monika Lubańska. Potem po raz pierwszy odbyło się uroczyste ślubowanie na sztandar. Uroczystość stała się także okazją, by szczególnie podziękować osobom, które wspierają nasze działania. Niemal trzydziestu osobom przyznaliśmy tytuł "Przyjaciela Szkoły". Każdy z nich wbił symboliczną tarczę ze swoim nazwiskiem na pamiątkowej tablicy, która będzie nam przypominała to piękne wydarzenie i będzie uzupełniana o kolejne wyróżnione osoby w przyszłości. Gratulacje i życzenia dla całej społeczności szkoły składali, m.in. burmistrz pan Marcin Jakubowski, pani Izabella Rombel, pan Mirosław Krusiewicz, pan Witold Kikolski, pan Stanisław Mejszutowicz, pan Leszek Celej, pani Paulina Rzewuska-Korycińska, grono dyrektorów mińskich szkół. Na zakończenie goście zwiedzali wnętrza szkoły oprowadzani przez uczniów oraz pedagog panią Justynę Kołodziejczyk i wychowawczynię świetlicy panią Lucynę Smużyńską. Śwętowanie zakończylismy przy stolikach bankietowych ze smacznym poczęstunkiem.

      Mamy nadzieję, że udało nam się stworzyć odświętną, ale i pełną życzliwości atmosferę tego ważnego wydarzenia.

      Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego szkolnego święta. Dziękujemy gościom, którzy zechcieli nas zaszczycić swoją obecnością i razem z nami świętować.

       

     • Mali ogrodnicy z 1c

     • Uczniowie klasy 1c uczyli się zawodu ogrodnika i już od wczesnej wiosny czynnie brali udział w lekcjach przyrody. W marcu posadzili aksamitki do rozsadników i dbali o nie każdego dnia z pomocą nauczycieli oraz pań woźnych. Po kilku tygodniach przesadzali swoje zielone roślinki do dużych doniczek. Obserwowali, jak aksamitki nabierają kształtów, do jakich rozmiarów rosną. Później wraz z panem Wiesławem przesadzili je na teren szkoły, aby ozdabiały wszystkim drogę do szkoły. Lekcja przyrody jeszcze się nie skończyła, ponieważ uczniowie w dalszym ciągu muszą dbać o kwiaty, podlewać je i obserwować, czy się przyjęły. Dzieciom tak się spodobało, że obiecały, iż od tej pory będą pomagały swoim rodzicom w ogródkach! 

     • Goście ze straży pożarnej w kl. 3c

     • 13 maja uczniowie klasy 3c mieli niebywałą przyjemność spotkania ze Strażakami z OSP w Mińsku Mazowieckim. Dzięki życzliwości pań i pana strażaka dzieci przeżyły niezwykle uczące i pełne wrażeń warsztaty.  Zajęcia rozpoczęły się w sali lekcyjnej, gdzie odbyła się prezentacja strojów odpowiednich do danego wezwania: wypadek, rój szerszeni  lub pożar. Dowiedzieliśmy się o specjalnych czujnikach w kombinezonach, które alarmują, gdy strażak pozostaje w bezruchu wskutek utraty przytomności. Panie zwróciły uwagę dzieci na fakt, że w pracy strażaka bardzo ważna jest umiejętność pracy zespołowej oraz wzajemnego zaufania do partnera, z którym pełni się służbę. Uczniowie  przeprowadzali doświadczenia - próbowali ugasić świeczkę piaskiem oraz przez ograniczenie dostępu powietrza.  Ogrom emocji przyniosła druga część zajęć - oglądanie i wozu strażackiego i wejście do niego, przymierzanie kasków,  praktyczne  użycie sprzętu pożarniczego oraz ćwiczenia polegające  na  przenoszeniu na noszach manekina udającego ofiarę pożaru. W trakcie rozmowy ze strażakami  dzieci dowiedziały się dużo o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy strażaka. Zrozumiały, że strażak pomaga nie tylko w czasie pożaru, ale bierze również udział w akcjach ratowniczych np. w czasie wypadku drogowego.  Nasi goście przypomnieli, w jakich okolicznościach można wezwać straż pożarną, a dzieci utrwaliły sobie numer alarmowy – 998. Z warsztatów uczniowie wrócili pełni wiedzy i niezapomnianych wrażeń. Składamy serdeczne podziękowania Pracownikom Straży Pożarnej w Mińsku Mazowieckim za umożliwienie poznania zawodu strażaka z bliska. Tak zdobyta wiedza zostanie w pamięci na bardzo długo!

     • Drugoklasiści odkryli Toruń

     • W słoneczny majowy poniedziałek (9 maja) uczniowie 2a, 2b, 2c, 2d wraz z opiekunami wybrali  się na dwudniową wycieczkę do Torunia. Drugoklasiści odwiedzili Muzeum Toruńskiego Piernika, poznali tam tajemną recepturę tworzenia toruńskich przysmaków. Stworzenie własnych pierników było dla uczniów wyznaniem, z którym poradzili sobie wyśmienicie! Kolejną atrakcją w mieście Mikołaja Kopernika była wizyta w Planetarium. Dzień zakończył się multimedialnym pokazem fontann Cosmopolis. W wtorek drugoklasiści zwiedzili Fort IV. Były tam gry i zabawy forteczne. Na koniec pobytu w Toruniu wszysycy udali się do Centrum Nowoczesności – Młynu Wiedzy, gdzie uczniowie w interaktywny sposób poznawali świat nauki i technologii. To była pierwsza tak niesamowita wycieczka i test samodzielności dla drugoklasistów. Oczywiście zdany na 100%! Wspomnienia pozostaną z nami na zawsze!

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim
   • (+48) 25 758 95 47
   • ul. Budowlana 2 05-300 Mińsk Mazowiecki Poland
 • Galeria zdjęć

   brak danych