• VI KONCERT CHARYTATYWNY

• 06.10.2021 12:58
      • VI KONCERT CHARYTATYWNY
      • Przygotowania do koncertu zawsze są długie i męczące. Każdy stara się, żeby dopiąć imprezę w najdrobniejszych szczegółach. Pewnie dlatego, że koncert charytatywny jest „najukochańszym dzieckiem” Gimnazjum Miejskiego nr 2 im. Jana Pawła II w Mińsku MazowieckimMożna o dobroci i wrażliwości na drugiego człowieka mówić długo i pięknie, ale można też po prostu zrobić coś dobrego dla innych i temu właśnie służy coroczne koncertowanie – tak o idei koncertu mówi pomysłodawca – dyrektor Grzegorz Wyszogrodzki.

Koncert charytatywny „Trochę słońca” to nie kaprys i pojedyncza akcja, to cykliczna impreza, która integruje całe środowisko szkolne i lokalną społeczność. W tym roku gimnazjaliści, absolwenci, nauczyciele i pracownicy szkoły po raz szósty wystąpili na scenie, żeby pomóc najuboższym uczniom. 4 grudnia 2005r. w Miejskiej Szkole Artystycznej szkolny teatr „Pod spodem” pokazał pięć krótkich spektakli, a chór zaśpiewał dziewięć piosenek. Sala koncertowa szkoły muzycznej pękała w szwach. Uczniowie i absolwenci siedzieli na podłodze. Nikt jednak nie narzekał, w końcu liczył się przede wszystkim cel.

Nowością tegorocznego koncertu był świąteczny kiermasz prac uczniowskich, które powstawały pod kierunkiem nauczycielki techniki – Ewy Raczyńskiej. Za symboliczne pieniądze można było kupić niepowtarzalną, bo jedyną, odręcznie wykonaną kartę świąteczną, oryginalne ozdoby choinkowe, drobne upominki, pudełka na prezenty czy świetne grafiki uczniów Liceum Plastycznego – absolwentów GM nr 2, którzy w ten sposób postanowili włączyć się w koncertowanie.

W organizację imprezy chętnie włączają się uczniowie. Jedni przypinają gościom żółte słoneczka, inni zbierają i liczą pieniądze albo rozdają programy koncertu, jeszcze inni grają w spektaklach lub śpiewają w chórze, czyli są na scenie. Nauczyciele też występują w niecodziennych rolach. Germanistka (Katarzyna Barankiewicz) robi zdjęcia,  fizyk (Wojciech Jackowski) jest operatorem szkolnej kroniki filmowej, a wicedyrektor (Urszula Ćwiek) zajmuje się dekoracjami. Część belfrów i pracowników szkoły zaśpiewała w specjalnie na tę okazję powołanym chórze pod kierunkiem Dariusza Kulmy. Do wspólnego śpiewania włączyła się też absolwentka Iza Mirkowska. Podopieczni matematyka i jednocześnie radnego prezentowali piosenki przede wszystkim z krainy łagodności. Niektóre z nich przyniosły już wykonawcom laury na konkursach muzycznych (np. „Posłanie dla nadwrażliwych” w wykonaniu Doroty Kaczorek, która zajęła I miejsce w Przeglądzie Poezji Śpiewanej „Zapalona świeca”). Były też muzyczne premiery, np. „Trudno nie wierzyć w nic” w wykonaniu Dawida Nalazka czy „Koncert” – piosenka, którą rozpoczął ten wspólny wieczór dyrektor Grzegorz Wyszogrodzki. Z równym zaangażowaniem śpiewali ci, którzy na co dzień uczą chemii, rosyjskiego, angielskiego czy innych przedmiotów, zajmują się księgowością, dbają o porządek w szkole lub pracują w sekretariacie, jak i uczniowie.

Publiczność oklaskiwała też występy młodych aktorów ze szkolnego teatru „Pod spodem” prowadzonego przez Annę Misiołek i Izabelę Saganowską. Były poważne etiudy, jak ta o walce o władzę pt.: „Królowe” w wykonaniu pierwszoklasistek czy „Głosy”, które pokazywały sytuację młodego człowieka w świecie pełnym zakazów i pokus. Podopieczni dyrektora Wyszogrodzkiego zaprezentowali również dwa nagrodzone już spektakle – „Cud” i „Tęsknoty” z Beatą Kuśmierczyk w rolach głównych. Salwy śmiechu wywołała scenka rozmowy ojca z synem na temat… agencji towarzyskich w wykonaniu absolwentów – B.Bortkiewicza i A.Dróżdża. Koncertowa publiczność dostała solidną dawkę teatralnych wrażeń na wysokim poziomie. Gimnazjaliści nie boją się w scenicznych formach szukać odpowiedzi na dręczące ich pytania albo przynajmniej głośno je zadawać.

Tegoroczny koncert charytatywny „Trochę słońca” jak zwykle zakończył się wspólnym odśpiewaniem hymnu, którego refren stanowi przesłanie nie tylko tej imprezy, ale i działalności wychowawczej szkoły:

„Nie czekaj już, nie zwlekaj dłużej

I uczyń choćby jeden gest dla kogoś obok.

Świat nie zmieni się od pięknych, wielkich słów,

A od czynów, w których trochę słońca jest”.

Jak rok temu pomogła szkoła muzyczna, udostępniając salę. Jak zwykle pomógł Miejski Dom Kultury, który zadbał o nagłośnienie koncertu. Ofiarność widzów była jednak w tym roku niezwykła. Udało się zebrać magiczną kwotę 2222,22zł (w tym 500zł od Tomasza Paudyny ze Studium Języków Obcych)dzięki której z pewnością wielu ubogich uczniów Gimnazjum Miejskiego nr 2 im. Jana Pawła II wyjedzie na wycieczkę edukacyjną, otrzyma niezbędną pomoc materialną, zobaczy w swoim życiu trochę więcej słońca.

Organizatorzy dziękują wszystkim za obecność i ofiarność i już dziś zapraszają na VI koncert charytatywny „Trochę słońca” za rok!